Najpresnejšia predpoveď leta 2024: Experti už vedia, ako budú vyzerať ďalšie mesiace
- Meteorológovia majú predpoveď na leto
- Čakajú nás rekordné mesiace
- Európu trápia nevídané horúčavy
- Meteorológovia majú predpoveď na leto
- Čakajú nás rekordné mesiace
- Európu trápia nevídané horúčavy
Preklopili sme sa do júla, čo znamená, že za oknami už máme oficiálne leto. Milované aj nenávidené ročné obdobie, ktoré nás vyháňa k vodným plochám a núti zásobovať opaľovacím krémom, jednoducho nie je pre každého.
Ak ťa letné horúčavy trápia tak, že máš chuť vyskočiť z kože, predpoveď počasia na nasledujúce mesiace ťa nepoteší.
Leto začína nižšími teplotami
Ako si si iste všimol, prvý júlový týždeň začal príchodom studeného frontu, ktorý na naše územie zahnal búrkové mraky. Vlna búrok, ktorá sa tento týždeň „prevalí“ Slovenskom, prinesie studený vzduch zo severozápadu. Leto tak na začiatku začína zmierlivo, no už koncom týždňa zas naberie na obrátkach.
Celý prvý júlový týždeň má byť podľa portálu iMeteo.sk chladnejší a teploty sa budú pohybovať od +18 do +25 stupňov. Cez víkend sa však začne otepľovať a druhý júlový týždeň so sebou zas prinesie tropické teploty. Celkovo môžeme očakávať veľmi teplé leto a portál iMeteo.sk dokonca teploty druhého júlového týždňa označuje za „nadnormálne“.
Priprav sa na horúce mesiace
Podľa Tamsin Green, meteorologičky zo služby Weather & Radar, ako píše EuroNews, je veľmi ťažké presne predpovedať počasie na mesiace dopredu. Počasie v Európe je v poslednom období veľmi premenlivé, no meteorológovia analyzovali trendy počasia v minulosti. Majú tak celkom dobrý odhad o tom, na čo sa môžeme v letných mesiacoch pripraviť.
Aktuálne sa zdá, že mesiace jún, júl a august budú teplotne nadpriemerné. Meteorologička Tamsin Green uvádza, že horúce leto zasiahne najmä južnú a východnú Európu. V západnej Európe bude leto primerane daždivé. Najviac zrážok by však mali zaznamenať na juhu a to najmä v júli. V auguste by už väčšina kontinentu mohla očakávať sucho a stabilné podmienky.
Green tiež upozorňuje, že ide len o priemery, čo znamená, že môžu nastať výkyvy alebo extrémy v rámci týchto podmienok. Hoci môžu byť mesiace nadpriemerne teplé, môžeme sa stretnúť aj s výraznými horúčavami alebo naopak chladnejšími obdobiami.
Dovolenka v Stredomorí bude náramne horúca
Extrémne poveternostné podmienky v Stredomorí začali tento rok skôr ako obvykle. Leto tiež hneď na začiatku prišlo s vlnami horúčav v Grécku, na Cypre a v Turecku a záplavami na Malorke. Meteorológovia podľa portálu The Telegraph varujú, že toto môže byť len začiatok horúceho leta.
Napríklad Grécko zažilo už v polovici júna svoju najskoršiu vlnu horúčav s teplotami až 43 °C. V niektorých oblastiach dokonca zatvorili školy, jasle a turistické atrakcie, ako je Akropola v Aténach.
Na Malorke zas bojovali so závažnými záplavami, ktoré dokonca uzavreli letisko. Obrovské horúčavy omnoho skôr, než sme očakávali, zažíva takmer celý kontinent. Existujú však aj výnimky – v Spojenom kráľovstve bolo nezvyčajne chladno na toto ročné obdobie.
Celkovo však predpoveď od Copernicus Climate Change Service naznačuje, že stredomorské oblasti budú mať nadpriemerné teploty počas leta, zatiaľ čo severné Škótsko a Škandinávia budú mokrejšie ako obvykle. Druhá polovica európskeho leta bude pravdepodobne teplejšia ako priemer a suchšia na juhu.
Prečo je počasie také chaotické?
Počasie v Európe ovplyvňujú rôzne faktory. Medzi najdôležitejšie patrí oscilácia El Niño Southern Oscillation (ENSO), ktorá hrá kľúčovú rolu pri určovaní teplôt.
Momentálne sa nachádzame v neutrálnej fáze ENSO, s varovaním pred El Niñom, ktoré má zostať neutrálne aspoň na začiatku leta. Keď je El Niño aktívne, meteorológovia očakávajú vyššie globálne teploty, ale ak je v neutrálnej fáze, nemusí mať až taký výrazný vplyv.
Ďalším významným faktorom je klimatická zmena. Priemerná globálna teplota je podľa portálu Weather & Radar za posledných dvanásť mesiacov o 0,70 °C vyššia ako priemer z rokov 1991 – 2020. Posledných desať rokov bolo najteplejších v histórii, pričom väčšina otepľovania Zeme nastala za posledných 40 rokov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, Euro News, The Telegraph, Copernicus Climate Change Service, Weather & Radar