Divoké večierky s desiatkami prostitútok vystriedal sultán za šaríu. Toto je jeden z najbohatších ľudí sveta
- Bol najbohatším človekom sveta. Svoj majetok s bratom však doslova rozhadzoval
- Má najväčšiu zbierku luxusných áut, vrtuľníky, lode i jeden z najväčších a najdrahších palácov sveta
- Najskôr sa preslávil neuveriteľnými večierkami a háremom mileniek. Dnes hovorí o šaríi a cudzoložstvo chce trestať smrťou
- Na oslavu Vianoc či obliekanie sa za Mikuláša v tejto krajine zabudni
- Bol najbohatším človekom sveta. Svoj majetok s bratom však doslova rozhadzoval
- Má najväčšiu zbierku luxusných áut, vrtuľníky, lode i jeden z najväčších a najdrahších palácov sveta
- Najskôr sa preslávil neuveriteľnými večierkami a háremom mileniek. Dnes hovorí o šaríi a cudzoložstvo chce trestať smrťou
- Na oslavu Vianoc či obliekanie sa za Mikuláša v tejto krajine zabudni
Hassanal Bolkiah – ide o skrátené meno, celé by bolo na dva riadky – je obzvlášť extravagantnou a zaujímavou postavou nášho sveta. Reč je o sultánovi malej, východo-ázijskej krajiny Brunej, ktorá je veľká zhruba ako desatina Slovenska.
Brunej je však nesmierne bohatá na ropu i zemný plyn, vďaka čomu sa môže jeho sultán pýšiť prepychom, aký si snáď nedokáže predstaviť ani bežný milionár.
Kedysi mu patrilo v rebríčkoch najbohatších ľudí sveta prvé miesto. Jeho majetok sa odhadoval na zhruba 35 miliárd dolárov. Neskôr ho nepredbehol zakladateľ Microsoftu Bill Gates.
Dnešný majetok brunejského sultána má podľa magazínu Forbes hodnotu 20 miliárd dolárov a stále je bez pochýb jedným z troch najbohatších monarchov planéty – niektoré zdroje uvádzajú, že úplne najbohatším.
Podnikatelia (ako napríklad Bill Gates) svoj majetok zväčšovali a sultána posúvali na nižšiu a nižšiu priečku, ale ako dôvod straty titulu „najbohatšieho človeka sveta“ sa často udáva aj rozhadzovanie a preflákanie úspor, v čom sultánovi pomáhal aj jeho brat Jefri – ten vedel za deň bez problémov minúť 50 miliónov dolárov.
Večierky za desiatky miliónov, neuveriteľná zbierka áut, ktorej hodnota sa ráta v ďalších stovkách miliónov dolárov, jachty, lietadlá, vrtuľníky či ďalšie vylepšovanie prepychového a doslova zlatého paláca postupne ukrajovali z ropných peňazí. „Sultánova stavba stála takmer 1,5 miliardy dolárov, má v nej 1 788 miestnosti a viac než 200 kúpeľní,“ opisuje sultánov palác na svojej stránke Tomáš Kubuš, ktorý v Bruneji sprevádza.
„Minimálne 7 000 vysokovýkonných, exotických športových áut, väčšinou limitovaných edícií v obstarávacej cene presahujúcej 789 miliónov dolárov. Autá sú zaparkované v krídlach paláca rozdelených podľa jednotlivých značiek. Je v nich okrem iných vyše 450 Ferrari, 134 vozidiel Koenigsegg, vyše 600 Rolls-Royce, ale tiež 6 Daver Porsche 962 LM a 11 McLarenov F1,“ neraz opísali sultánovu garáž svetové médiá.
Takáto zbierka samozrejme fascinuje aj všetky automobilové portály.
Dnes je však jeden z najbohatších ľudí a panovníkov sveta známy najmä vďaka iným veciam, než majetku a bujarému životu. Hassanal Bolkiah v Brunej zavádza konzervatívny výklad šaríe – islamského práva.
Človek, ktorý organizoval neuveriteľné večierky a mal v paláci hárem dobre platených mileniek, chce v krajine kameňovať cudzoložstvo, zabíjať homosexuálov či odtínať ruky.
Hárem prostitútok, unesená miss USA, Bradavky a Cecky
Na súkromné večierky a koncerty si nemal problém zavolať hviezdy ako Elton John a Tina Turner. Na jeho narodeninovej oslave mu za 17 miliónov dolárov zahral samotný Michael Jackson. So svojim bratom Jefrim boli doslova kráľmi svetových večierkov.
