Najradšej mal svoju luxusnú jachtu a Bentley. Nedotknuteľné Brucho, ktoré ťahalo za nitky vo vysokej politike, je stále multimilionár
- Podnikateľ Marian Kočner bol právoplatne odsúdený v kauze zmenky
- Končer mal dlhodobo povesť kontroverzného človeka. Ovládať mal politikov, sudcov aj úradníkov
- Kto je Marian Kočner a aký je jeho príbeh? Z bývalého novinára po odsúdeného zločinca
- Podnikateľ Marian Kočner bol právoplatne odsúdený v kauze zmenky
- Končer mal dlhodobo povesť kontroverzného človeka. Ovládať mal politikov, sudcov aj úradníkov
- Kto je Marian Kočner a aký je jeho príbeh? Z bývalého novinára po odsúdeného zločinca
Podľa mnohých ľudí sa spravodlivosť konečne dočkala zadosťučinenia. Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner bol právoplatne odsúdený v kauze zmenky. Súd mu vymeral trest 19 rokov odňatia slobody a aj peňažný trest vo výške 10-tisíc eur.
„Koniec výletov na jachte, návštev generálnej prokuratúry, sledovania novinárov a ich rodín, koniec odtučňovacích kúr v Indii a koniec šikany nepohodlných, ktorí bojovali proti gaunerom ako Kočner a Rusko. Ich koniec je presne taký, aký si zaslúžili,” okomentovala rozsudok europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).
Aký je Kočnerov príbeh? Kto vlastne je a ako sa mu tak dlho podarilo unikať pred spravodlivosťou?
Začínal ako novinár
Bude to znieť paradoxne, ale človek, ktorý začínal ako novinár, je obvinený z objednania vraždy novinára.
Rodený Ružomberčan Marian Kočner sa Novému Času priznal, že sa rozhodoval medzi štúdiom filmovej scenáristiky a žurnalistikou. Napokon sa rozhodol pre druhú voľbu.
Novinárčinu študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde štúdium úspešne ukončil v roku 1986.
Po vyštudovaní v médiách krátko pracoval ako televízny redaktor. „Keď som robil v hlavnej redakcii televíznych novín vnútropolitického spravodajstva, tak moje reportáže boli schvaľované viacerými kontrolami. Všetky fakty som musel mať overené a neexistuje, aby som napísal sprostosť,“ uviedol pre Nový Čas v roku 2017, keď sa už vedelo o jeho nekalých aktivitách, no napriek tomu bol ešte považovaný za celebritu.
Kočner spomínal, že sa nikdy nebránil ani manuálnej práci. Popri štúdiu aj neskôr pri zamestnaní redaktora si mal privyrábať výškovými prácami – maľoval budovu Slovenského rozhlasu, škároval petržalské bytovky či umýval okná.
Nežná revolúcia priniesla možnosti podnikateľom aj špekulantom
Nežná revolúcia umožnila súkromné podnikanie, ktoré dovtedy bolo, alebo skôr malo byť zakázané. Mnohí podnikatelia sa chopili príležitosti a vybudovali úspešné firmy, ktoré fungujú dodnes. Príležitosť využili aj mnohí špekulanti, ktorí zbohatli na dovezenom tovare zo zahraničia, ako Boris Kollár. Výnimkou nebol ani Kočner.
„Kočner začínal podnikať snáď ešte pred revolúciou na nejakom družstve. Potom zrejme podnikal vo vtedy výhodnej oblasti výškových prác a neskôr zas dovážal počítače, ktoré dobre predával rôznym štátnym inštitúciám. Vždy vedel prísť k príležitostiam, z ktorých sa dali získať peniaze, a neváhal sa preto spojiť aj s rôznymi polomafiánmi. Často sa riadil osobnými pocitmi. Aj k pohľadávke voči Ruskovi sa dostal sčasti pre osobnú zášť, ktorú voči nemu mal,“ opísal bezpečnostný analytik a bývalý novinár Milan Žitný pre Pravdu.
Práve kauza Gamatex, ktorá sa spájala s Kočnerom a Ruskom, pomohla presláviť Kočnera, ale k tomu sa dostaneme neskôr.
Technopol a následné zavlečenie Michala Kováča mladšieho
Kauza Technopol a následné zavlečenie Michala Kováča mladšieho do Rakúska je niečo, čo traumatizuje slovenskú spoločnosť dodnes.
Začiatok kauzy siaha k fiktívnemu obchodu s textíliami. V roku 1992 vyplatila slovenská firma Technopol holandskej Introcommerce 2,3 milióna dolárov.
Kauzu na základe trestného oznámenia od slovenskej firmy preverovali holandské aj slovenské orgány, no bezvýsledne. Všetko by upadlo do zabudnutia keby sa o prípad nezačala zaujímať nemecká polícia.
Do prípadu Jeans Betrug, ako ho nemecké orgány v trestnom konaní volali, mal byť podľa Petra Krylova zapletený aj syn vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, Michal Kováč mladší.
Krylov bol v tej dobe už zadržaný nemeckou políciou pre obchod so zbraňami a inými podvodmi. Nemecká prokuratúra vydala medzinárodný zatykač na Kováča a na jeho údajných spoločníkov Mariana Kočnera a Martina Syč-Milého.
Spolu s Rudolfom van der Werffom mali založiť holandskú firmu, ktorá mala byť založená len za účelom vylákania peňazí od Technopolu.
Nasledovali dnes už dobre známe udalosti, a to zavlečenie alebo únos Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Nasledovala milosť od prezidenta Kováča pre aktérov kauzy, pretože prezident neveril orgánom činným v trestnom konaní, nakoľko sa objavili indície, že svedectvo voči prezidentovmu synovi môže byť účelové. Nasledovali slávne Mečiarove amnestie, ktoré udelil aktérom zavlečenia.
https://www.startitup.sk/ukradnute-miliony-a-skorumpovana-spravodlivost-poznas-najvacsie-kauzy-slovenska/
Celá kauza a jej vyvrcholenie sa odohrávali v dusnom politickom prostredí súboja medzi vtedajším prezidentom Michalom Kováčom a premiérom Vladimírom Mečiarom, existujú preto mnohé podozrenia, že kauza bola spolitizovaná ako nástroj proti Kováčovi. Kauza a nasledovné udalosti, ktoré po nej nasledovali, dodnes vyvolávajú mnohé otázniky.
Do Markízy napochodoval s mafiánmi
Kauza, ktorou sa Kočner najviac dostal do podvedomia Slovákov, je Gamatex. Krátko pred voľbami vkročil do priestorov televízie Markíza v sprievode svoj ochranky, ktorá pozostávala z členov mafiánskej skupiny Čongrádyovcov. Nechýbal v nej ani ich šéf Peter Čongrády.
https://www.startitup.sk/spolupracoval-s-mafianmi-a-na-dno-stiahol-aj-celu-svoju-rodinu-ako-sa-z-chalana-z-liptovskeho-hradku-stal-medialny-magnat/
Kočner mal v rukách súdne rozhodnutie, ktoré potvrdzovalo, že je väčšinovým vlastníkom televízie. K väčšinovému podielu sa pritom dostal za neuveriteľnú jednu slovenskú korunu prostredníctvom nákupu pohľadávky od spoločnosti Siloša Pohanku cez firmu Gamatex, ktorú spoluvlastnil so Štefanom Ághom.
Rusko podľa Plus 7 dní uzavrel s Pohankom zmluvu o spolupráci, keď sa pokúšal získať licenciu na vysielanie. Pohanka sa tiež pokúšal získať licenciu, preto sa dohodli, že stiahne svoju žiadosť a Markízu budú v prípade úspechu spoluprevádzkovať. Pohanka dal neskôr na súd, odkiaľ sa dostala ku Gamatexu. Pohanka sa mal neskôr podľa televízie TA3 vyjadriť, že predať pohľadávku za jednu korunu ho donútili násilím.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Bývalí spolužiaci
Rusko a Kočner sa pritom dobre poznali zo štúdia žurnalistiky na vysokej škole. Nepanovali medzi nimi práve priateľské vzťahy. Podľa Plus 7 dní mal Kočner požičať svojej kamarátke Jeep na výrobu relácie pre Markízu. Rusko mal okomentovať toto zistenie nasledovne: „No, Kočner, ten zlodej z Technopolu? Ten to môže dať zadarmo, má z čoho!“
Mnohé články a rozhovory zachytávali nelichotivé vyjadrenia, ktorými jeden druhého častovali.
