Najpodivnejšie peniaze sveta: Aj dnes nájdeš krajiny, kde sa platí mušľami a kameňmi

  • Medzi najzvláštnejšie meny sveta podľa ChatGPT patria zvláštne libry, koruny či doláre
  • Nájdu sa však aj zákutia, kde sa stále platí mušľami
Kameň Rai a kauri
Wikimedia Commons/Abasaa, Bin im Garten
  • Medzi najzvláštnejšie meny sveta podľa ChatGPT patria zvláštne libry, koruny či doláre
  • Nájdu sa však aj zákutia, kde sa stále platí mušľami

V niektorých kútoch sveta o eure či dolári ani nepočuli. Každý z nás sa už zrejme zamyslel nad jedinečnými menami minulosti, ktoré sme objavili v rôznych knihách, učebniciach či filmoch. 

Dejepis nás učí o mnohých kurióznych menách. Či už šlo o srsti veveričiek v stredovekom Fínsku a Rusku, podnosy z korytnačích pancierov v Palau alebo parmezán v Taliansku. No na skutočne pozoruhodné typy peňazí narazíme aj v súčasnosti. Rozhodli sme sa teda zistiť, aké sú tie naozaj najzvláštnejšie.

Obrátili sme sa na „vedomosti“ umelej inteligencie ChatGPT, ktorá nám zostavila svoj pozoruhodný rebríček.

Kanadský obchod s vlastnými peniazmi

Známa AI sem zaradila napríklad manskú libru. Ide o menu používanú na ostrove Man, ktorý má jedinečný ústavný vzťah so Spojeným kráľovstvom. Ten mu umožňuje voliť si vlastnú vládu, vytvárať vlastné zákony, vyberať vlastné dane a kontrolovať výdavky.

Z tohto dôvodu jeho občania nepoužívajú klasické britské libry, no vytvorili si vlastné peniaze. Ide o ekvivalent hodnoty jej britského náprotivku, avšak nemožno ňou platiť mimo ostrova.

Manská libra
zdroj: Wikimedia Commons/William Ellison

Rovnako funguje ako bermudský dolár, ktorý má síce svoj dizajn, ale vždy úplne rovnakú hodnotu (kurz) ako americký dolár. To isté platí aj napríklad v prípade faerskej koruny – ide variant dánskej meny s originálnym prevedením.

Zaujímavejšie sú však peniaze používané v kanadskom obchode Canadian Tire zvané CT Money, ktoré sú základom značky obchodu už desaťročia.

Spočiatku šlo o fyzické papierové kupóny v hodnote 5, 10, 25 a 50 centov, ako aj 1 dolár a 2 doláre. V roku 2014 však reťazec prešiel revolúciou a svoje peniaze uviedol do digitálnej podoby.

Od tohto roku môžu Kanaďania zbierať „CT Money“ ako odmeny. Nedávno spoločnosť Canadian Tire spustila nový program založený na predplatnom, ktorý poskytuje členom prístup k exkluzívnym ponukám, napríklad k CT Money v hodnote 50 amerických dolárov.

Samozrejme, v obchode sa dá platiť aj klasickými kanadskými dolármi.

Canadian Tire Money
zdroj: Wikimedia Commons/Coupons property of: Canadian Tire CorporationPhotographer of 5¢ bill

Vo svete sa stále platí kamienkami či mušľami >>>

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: gov.im, Narcity, Remitly, nmaahc, AI

Najnovšie videá

Trendové videá