Na nich nemohli chýbať nádherné a dobré platené ženy, ktoré sa pre sultánsky dvor vyberali na castingoch, kde sa okrem ich vzhľadu hodnotil napríklad aj tanec či spev. Médiá viackrát písali o „luxusných prostitútkach“ či o „brunejskom nevestinci.“
O tom, že sultán so svojim bratom mali slabosť pre krásne ženy a ich intímne partie, svedčia aj názvy, aké dali svojim jachtám – Cecky, Bradavky 1 a Bradavky 2.
O spomínanom brunejskom háreme máme dnes dostatok informácii aj vďaka ženám, ktoré boli jeho súčasťou a rozhodli sa prehovoriť. Azda najväčší škandál vyvolala bývalá miss USA Shannon Marketicová, ktorá – podľa jej slov spolu s desiatkami ďalších žien – netušili, že súčasťou práce na sultánskom dvore budú aj sexuálne služby.
Mysleli si, že 3 000 dolárov denne majú za PR služby, pre ktoré boli najaté.
Marketicová koncom 90. rokov podala na brunejskú sultánovu rodinu – obzvlášť na brata Jefriho – žalobu za mesačné uväznenie, sexuálne zneužívanie, ponižovanie i zdrogovanie. Podľa dokumentov, ktoré z tejto kauzy vyšli na povrch, mohlo byť takto v paláci zamestnaných až 100 žien. Sultán vyhlásil, že sa s misskou ani nestretol a obvinenia boli napokon stiahnuté.
Ďalšou známou ženou, ktorá o živote na sultánskom dvore nahlas prehovorila, je Jillian Laurenová. Tá o tom napísala knihu s názvom „Môj život v háreme.“ Zverbovali ju, keď mala 18 a podľa vlastných slov bola druhou najobľúbenejšou Jefriho milenkou. Noc strávila aj so samotným sultánom.
Z playboya konzervatívny moslim
Posledné roky je to však akoby iný sultán, než ten, akého si svet pamätá z konca minulého storočia. Dnes sa o ňom nehovorí ako o playboyovi, ktorý má hárem a neuveriteľné večierky, ale ako islamskom vodcovi, ktorý chce v krajine zaviesť konzervatívny výklad islamského práva šaría – zahrňujúci kameňovanie či odtínanie rúk.
Hoci médiá si zavádzanie šaríe v krajine všímajú najmä posledné dva roky, šaría sa stala súčasťou krajiny už v roku 2014.
Vzhľadom na to, ako sultán žil, ti zrejme tieto nariadenia zo strany Hassanala Bolkiaha prídu ako vrcholné pokrytectvo. Že by sa životné priority a hodnoty vyše 70-ročného sultána v starobe takto obrátili? Mnohí hovoria o akomsi odčinení za nie zrovna náboženský spôsob života. Niektorí v tom vidia aj snahu udržať si reputáciu a moc rodiny v prevažne moslimskej krajine.
Pravidlá šaríe, ktoré chce sultán vo svojej krajine, sa samozrejme netýkajú len sexuálnych životov a skutkov. Zlodejom by sa mali odtínať ruky. Na alkohol v krajine by si už mal zabudnúť. A veľký ohlas napríklad vyvolalo aj nariadenie, ktoré zakazuje občanom sláviť kresťanské Vianoce či nejako oslavovať alebo obliekať sa za Santa Clausa.
V krajine sa približne 75 % ľudí hlási k Islamu a medzi zvyšnými 25 % nájdeme aj kresťanov. Tí jediní môžu za istých podmienok sláviť svoje sviatky, ale len doma súkromne, neokázalo, aby nijako nenarušovali a nepohoršovali moslimskú väčšinu.
Vo svete sa na jednotlivé pravidlá šaríe, ktoré Hassanal Bolkiah vo svojej krajine chce, okamžite zdvihla vlna kritiky. Ohlásili sa jednotlivé vlády, medzinárodné spoločenstvá, organizácie, ale aj osobnosti – ako napríklad homosexuál Elton John, ktorý predtým hrával u sultána na večierkoch, či George Clooney.
Ten vyzval na bojkot hotelov, ktoré sultán po svete vlastní. „Ak budeme dávať peniaze do vrecka mužovi, ktorý sa rozhodol trestať kameňovaním a bičovaním vlastných občanov, budeme pomáhať financovať vraždy nevinných ľudí,“ verejne vyhlásil známy herec.
https://www.instagram.com/p/B014mltHhpN/
Zverejnil aj zoznam hotelov, ktoré Hassanal Bolkiah po svete vlastní: Coworth Park v Anglicku, The Dorchester a 45 Park Lane v Londýne, Beverly Hills Hotel v Beverly Hills v USA, Bel-Air hotel v Los Angeles, Le Meurice a Hotel Plaza Athenee v Paríži, Hotel Eden v Ríme a Hotel Principe di Savoia v Miláne.
