Najpopulárnejšia inštalácia na festivale Pohoda: Zaujala desaťtisíce ľudí, o zábavu sa postarala známa komička

  • Festival Pohoda má za sebou už svoj 27. ročník, prekvapil inštaláciami aj programom
  • Opäť sa zameral na dôležité témy, jednou z nich bola ekológia
  • Startitup vyspovedal známe tváre v jedinečnej inštalácii
bezdymová zóna na Pohode festivale
PMI
  • Festival Pohoda má za sebou už svoj 27. ročník, prekvapil inštaláciami aj programom
  • Opäť sa zameral na dôležité témy, jednou z nich bola ekológia
  • Startitup vyspovedal známe tváre v jedinečnej inštalácii

Trenčianske letisko sa po 27. raz stalo dejiskom najväčšieho festivalu na Slovensku. Festival Pohoda prilákal desaťtisíce návštevníkov a po prvýkrát odštartoval už v stredu.

Za 4 dni sa na 18 pódiách stretlo viac ako 130 hudobných interpretov, interpretiek a skupín. Nechýbali ani divadelné, tanečné predstavenia, diskusie, workshopy či umenie.

Tradíciou Pohody je poukázanie na témy, ktoré otriasajú spoločnosťou. Jednou z nich bola aj ekológia, keďže festival Pohoda je dlhodobo známy aj svojimi ekologickými riešeniami – či už zavedením vratných pohárov, použitím kompostovateľného riadu, separovaním odpadu, využitím mobilnej solárnej elektrárne alebo výrobou upcyklovaného merchu z použitých festivalových bannerov.

Poukázať na recykláciu a udržateľnosť sa Pohode darí aj prostredníctvom Bezdymovej zóny a Laboratória profesora Dohorela, ktoré prináša Philip Morris Slovensko spolu s iniciatívou „Svet bez dymu“.

Bezdymová zóna na festivale Pohoda
zdroj: Startitup - Philip Morris Slovensko transformuje tabakový priemysel s cieľom vytvoriť budúcnosť bez dymu. S iniciatívou Svet bez dymu nielenže vysvetľujú vedu stojacu za menej rizikovými výrobkami a ich rozdiely, ale zdôrazňujú škodlivosť cigaretového dymu a jeho negatívne účinky na ľudský organizmus.

Startitup strávil v Bezdymovej zóne piatkové popoludnie, kde okrem zábavy a vizuálnych zážitkov na návštevníkov čakala zaujímavá talkshow, ktorú viedla obľúbená komička Simona Salátová s hosťami na tému recyklácia tabakových zvyškov. Nechýbali ani vystúpenia úspešných hudobných interpretov ako Pišta Kráľovič alias FVLCRVM či Adama Pavlovčina alias ADONXS.

V rámci festivalu Pohoda bola predstavená aj limitovaná edícia IQOS ILUMA WE, ktorej farebnosť znázorňuje rozmanitosť, ale aj jednotu a spolupatričnosť komunity dospelých na celom svete, ktorí prestali fajčiť klasické cigarety a prešli na túto bezdymovú alternatívu. 

Na festivale Pohoda sme vyspovedali zaujímavých hostí. Čo ich na Pohode najviac prekvapilo?

Untitled design – 2023-07-14T183503.237
zdroj: PMI - Okrem zábavy a vizuálnych zážitkov na návštevníkov čakala zaujímavá talkshow, ktorú viedla obľúbená komička Simona Salátová s hosťami na tému recyklácia tabakových zvyškov. Nechýbali ani vystúpenia úspešných hudobných interpretov ako Pišta Kráľovič alias FVLCRVM či Adama Pavlovčina alias ADONXS.

Simona Salátová: Stand-up nie je len o bohapustej srande, častokrát reflektuje realitu

Súčasťou Bezdymovej zóny bola aj zaujímavá talkshow, ktorú moderovala obľúbená komička Simona Salátová na tému recyklácie tabakových zvyškov.

Na festivale Pohoda som už druhýkrát. Vždy však ako prvé smerujem do Bezdymovej zóny, kde sa cítim veľmi dobre. Mám rada atmosféru, ktorá tu prevláda. Celý čas tu hrá DJ, čo navodzuje pohodovú náladu, opisuje svoje prvé pocity po príchode na festival komička Simona Salátová.

Festival Pohoda však nie je len o hudbe, upozorňuje aj na spoločensky dôležité témy. Podľa Simony je podstatné, aby sa upozorňovalo aj na témy, ktoré otriasajú spoločnosťou.

Na aktuálne témy Simona reflektuje so svojimi kolegami aj v stand-up comedy show. Stand-up nie je len o bohapustej srande, častokrát reflektuje realitu, ktorú žijeme,dodáva Simona.

