Nájomné byty čaká vlna zdražovania. Ceny za prenajatý dvojizbák atakujú aj 1 000 eur

  • Bývanie v dvojizbovom byte v podnájme atakuje hranicu 1 000 eur
  • Ceny sú najvyššie v Bratislave a Košiciach
sídlisko dlhé diely
Ilustračný obrázok TASR/Dano Veselský
  • Bývanie v dvojizbovom byte v podnájme atakuje hranicu 1 000 eur
  • Ceny sú najvyššie v Bratislave a Košiciach

Bývanie v podnájme bude o chvíľu na Slovensku luxus. Ceny sa neustále dvíhajú a prenájom niektorých dvojizbových bytov v Bratislave atakuje hranicu 1 000 eur. 

Ako uvádza portál Správy RTVS, nájmy sa zdvihli približne o 30 %. Tí, ktorí zatiaľ nebývajú vo vlastnom alebo si strechu nad hlavou iba zháňajú, by sa mali pripraviť na ďalšiu vlnu zdražovania, ktorá by mala prísť už v lete. 

Dôvody zdražovania

Branislav, ktorý pochádza z Prievidze, zháňal dvojizbový byt v Bratislave maximálne do 750 eur vrátane energií. Do hlavného mesta sa sťahuje pre prácu. 

„Ceny dvojizbových bytov boli naozaj rôzne, záležalo aj od lokality, ale niektoré prestrelili. Nakoniec sa mi to podarilo až na zhruba šiesty pokus, keď som zohnal ubytovanie v Bratislave, ktoré budem mať zhruba 15 až 20 minút od práce mestskou dopravou,“ ozrejmil Branislav.

Aj keď nájmy počas pandémie koronavírusu zlacneli, situácia sa medzičasom výrazne zmenila. Ceny za bývanie v podnájme vzrástli naprieč celým Slovenskom. Situácia je však najhoršia v Bratislave a Košiciach. Za rapídnym zdražovaním ale nie je iba zvýšený dopyt.

„Vplyvom energetickej krízy, vplyvom utečencov z Ukrajiny a vplyvom vysokej inflácie, sa ceny nájmov zvýšili a už sú vyššie ako v predcovidovom období,“ upresnil Viktor Obtulovič, odborník na realitný trh.

Na obrázku sú eurá.
zdroj: Unsplash/Ibrahim Boran

Nájomné bývanie

Dostupnejším variantom bývania sa stávajú štátne nájomné byty. Tie by mali byť od komerčných nájmov podstatne lacnejšie. O štátne bývanie prejavujú ľudia čoraz väčší záujem. Už teraz prevýšil počet nezáväzných žiadostí samotnú ponuku. 

Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) už 20. januára evidovala viac ako štyritisíc nezáväzných formulárov o nájomné byty, ktoré sú určené pre strednú a nižšiu príjmovú skupinu. Len za prvé tri hodiny od zverejnenia informácií sa zaregistrovalo približne päťsto záujemcov.

Ako agentúra informovala, 19. januára spustila webstránku najomnebyvanie.gov.sk spolu s formulárom záujmu o byty v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

„Tešíme sa tomuto veľkému záujmu o nájomné byty so štátnou podporou a urobíme všetko preto, aby sme umožnili odovzdanie prvých bytov čo najskôr. Všetko však závisí od pripravenosti jednotlivých projektov zo strany investičných partnerov,“ povedal predseda predstavenstva AŠPNB Peter Sekáč.

„Práve číslo uchádzačov za prvých 24 hodín svedčí o potrebe takéhoto modelu bývania na Slovensku a tiež o tom, že ľudia, ktorí síce majú pravidelný príjem, ale hypotéka je pre nich príliš drahá, túto možnosť využijú a vítajú,“ dodal.

Agentúra momentálne eviduje najviac žiadostí o byty na západnom Slovensku. Polovica záujemcov prihlásených za prvý deň by chcela bývať v Bratislavskom, Trnavskom alebo Nitrianskom kraji.

Najmenej žiadateľov sa zaujímalo o nájomný byt na východnom Slovensku, najviac, až 31 percent, v Bratislavskom kraji. Spomínaná stránka okrem informácií o tomto systéme poskytuje aj informatívnu kalkulačku s možnosťou vypočítať si, aký príjem musia mať žiadatelia, aby mali nárok na požadovaný byt vo vybranej lokalite. Taktiež sú tam všetky kritériá, ktoré je potrebné splniť, aby bol záujemca o nájomný byt úspešný.

Napätý európsky trh

Situácia so zdražovaním v oblasti komerčných nehnuteľností nie je alarmujúca iba na Slovensku. Ako sme ťa už informovali v predchádzajúcom článku, problémy má celý európsky realitný trh, ktorý čaká najprudší zvrat v novodobej histórii svetadielu. 

Bankovky eur v peňaženke
zdroj: TASR/DPA/Patrick Pleul

Za problém môže aj pandémia, ktorá spôsobila neistotu globálnej ekonomiky. Potenciálni kupci čoraz viac váhajú. Jedným zo skvelých príkladov prudkého posunu na trhu je aj napätý predaj ikonickej nemeckej budovy „Commerzbank Tower“.

Tá sa nachádza vo finančnej štvrti Frankfurtu. Ide o typ nehnuteľností, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za nízkorizikové investície. Takéto budovy zvyčajne priťahujú značný záujem investorov z celého sveta, no teraz tomu tak nie je.

Ďalší príklad ťažkostí európskeho trhu s komerčnými nehnuteľnosťami možno vidieť v Londýne, kde jedna z jeho najväčších kancelárskych budov, 20 Fenchurch Street, prechádza náročným procesom refinancovania. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Spray RTVS, SIU, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá