Najskôr odporúčal kvapky od kašľu s vodkou, teraz jód. ŠÚKL varuje pred radou Mariana Kotlebu, je to nebezpečný hoax
- Marian Kotleba vo svojom poslednom inštruktážnom videu pre boj s pandémiou odporučil ľuďom zásobiť sa jódom
- Na nebezpečný hoax reaguje ŠÚKL aj účet Očami Farmácie, upozorňujú, že predávkovanie jódom spôsobuje vážne komplikácie
- Marian Kotleba vo svojom poslednom inštruktážnom videu pre boj s pandémiou odporučil ľuďom zásobiť sa jódom
- Na nebezpečný hoax reaguje ŠÚKL aj účet Očami Farmácie, upozorňujú, že predávkovanie jódom spôsobuje vážne komplikácie
Internetom sa už tradične začalo šíriť ďalšie „inštruktážne“ video Mariana Kotlebu, predsedu ĽSNS, v ktorom verejnosti objasňuje, ako sa správne pripraviť na ďalšiu vlnu: „Jód je účinným liekom. O tom autority nehovoria,“ vraví vo videu.
Jeden z jeho skvostov obletel Slovensko už v minulom roku, kedy sa po prekonaní ochorenia pochválil, že to zvládol aj vďaka Bromhexinu, bežne dostupnému lieku na kašeľ v kombinácii s vodkou. Aj v tom čase reagoval ŠÚKL a ministerstvo. Ľudí upozornili, že dopad alkoholu na organizmus môže byť fatálny a ťažký priebeh iba zhoršiť, nakoľko narúša prirodzenú imunitu.
„Tak, ako hovorili, že Bromhexin s vodkou nefunguje, že autority si nevedia poradiť a ja tu hovorím o takomto lieku, tak som si COVID-19 odležal, vytrpel a dnes je Bromhexin uznávaný liek na zmiernenie príznakov COVIDu, na rozdiel od ľudí, ktorí sa zverili do rúk systémovej liečbe a skončili zle, či, nebodaj, umreli,“ vracia sa k udalosti Kotleba.
Podľa jeho slov pomáha jód prekonať COVID-19 rovnako, ako vodka so spomínaným liekom na kašeľ. Štatisticky by dokonca mohol mať aj v tomto tvrdení pravdu, nakoľko odborníci odkazujú, že obe riešenia majú podobné, respektíve takmer žiadne účinky a ich nebezpečenstvo prevažuje akékoľvek myslené pozitívum.
Jód je prirodzene obsiahnutý v kuchynskej soli, v iných formách sa používa na dezinfekciu a čistenie. „Na internete sa šíria neoverené informácie, ktoré nabádajú ľudí k užívaniu jódu pri prevencii a liečbe ochorenia COVID-19. Štátny ústav upozorňuje, že prínos jódu pri prevencii či liečbe COVID-19 nebol preukázaný a nejde o overený prostriedok na boj proti tomuto ochoreniu. Štátny ústav neodporúča neuvážené užívanie jódu, keďže pri jeho nadmernom užívaní hrozia zdravotné riziká,“ píše ústav na sociálnej sieti.
„Jódové tablety slúžia ako prevencia vstrebávania rádioaktívneho jódu do organizmu a sú určené na použitie v prípade radiačnej havárie alebo počas vyšetrenia v nukleárnej medicíne. Ich užívanie môže v dlhodobom horizonte viesť k depresii, nervozite, impotencii či nespavosti. Roztok s obsahom jódu je registrovaný na dezinfekciu ústnej dutiny a hltanu pri zápalových a infekčných ochoreniach. Pri nadmernom užívaní jódu môže mať za následok vznik ochorení štítnej žľazy, ako napríklad struma a hypo, alebo hypertyreóza,“ vysvetľuje.
Na hoax upozornil aj instagramový profil Očami Farmácie vo svojich archivovaných príbehoch dňa, ktorý výroky Mariana Kotlebu detailne rozoberá a poukazuje na pravdivé aj nepravdivé tvrdenia vo videu. Dodáva, že užívanie vitamínov a rôznych doplnkov výživy pomáha zlepšovať imunitu, no neliečia ochorenie. Rovnako tak vysvetľuje, že Ivermektín spomínaný vo videu už nie je odporúčaný ako podporná liečba pri ochorení a spôsobuje poškodenia pečene u pacientov s predispozíciou.