Najobľúbenejšia destinácia Slovákov chce v nedeľu zatvoriť obchody
- Chorvátsky parlament bude rozhodovať o zavedení zákona o zatváraní obchodov
- Mali by byť zatvorené v nedeľu
- Do platnosti môže vstúpiť už toto leto
- Chorvátsky parlament bude rozhodovať o zavedení zákona o zatváraní obchodov
- Mali by byť zatvorené v nedeľu
- Do platnosti môže vstúpiť už toto leto
Pred zatváraním obchodov cez víkend neutečieš ani do zahraničia. Osud kontroverzného zákona je u nás zatiaľ otázny, avšak k podobnému kroku sa uchýlila aj obľúbená destinácia Slovákov.
Už len 6 dní v týždni
Chorvátska vláda predložila parlamentu návrh zákona, ktorý zavádza obmedzenia vzťahujúce sa na otváracie hodiny obchodov. Tie by mali byť po väčšinu nedieľ a sviatkov zatvorené. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.
Vláda tento návrh predložila vo štvrtok 23. februára a musí ho ešte schváliť parlament. Do platnosti by mal vstúpiť 1. júla. Obchody by podľa tejto legislatívy mohli byť otvorené len počas šestnástich nedieľ v roku. Obchodníci si týchto 16 nedieľ budú môcť slobodne vybrať, uviedli chorvátske médiá.
Tieto obmedzenia sa nebudú týkať obchodov nachádzajúcich sa v priestoroch železničných a autobusových staníc, letísk, prístavov, lodí, čerpacích staníc, kempingov, nemocníc, hotelov a kultúrnych inštitúcií. Výnimky sa vzťahujú aj na trhy a rodinné farmy a trafiky budú môcť byť v nedeľu a počas sviatkov otvorené od 7:00 do 13:00 h.
Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič považuje zákon o 16 pracovných nedeliach za vyvážený. „Verím, že to zvýši práva zamestnancov a zlepší rodinný život,“ uviedol.
Obmedzené budú aj autá
Chorvátsko však plánuje zaviesť viacero nezvyčajných zmien. Jedna z nich sa týka hlavne motoristov. Starosta chorvátskeho Dubrovníka Mato Frankovič predstavil v piatok návrh nariadenia, ktorým chce obmedziť cestnú premávku v historickom centre mesta. Jeho cieľom je vyhnúť sa dopravným zápcham a ochrániť tamojšie kultúrne dedičstvo. TASR správu prevzala z agentúry HINA.
Frankovič tvrdí, že návrh nariadenia je založený na pravidlách Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a miestnych plánoch na zachovanie historického centra. Obyvateľov tiež vyzval, aby sa v tomto smere zapojili do verejnej diskusie, ktorá bude prebiehať 30 dní. „Chceme obmedziť prílev návštevníkov a na prvé miesto postaviť obyvateľov mesta, najmä historického centra,“ vysvetlil starosta.
Podľa návrhu sa v historickom centre Dubrovníka budú môcť s vozidlami voľne presúvať len obyvatelia, ktorí tam majú viac ako rok nahlásený trvalý pobyt, ako aj prostriedky mestskej hromadnej dopravy, mopedy, motocykle, záchranárske či hasičské autá a vozidlá chorvátskych ozbrojených síl.
Pre ostatné vozidlá a turistické autobusy budú platiť osobitné podmienky. Vstup do historického centra bude úplne zakázaný pre karavany a iné obytné automobily či traktory.
Zakry sa
O ďalšej zmene, ktorá už medzičasom vstúpila do platnosti, sme ťa predošle informovali. Miestni obyvatelia a turisti sa už nebudú môcť prechádzať po uliciach chorvátskeho mesta Split iba v plavkách.
Tamojšie úrady totiž prijali novú vyhlášku, na základe ktorej dostanú dovolenkári a miestni obyvatelia pokutu vo výške 150 eur, ak budú chodiť po meste bez trička alebo iba v bikinách. V nedeľu o tom informovala chorvátska tlačová agentúra HINA. Nová vyhláška vstúpila do platnosti 1. januára a ľudia, ktorí porušia tieto predpisy, budú musieť zaplatiť spomínanú pokutu.
Pokutu v rovnakej výške 150 eur budú musieť zaplatiť aj tí ľudia, ktorí budú piť alkohol na verejných miestach. Pokuta sa bude udeľovať tiež za prechádzku so psom, ktorý nebude na vôdzke, a to približne 66 eur.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: TASR