BBB_1369
zdroj: Startitup - Festival Pohoda však nie je len o hudbe, upozorňuje aj na spoločensky dôležité témy. Podľa Simony Salátovej je podstatné, aby sa aj na upozorňovalo na témy, ktoré otriasajú spoločnosťou.
Zóna v znamení recyklácie a humoru

Philip Morris Slovensko transformuje tabakový priemysel s cieľom vytvoriť budúcnosť bez dymu. S iniciatívou Svet bez dymu nielenže vysvetľujú vedu stojacu za menej rizikovými výrobkami a ich rozdiely, ale zdôrazňujú škodlivosť cigaretového dymu a jeho negatívne účinky na ľudský organizmus.

„Našou víziou je mať Slovensko bez dymu. Snažíme sa o to čo najviac. Nechceme, aby fajčiari fajčili klasické cigarety, chceme, aby prestali, a ak im to nejde, tak nájsť iné alternatívy,“ hovorí Lucia Blahová z Philip Morris Slovensko.

BBB_1281
zdroj: Startitup - Philip Morris Slovensko transformuje tabakový priemysel s cieľom vytvoriť budúcnosť bez dymu.

Iniciatíva Svet bez dymu je neodmysliteľnou súčasťou festivalu Pohoda, kde sa s organizátormi v rámci osvety o škodlivosti cigaretového dymu dohodla, že priamo v areáli nebolo možné zakúpiť žiadne klasické cigarety.

O zábavu sa v Bezdymovej zóne počas dvoch dní postaral známy stand-upista Jakub „Zitron“ Ťapák, Simona Salátová či Joe Trendy. Počas piatkového večera si návštevníci mohli užiť aj DJ sety pod vedením známeho slovenského DJ a producenta Pištu Kráľoviča, alias FVLCRVM, či SEAFUR-a.

Návštevníci si odniesli zážitky aj vo forme krátkeho videa z 360° fotobúdky, či z escape room, v ktorej išlo o únik zo sveta dymu do sveta bez dymu. 

BBB_1492
zdroj: Startitup - Iniciatíva Svet bez dymu je neodmysliteľnou súčasťou festivalu Pohoda, kde sa s organizátormi v rámci osvety o škodlivosti cigaretového dymu dohodla, že priamo v areáli nebolo možné zakúpiť žiadne klasické cigarety.

Nie je túra bez Štúra: Cigaretové ohorky sú všade, zbieram ich aj v lese

Na festivale Pohoda sa nám podarilo stretnúť aj známeho cestovateľského blogera Radoslava Hoppeja, známeho ako Nie je túra bez Štúra.

Je tu skvelá atmosféra. Som tu už tretíkrát a veľmi sa mi páči, ako si to tu ľudia užívajú. Som súčasťou Bezdymovej zóny. Síce som nefajčiar, som rád, že mi dali priestor, ozrejmuje cestovateľ, ktorý cigaretové ohorky vníma ako veľký problém.

Radoslav tvrdí, že cigaretové ohorky sú najväčší zdroj odpadu na Slovensku, čo je veľmi smutné.

Ja dokonca, keď som na nejakej túre, zbieram odpadky aj ohorky z cigariet. Nájdem ich tam naozaj veľa,dodáva influencer s tým, že práve diskusia na tieto témy má zmysel zmeniť vnímanie ľudí.

BBB_1402
zdroj: Startitup - Podľa influencera Nie je túra bez Štúra sú cigaretové ohorky veľký problém.

Hugo Repáň: Diaľnica z Košíc do Bratislavy je ďaleká budúcnosť, recyklované ohorky môžu pomôcť

Hugo Repáň, rovnako ako Radoslav Hoppej, bol súčasťou aj talkshow „EcoButtni svet svojou cestou“ o recyklácii tabakových filtrov. Mladý Slovák vysvetľoval, ako recyklované ohorky a tabakové náplne pridáva do asfaltovej cesty.

Najväčší odpad z tabaku sa, paradoxne, nachádza na zastávkach, kde sa nemá fajčiť. Postupne však Slováci prechádzajú na nahrievaní tabak, čím eliminujú odpad,objasňuje Hugo Repáň z EcoButt v laboratóriu profesora Dohorela.

V októbri 2022 sa EcoButtu podarilo vyasfaltovať v Žiari nad Hronom prvú cestu a dnes už okrem klasických ohorkov recykluje aj náplne zo zariadenia na nahrievanie tabaku.

„Dnes vyzbierame a spracujeme mesačne len v spolupráci s Philip Morris viac ako pol tony tabakových náplní zo zariadení na nahrievanie tabaku, čo vystačí približne na 1 000 m² cesty,“ hovorí Hugo Repáň s tým, že možno jedného dňa pomocou tabakového odpadu sa dobuduje aj diaľnica z Košíc do Bratislavy.

Dodáva však, že ide o ďalekú budúcnosť. Prioritou pre nich sú teraz menšie projekty a edukácia Slovákov o recyklácii.

„Stačí, aby sa Slováci pozreli okolo seba a uvedomili si, že nemusia byť ďalší, ktorí k tomu odpadu prispejú,“ upozorňuje Slovákov Hugo.

BBB_1488
zdroj: Startitup - V októbri 2022 sa EcoButtu podarilo vyasfaltovať v Žiari nad Hronom prvú cestu a dnes už okrem klasických ohorkov recykluje aj náplne zo zariadenia na nahrievanie tabaku.
Laboratórium, ktoré nemá konkurenciu

Desaťtisíce návštevníkov festivalu mali možnosť navštíviť aj interaktívne laboratórium profesora Dohorela, ktoré na Slovensku ani v Česku nemá konkurenciu. 

Vo vynovenom laboratóriu „Svet bez dymu“ mohli preskúmať jedinečnú dizajnovú inštaláciu z asfaltu s prímesou recyklovaných tabakových filtrov.

Súčasťou laboratória bola aj pohodlná chillout zóna so sedením a možnosťou relaxu pri tabletových kvízoch.

„Na festival sme aj tento rok priniesli návštevníkom edukačné vedecké laboratórium profesora Dohorela, kde sa dozvedeli viac o škodlivosti cigaretového dymu, rozdiel medzi dechtom a nikotínom, ale aj o dostupných vedeckých riešeniach určených dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet,“ uviedla Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Philip Morris Slovensko.

Veronika Repiská: Slovensko je pozadu, mali by sme si brať príklad zo severských krajín

Súčasťou EcoButt je aj Veronika Repiská, ktorá si Pohodu užila po prvýkrát. Nemám slov, je to tu neuveriteľné. Mám pocit, že je toho strašne veľa a nebudem mať čas ani všetko vidieť, opísala svoje pocity hneď po príchode Veronika, ktorá je súčasťou aj iniciatívy Upracme Slovensko.

Veronika spolu so svojím tímom každý rok aktivizuje vyše 150 krajín a milióny dobrovoľníkov po celom svete v zbieraní odpadu v prírode, mestách a oceánoch.

Je dôležité vzdelávať o zbieraní odpadu. Poukazuje na to aj Bezdymová zóna, kde sa hovorí o zbieraní cigaretových ohorkov.

Veronika dodáva, že v zbieraní odpadu sme pozadu. „Nezaujíma nás to a neuvedomujeme si dôsledky toho, čo sa deje okolo nás. Mali by sme si brať príklad zo severských krajín.“

BBB_1327
zdroj: Startitup - Veronika spolu so svojím tímom každý rok aktivizuje vyše 150 krajín a milióny dobrovoľníkov po celom svete v zbieraní odpadu v prírode, mestách a oceánoch.

Podujatie, kde sa stretávajú desaťtisíce ľudí

Festival Pohoda vznikol v roku 1997 ako jednodňové podujatie. Dnes patrí medzi najnavštevovanejšie multikultúrne open-air podujatie na Slovensku.

Každoročne sa začiatkom júla mení trenčianske letisko na pohodové miesto. Síce tento rok nebol festival vypredaný, v areáli to až tak cítiť nebolo.

Piatkové popoludnie na hlavnom stage patrilo ukrajinským skladateľom, kde Orchester Slovenského národného divadla pod taktovkou Mariána Lejavu odohral tri nové kompozície ukrajinských autoriek a autorov, a to konkrétne Alisy Formaziuk, Emila Borysenka a Yevhena Petrova.

Po piatich rokoch sa na festivale predstavila aj slovenská speváčka Jana Kirschner. O 5. hodine ráno nechýbalo na festivale ani tradičné vítanie slnka na hlavnom Urpiner stagei, kde sa o párty s názvom Jašenie postarala dvojica DJ-ov Young Aesthete a Spunkey.

Počas sobotňajšieho programu Pohodu navštívila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá v diskusii so Štefanom Hríbom zožala potlesk takmer po každej odpovedi, ktorú jej moderátor položil. 

Sobotné predpoludnie sprevádzala aj talkshow Citronáda s Richardom Lintnerom, v ktorej spolu s hokejistami Pavlom Regendom a Samuelom Kňažkom zhodnotili výkony slovenskej reprezentácie na nedávnych Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. 

Festivalová sobota bola tiež venovaná spomienke na nedávno zosnulého Dana Heribana. Známe piesne hudobníka zazneli v podaní Zuzany Mikulcovej, Braňa Jobusa, Zuzany Norisovej a Svetlany Rymarenko, ktorí spolu vytvorili intenzívny a dojímavý hudobný zážitok.

Vo večerných hodinách však na hlavnom stage rozpútal poriadnu show Gleb, o ktorej nejeden návštevník hovoril ako najlepšej show na festivale. Gleba údajne neprekonal ani populárny britský raper a headliner Pohody Central Cee.

Startitup na festivale Pohoda v bezdymovej zóne

Najnovšie videá

Trendové videá