Kočner obsadil Markízu 18. augusta 1998, mesiac pred parlamentnými voľbami. Dvom novinárom sa podarilo odvysielať živý vstup, že Markíza aj demokracia čelia ohrozeniu mafie.
Markízu bránil Fico aj Dzurinda
Markíza bola v tom čase vnímaná ako jediná opozičná televízia na Slovensku. Štátnu STV ovládal vtedajší premiér Vladimír Mečiar (HZDS), ktorý prostredníctvom nej napádal svojich oponentov. Ovládnutie televízie preto vyvolalo pohoršenie u politikov rovnako ako u verejnosti.
V septembri 1998 sa pred budovou Markízy začala protestná akcia „Zachráňte Markízu,“ ktorej sa zúčastnili stovky ľudí skandujúcich „Markízu si nedáme“.
Prítomným sa prihovorili aj budúci premiéri Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) a Robert Fico (Smer-SD, vtedy SDĽ).
„Vážení priatelia, ak ide o ochranu ústavnosti a demokracie, politické strany nesmú pozerať, aký majú program, či ľavicový, pravicový alebo liberálny. Boj za ľudské práva nás musí všetkých spájať,“ uviedol Fico, ktorý neskôr ako premiér nazval novinárov ako „špinavé protislovenské prostitútky“.
Zmenky sfalšovali
Spor o ovládnutie Markízy sa ťahal niekoľko rokov, až do roku 2000, keď Slovenská televízna spoločnosť kúpila spoločnosť Gamatex. Práve v tom období sa mali podpísať ďalšie zmienky v prospech Kočnera a Ágha.
Teraz predsedníčka senátu Najvyššieho súdu SR verziu Ruska a Kočnera, že zmenky vznikli v roku 2000 ako spôsob urovnania kauzy Gamatex, označila za nepresvedčivú a nehodnovernú.
Spolužiaci z vysokej školy Rusko a Kočner tak boli odsúdení za falšovanie zmeniek a boli im vymerané tresty odňatia slobody v rovnakej výše – 19 rokov.
Podľa predsedníčky senátu odvolacieho súdu Aleny Šiškovej dokazovanie vykonané v tejto kauze preukázalo, že skutok, pre ktorý bola na súd podaná obžaloba, sa stal, a že ho spáchali obžalovaní.
Falšovanie zmeniek podľa nej preukázali znalecké posudky, výpovede svedkov, ako aj listinné dôkazy. Šišková poukázala napríklad na posudok písmoznalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorého podpisy exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na sporných zmenkách nevznikli v roku 2000, ako tvrdili obžalovaní, ale až po roku 2013.
Podvody s firmami a DPH
Kočner prišiel k obrovskému majetku vďaka podvodom s DPH, ktoré uskutočňoval prostredníctvom svojich firiem pomocou schránkových firiem.
Kočner figuroval počas svojej podnikateľskej kariéry v desiatkach s.r.o. a akciových spoločnostiach. Dnes podľa Obchodného registru pôsobí vo ôsmich.
Jeho schránkové firmy mali sídla v daňových rajoch, napríklad na Malte mal mať podľa denníka SME dve firmy, ktoré spravoval a spoluvlastnil jeho dnes už bývalý zať Christian Ellul.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pomocou týchto firiem si medzi sebou predávali napríklad nehnuteľnosti. Trend opisuje, že na Donovaloch Kočner na začiatku vlastnil len Šport hotel a ďalšie menšie apartmány. Neskôr postavil aj luxusný štvorhviezdičkový hotel Residence.
Trend sa odvoláva na slová NAKA, ktorá tvrdí, že hotely si medzi sebou predávali firmy blízke Kočnerovi. Vďaka týmto transakciám si firmy pýtali nadmerné odpočty DPH vo výške 8,2 milióna eur.
Kauzy, kauzy a kauzy
Technopol a zmenky neboli jediné kauzy Kočnera. Aj ďalšie by pravdepodobne vystačili na samostatnú knihu, možno aj niekoľko kníh.
Kočner bol zapletený napríklad aj v kauze pozemkov pod Kiou, kde si dokonca priniesol obrnený transportér. Ďalšími boli bytovky Glance House, kauza Sasanka, Privatbanka, kauza Bašternák, Gorila, Maják Nádeje, Technopol II. a vražda Jána Kuciaka.
Zatiaľ sa ho právoplatne podarilo odsúdiť len za zmenky televízie Markíza.
https://www.startitup.sk/ukradnute-miliony-a-skorumpovana-spravodlivost-toto-su-najvacsie-kauzy-slovenska-2-cast/
Postupne sa infiltroval do verejného priestoru
Marian Kočner zvolil podobnú taktiku, ako prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý pochopil, že informácie sú najväčšia zbraň. Náš prezident mal viesť kartotéku s informáciami o členoch parlamentu, a nimi mal vydierať konkrétnych politikov, ktorí mu prekážali, alebo škodili republike.
Podobne by sa dalo opísať aj Kočnerovo správanie, ibaže jeho cieľom bol iba vlastný prospech. Kočner sa postupne infiltroval do verejného priestoru.
Začal sa objavovať v televízii, bol pravidelným respondentom spoločenskej relácie Smotánka a jej podobných odrôd. Priestor mu napriek jeho pochybnému podnikaniu a známym kauzám dávali aj ostatné médiá (prevažne bulvárneho charakteru), kde sa pýšil statusom celebrity.
Kočner sa stal mediálne atraktívnym pre svoje šokujúce a bezprostredné správanie. Neváhal prezrádzať podrobnosti zo zákulisia politiky a podnikania. Tvrdil napríklad, že Radičovej požičal peniaze na prezidentskú kampaň.
Mediálne atraktívne boli aj jeho exotické dovolenky v cudzine, z ktorých pochádza nejedna fotka. Stránky bulváru plnil aj svojimi problémami s nadváhou a vďaka tomu získal prezývku Brucho. Kočner sa mal zúčastniť odtučňovacích procedúr a podľa Plus 7 dní dokonca aj operácie, kde mu odstránili časť žalúdka.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Luxus, jachty a autá
Pri zatknutí Kočnera mu bol zaistený aj majetok. Podľa informácií Noviny.sk, ktoré sa dostali k súpisu Kočnerovho majetku, mal podnikateľ vlastniť jeden hektár ornej pôdy v Čunove, pozemok v Bratislave, dom v Bernolákove na rozlohe tritisíc metrov štvorcových, luxusné vozidlá Aston Martin a Bentley i dve trojkolky Bombardier.
Ďalej to bolo osem strelných zbraní, medzi ktorými sú štyri pištole, tri revolvery a brokovnica, nešpecifikovaná hotovosť na troch osobných účtoch a 30 kusov korporátnych zmeniek. V čase zaistenia mali hodnotu vyššiu ako 10 758 000 eur.
Kočner vlastní aj 55 kusov svojich akcií v menovitej hodnote vyššej ako 826 tisíc eur.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ďalší poklad sa policajtom podaril zaistiť, keď im Peter Tóth odovzdal Kočnerove auto KIA. Podľa portálu Aktuality.sk sa v aute objavilo nahrávacie zariadenie, saká, mobil z limitovanej edície, perly, brilianty i činčilový kožuch.
Okrem toho vlastní Kočner aj luxusnú jachtu Ellegance, ktorá je registrovaná na Malte. Denník N priniesol takmer 20-minútovú nahrávku, kde rozpráva o svojej jachte, ktorú si vyhliadol na medzinárodnom veľtrhu.
„Moja jachta, ktorá sa volá Pegas, kotví v malej hotelovej maríne 8 kilometrov od Splitu. Námorné skúšky na takúto veľkú loď mám, samozrejme, aj ja,“ uvádza Kočner na nahrávke, ktorú Denník N nazval ako ódou na jachtu.
Topky.sk priniesli správu, že Kočnerova jachta bola istý čas na predaj. V inzeráte za ňu pýtali takmer štyri milióny eur.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Majetok má aj vo firmách. Viedol si záznamy o výdavkoch na ženy
Kočner pravdepodobne vlastní oveľa viac majetku, ako sa mu zaistilo. Majetok, ktorý bol zaistený, totiž vlastnil len ako fyzická osoba.
Ďalší majetok vlastní prostredníctvom svojich firiem alebo dcér – napríklad areál bývalých kúpeľov Korytnica, ktoré vlastnil prostredníctvom svojej firmy, zmenil majiteľa počas Kočnerovho pobytu za mrežami.
Kočner mal podľa denníka Sme prostredníctvom motákov inštruovať svoje dcéry: „Andy, nahradíš ma v spoločnosti Správa a inkase pohľadávok. Firma vlastní nehnuteľnosť na Cintorínskej (byty a nebytové priestory), ktoré sa postupne predávajú,“ píše Kočner.
Na dcéru Karolínu mal byť podľa portálu Topky.sk zas napísaný dom v Bratislave, kde Kočner istý čas býval.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Napriek tomu, že Kočner disponoval bohatstvom, svoje výdavky si podrobne zaznamenával. Podľa Plus 7 dní si mal v mobile viesť podrobné zápisky, koľko peňazí investoval do svojej manželky, dlhoročnej milenky Miriam Hatinovej a aj dcér.
Napríklad manželka ho v rokoch 2014 a 2015 zhodne stála takmer 200-tisíc eur. Milenke doprial takmer toľko ako svojej manželke. Kupoval im kabelky, kožuchy, tenisky či narodeninové darčeky.
Dcéry dostávali vreckové 36-tisíc, plus bonus vo výške 16-tisíc. Doprial im aj lyže, Dior alebo dovolenky v Dubaji.
Chcel byť starostom a ťahal za nitky v pozadí
Kočner sa pokúsil aj o politickú kariéru. V roku 2006 kandidoval ako nezávislý kandidát na primátora Bratislavy. Obyvateľom hlavného mesta za zapojenie sa do volieb sľuboval účasť v losovaní lotérie s výhrou tri milióny. Stačilo prísť k urnám. Napokon ani to nestačilo a Kočner skončil ako tretí zo ziskom 6,88 % hlasov.
Napriek tomu, že nikdy nezískal politickú funkciu, za nitky ťahal v pozadí. Kočner sa snažiť vybudovať vzťahy s politikmi naprieč spektrom.
K stretnutiu s ním sa priznal Igor Matovič, Richard Sulík (kauza Sasanka), Béla Bugár a množstvo iných. Väčšina politikov tvrdí, že s Kočnerom sa stretli len párkrát, a je otázne, či sa s ním vôbec dakto nestretol.
Kočner mal mať až priateľské vzťahy so súčasnou europoslankyňou Monikou Beňovou a jej teraz už bývalým manželom Fedorom Flašíkom.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Najčastejšie sa Kočner spája so stranou Smer-SD a predsedom strany Robertom Ficom. S Ficom sa mal pravidelne stretávať a robiť veci nielen v jeho prospech, ale aj v prospech strany Smer-SD.
Kočner mal podľa informácií Denníka N Fica nazývať „náš šéf“. Vyplýva to z komunikácie, ktorú má denník k dispozícii cez aplikáciu Threema medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom.
Kočner sa mal podľa Denníka N pokúšať založiť aj politickú stranu z názvom Cieľ. On a jeho spolupracovníčka Alena Zsuzsová a ďalší ľudia sa mali pokúšať zohnať 10-tisíc podpisov potrebných pre registráciu politickej strany, čo sa im nedarilo. Kvôli tomu sa mali pokúsiť niektoré podpisy sfalšovať.
