Najraritnejšie „svietiace“ oblaky môžeš pozorovať na Slovensku. Meteorológ vysvetľuje, ako na to
- Vzácne „vesmírne oblaky“ môžeš vidieť voľným okom
- Meteorológ prezradil, kedy a kde ich uvidíš najzreteľnejšie
- Vzácne „vesmírne oblaky“ môžeš vidieť voľným okom
- Meteorológ prezradil, kedy a kde ich uvidíš najzreteľnejšie
Ako uvádza portál Spaceweather.com, vrcholom sezóny na pozorovanie NCL zo severnej pologule je okolo letného slnovratu, teda koncom júna až do konca júla. Niektoré NCL už ale boli spozorované aj v chladnejších severných regiónoch.
Meteorológ Jozef Csaplár zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pre redakciu Startitup potvrdil, že NCL už boli spozorované aj v Bratislave.
„Jeden z našich pozorovateľov má praktické skúsenosti s pozorovaním NLC a pozoroval ich dokonca aj v Bratislave, teda južnejšie než odporúčaných 50 až 70 st. severnej zem. šírky,“ uviedol Csaplár.
Ako ďalej dodal, NCL je možné pozorovať prakticky z celého územia Slovenska.
„Náš pozorovateľ ich videl už zhruba hodinu po západe Slnka na severozápadnom obzore a ráno cca hodinu pred východom Slnka na severovýchodnom obzore, pričom ich videl aj cca 45 stupňov nad obzorom,“ upresnil meteorológ.
Vo výhľade môže podľa meteorológa prekážať iba hmla, dážď alebo oblačnosť. Bežný človek sa však môže ľahko pomýliť v tom, čo vidí.
„Netrénovaný človek si môže pomýliť NLC s bežnými oblakmi typu Cirrus, ktoré sú vo výške cca okolo 12 km v lete nad zemským povrchom, teda neporovnateľne nižšie ako NLC,“ ozrejmil Csaplár.
„Ak je sektor oblohy, kde sa vyskytne NLC, bez klasickej oblačnosti, potom je šanca, že NLC človek uvidí, oveľa vyššia, než keby tam bola aj klasická oblačnosť,“ doplnil na záver.