Medzinárodná kritika zo všetkých strán bola čiastočne úspešná. Brunejský sultán neskôr vyhlásil, že homosexualitu ani cudzoložstvo smrťou trestať nebude. Namiesto smrti si ale ako homosexuál môžete dlho posedieť vo väzení, bez problémov aj na 10 rokov, či dostať desiatky rán palicou.
Ani z takéhoto poľavenia pravidiel, zo strany vládcu, ktorý mal donedávna čestný právnický titul z Oxfordskej univerzity, ale svet taktiež zrovna nadšený nie je.
Pozitívne stránky jeho vlády – žiadne dane a preplatenie štúdia
Sultán Hassanal Bolkiah je medzi svojimi krajanmi zjavne obľúbený. „Viem, že je to nepochopiteľné, ale my ho máme vážne radi. Neplatíme žiadne dane, zdravotníctvo a školstvo je zadarmo,“ vysvetľujú v Bruneji cestovateľovi Martinovi.
Keď miestny občan ochorie na chorobu, ktorá sa v Bruneji nelieči, štát zaplatí liečbu v zahraničí. Ak chceš študovať na zahraničnej prestížnej škole, štát ti aj v tomto prípade pomôže a za dosiahnutie dobrých výsledkov dostaneš od sultána aj vreckové.
https://www.instagram.com/p/BD0IMk-shBb/
Sultán Hassanal Bolkiah je doma známy aj vybudovaním prvých univerzít v krajine a stavbou škôl. Taktiež sa tu budujú mešity, čím si vie opäť nakloniť priazeň väčšinového moslimského obyvateľstva. Dokonca, prepláca povinné púte do Mekky.
Plusový bod má od miestnych aj za veľmi nízke ceny energii či benzínu. Jednoducho, Brunejčania si uvedomujú, že panovník myslí so svojim bohatstvom nie len na seba, ale aj na nich. Názor si pokojne urob sám.
Stručný životopis a rodina
Hassanal Bolkiah sa narodil v roku 1946 (má teda 74 rokov) v dnešnom hlavnom meste krajiny Bandar Seri Begawan (vtedy sa volalo Istana Darussalam). Okrem toho, že je jedným z najbohatších, je i jedným z najstarších panovníkov sveta.
Ako iní princovia z britských území, aj on dostal príležitosť študovať na Kráľovskej vojenskej akadémii vo Veľkej Británii. Odtiaľ sa vybrať do Kuala Lumpur, najväčšieho mesta susednej Malajzie.
https://www.instagram.com/p/BD0H17aMhA6/
Na trón nastúpil po abdikácii svojho otca v roku 1968. Korunovala ho samotná britská kráľovná Alžbeta II., keďže Brunej ešte stále patrila pod britský protektorát. O približne 10 rokov neskôr obe krajiny začali rokovania o nezávislosti Bruneja, ktoré vyvrcholili samostatnosťou krajiny 1. januára 1984. Ešte v ten deň Hassanal Bolkiah prečítal svojmu národu vyhlásenie o nezávislosti a dal sa titulovať „Jeho Veličenstvo“.
Odvtedy je oficiálne jediným, absolutistickým vládcom krajiny. Je sultánom, premiérom, predsedom vlády, ministrom financií i ministrom obrany a najvyšším veliteľom brunejskej armády. Skrátka, on je Brunej a Brunej je on.
Oženil sa trikrát. Jeho prvou ženou sa stala jeho sesternica Anak Saleha, druhou letuška Aisha Mariam a treťou manželkou, o 33 rokov mladšou, bola moderátorka malajskej televízie Azrinaz Mazhar Hakim. Nerozviedol sa len so svojou prvou manželkou.
https://www.instagram.com/p/BD0H7ZashBB/
Dokopy má s týmto ženami 5 synov a 7 dcér. Niektoré z nich sú hviezdami sociálnych sietí, kde ukazujú výhody toho, keď sa narodíte ako dieťa brunejského sultána. Tento rok ale jeden zo synov – princ Azim, nečakane zomrel.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
https://twitter.com/cnni/status/1320726923576807424
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: archív Startitup, Aktuality, Hospodárske noviny, Plus 7 dní, Wikipedia (anglická verzia)