„Nebyť Kaliho, tak nám to v utorok zamietnu a sme fpi.. Si vieš predstaviť tú hanbu? Porád by som sa na to vyj…“ písal Kočner. Nakoniec nepomohol ani vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák prezývaný Kali.
Uplácal sudcov, úradníkov, politikov či novinárov
Kočner sa nestránil ani uplácaniu sudcov, úradníkov, politikov alebo niektorých novinárov. Ľudí, ktorí s ním dobrovoľne spolupracovali, odmeňoval alebo skôr uplácal peniazmi, darčekmi alebo dovolenkami, o čom svedčí aj komunikácia z aplikácie Threema, kde inštruoval svoju „opičku“ Moniku Jankovskú ohľadom rozsudkov.
Tá to neskôr priznala, ale tvrdila, že to nerobila za finančnú odmenu, ale pretože považovala Kočnera za kamaráta, ktorému pomáhala. Podľa informácií Noviny.sk bolo obvinených 18 sudcov.
https://www.youtube.com/watch?v=22IXTG_GI6k
Ďalšou praktikou, ktorú Kočner dobre ovládal, bolo vydieranie prostredníctvom svojich volaviek. „Bozkávam vás všade,“ znel hlas Andreja Danka na nahrávke, ktorú zaobstarala Kočnerova spolupracovníčka Alena Zsuzsová.
Práve Zsuzsová mala na príkaz podnikateľa posielať politikom svoje falošné fotky a s prísľubom sexuálneho zážitku z nich vymáhať citlivé informácie, prípadne informácie, za ktoré ich mohli vydierať.
Podobnú taktiku Kočner využil aj pri bývalom generálnom prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi, ktorému v jeho pracovni nainštalovali skrytú kameru. Záznamy z nej mali slúžiť na podobné účely.
S Trnkom ho spája aj kauza Gorila, kde sa mal bývalý prokurátor pokúsiť nahrávkou z Gorily vydierať Jaroslava Haščáka z Penty. Kočner sa vtedy rozčúlil, pretože podľa Denníka N mal Haščák už raz za nahrávku zaplatiť.
Kočner na nahrávke tvrdil, že Haščák im v minulosti pomáhal aj pri voľbe generálneho prokurátora, kde mal kupovať spolu s Kočnerom aj hlasy poslancov.
Haščák je v súčasnosti obvinený vďaka kauze Gorila. Vyšetrovateľ ho obvinil z korupcie a prania špinavých peňazí. Spolu s ním vyšetrovateľ obvinil aj bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša a jeho manželku Danu, ktorá v minulosti tiež pracovala pre tajnú službu. Aj ona je už stíhaná na slobode.
Niektorých novinárov sa pokúšal zdiskreditovať
Naopak, ľudí, ktorí ho kritizovali, sa snažil zdiskreditovať. Vo svojej relácii Na pranieri zverejňoval kompromitujúce informácie o súkromí novinárov. Informácie získaval z ich sledovania, ktoré pre neho zabezpečoval bývalý novinár Peter Tóth so svojím komandom.
Novinárovi Jánovi Kuciakovi sa aj vyhrážal, že sa mu „špeciálne povenuje“. „Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom,“ uviedol Kočner podľa portálu Aktuality.sk.
Práve vraždu Jána Kuciaka mal Kočner spolu s jeho spolupracovníčkou Alenou Zsuzsovou pripraviť. Dôvodom mala byť práca novinára.
Kočner sa počas súdneho procesu prirovnal k političke Milade Horákovej a tvrdil, že je nevinný. Špecializovaný trestný súd v Pezinku ale obžalovaného Mariana Kočnera, ako aj Alenu Zsuzsovú, oslobodil. Prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej neskončil a bude pokračovať na Najvyššom súde.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Nový Čas, Pravda, Plus 7 dní , TA3, Plus 7 dní, SITA, Denník N, Denník N, Noviny.sk, Denník N, Aktuality.sk, SME, Interez, Plus 7 dní, SME , Trend, Noviny.sk, Aktuality.sk, Topky.sk, SME, Topky.sk, Plus 7 dní