Najrýchlejšie privátne lietadlo sveta láme všetky rekordy. Stojí takmer 73 miliónov eur

  • Značka Bombardier má exkluzívny prírastok
  • Je vyhlásený za najrýchlejšie privátne biznis lietadlo na planéte
Bombardier
Bombardier
  • Značka Bombardier má exkluzívny prírastok
  • Je vyhlásený za najrýchlejšie privátne biznis lietadlo na planéte

Bombardier je kanadská spoločnosť, ktorú založil Joseph-Armand Bombardier pod názvom L’Auto-Neige Bombardier Limitée v roku 1942, v Quebecu. Je to veľký výrobca lietadiel, železničných súprav, rekreačného vybavenia a poskytovateľ finančných služieb. Jeho celkové výnosy sa pohybujú okolo 16,24 miliárd amerických dolárov.

Kanadskej spoločnosti Bombardier sa najnovšie podarilo opäť posunúť hranice na scéne biznis lietania. Na veľtrhu EBACE v Ženeve predstavila úplne nové lietadlo Global 8000.

Bombardier
zdroj: Bombardier

Tento kúsok má byť s rýchlosťou až 0,94 Mach druhým najrýchlejším civilným lietadlom po Concorde. Bez medzipristátia zvládne až osemtisíc míľ. Global 8000 je však aktuálne najrýchlejším strojom s najdlhším doletom v segmente „business aviation“.

Bombardier
zdroj: Bombardier

Tento nový model prekonal v letových výkonoch svojho predchodcu, model Global 7500. Bez problémov ho tak možno označiť za lietadlo novej éry cestovania. Výrobca ako príklad dlhého doletu modelu 8000 uvádza možnosť priameho spojenia zo Singapuru do Los Angeles alebo z Dubaja do Houstonu.

Všetko bez medzipristátia. Prví klienti si majú objednané lietadlá prevziať v roku 2025. Bombardier taktiež ponúkne možnosť prestavby modelu 7500 do parametrov 8000.

Bombardier
zdroj: Bombardier

Pohon lietadla zaisťujú dva motory GE Passport. Nový Global je vybavený inovatívnou technológiou Smooth Flex Wing pre maximalizáciu pohodlia cestujúcich. Celková dĺžka lietadla je 33,8 metra a pojme až 19 pasažierov.

Stroj na elektronický boj a špionáž

Z dielne výrobcu Bombardier je aj lietadlo americkej armády, ktoré je schopné vykonávať prieskum aj elektronickú vojnu. Vyzerá pritom ako civilné lietadlo pre bohatých, ale je to stroj, ktorý svojimi parametrami budí rešpekt.

„Armádny výsadkový prieskumný a elektronický bojový systém“, čiže ARES, má armáde pomáhať modernizovať sledovacie a prieskumné schopnosti. Tiež má byť súčasťou programu „High Accuracy Detection and Exploitation System.“ Nahrádza tak už zastarané stroje.

https://twitter.com/L3HarrisTech/status/1532074536144879622

Moderné lietadlo disponuje senzorom s novou technológiou snímania. Model dokáže letieť nad hladinou 12 000 kilometrov po dobu až 14 hodín. Zvládne aj presnú paľbu na dlhé vzdialenosti v boji so vzdialenými hrozbami. Projekt využil obchodné lietadlo triedy Bombardier Global 6000/6500, ktoré môže mať užitočné zaťaženie okolo 6 000 kilogramov.

Podľa projektu lietadlo tiež disponuje dostatkom energie na prevádzku armádnych senzorov s najdlhším dosahom. Preto má byť zaradený do programu High Accuracy Detection and Exploitation System.

Zatiaľ čo názov ARES naznačuje, že lietadlo, ktoré má za sebou už svoj prvý let, bude mať schopnosť elektronického boja, s touto výbavou je tu ešte jeden stroj. Armáda už vyskúšala sesterské lietadlo Bombardier Challenger 650 s podobnými schopnosťami.

Toto lietadlo bolo prvýkrát vo vzduchu už na konci jari v roku 2021 a zdá sa, že program ARES berie americká armáda veľmi vážne a nebojí sa doň investovať nezanedbateľné financie.

Lietadlá disponujú aj schopnosťou komunikovať cez satelity. Ako sme však už spomínali, Bombardier je inak obchodné lietadlo. Firma má pre svojich klientov k dispozícii hneď niekoľko typov tohto lietadla, no model Global 6000/6500 je upravený pre vojenské misie. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Bombardier

Najnovšie videá

Trendové videá