Najpodivnejšie peniaze sveta: Aj dnes nájdeš krajiny, kde sa platí mušľami a kameňmi

  • Medzi najzvláštnejšie meny sveta podľa ChatGPT patria zvláštne libry, koruny či doláre
  • Nájdu sa však aj zákutia, kde sa stále platí mušľami
Kameň Rai a kauri
Wikimedia Commons/Abasaa, Bin im Garten
  • Medzi najzvláštnejšie meny sveta podľa ChatGPT patria zvláštne libry, koruny či doláre
  • Nájdu sa však aj zákutia, kde sa stále platí mušľami

Vráťme sa asi 500 rokov do minulosti a pozastavme sa pri Rai kameňoch. Tie sa totiž používali ako platidlo na ostrove Yap či Palau v súčasných Mikronézskych federatívnych štátoch. Môžu však mať priemer až 3,7 metra a vážiť až osem ton. Nejde teda o klasické kamienky. Reč je o obrovských vápencových kotúčoch.

Zaujímavosťou však je, že súčasní obyvatelia ostrova si tieto kamene stále cenia a majú pre nich i obradný význam. V strede majú dieru, ktorá umožňuje ich prepravu pomocou dlhých drevených tyčí.

Aj v súčasnosti si je komunita na ostrove vedomá, kto tieto kamene vlastní. Majiteľa už síce nemenia často, no stále majú veľkú hodnotu. Po kolonizácii a zavedením modernej meny, ako je americký dolár, používanie kameňov Rai upadalo. Dodnes však miestni počítajú hodnotu svojej meny. Tá nie je určená iba veľkosťou kameňa, ale aj históriou a príbehmi, ktoré sú s ním spojené.

Rai_stone_石貨
zdroj: Wikimedia Commons/Yusuke Kawasaki

Kauri

Poslednou záhadnou menou súčasnosti je ozdobná utilita či mušľa známa ako Kauri. Ide o mušličky, ktoré sa historicky sa vymieňali za tovar a služby v častiach Afriky, Ázie, Európy a Oceánie. Už v 14. storočí na západnom pobreží Afriky sa využívali ako peniaze.

Keďže sú malé, prenosné a odolné, slúžili ako vynikajúce platidlo. Bolo ich takmer nemožné sfalšovať.

Kauri však boli viac ako peniaze. Predstavovali aj nákupnú silu. Európania v 16. storočí mohli využiť tieto mušle na vstup na cenné africké obchodné trhy. Nakupovali za ne skutočne čokoľvek vrátane ľudí.

Kauri
zdroj: Wikimedia Commons

Túto formu meny stále aktívne nájdeš medzi kmeňmi v Papui Novej Guinei či na Šalamúnskych ostrovoch. Objavia sa aj vo Vanuatu, Fidži, na Cookových ostrovoch a v Tonge.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: gov.im, Narcity, Remitly, nmaahc, AI

Najnovšie videá

Trendové videá