Najsledovanejšie lietadlo sveta: Let americkej političky sledovalo 700-tisíc ľudí, pristála na Taiwane
- Pelosiovej návšteva Taiwanu spôsobila zvýšenie napätia medzi Čínou a USA
- Peking sa Washingtonu aj vyhrážal
- Politička napriek tomu pristála v Taiwane
- Pelosiovej návšteva Taiwanu spôsobila zvýšenie napätia medzi Čínou a USA
- Peking sa Washingtonu aj vyhrážal
- Politička napriek tomu pristála v Taiwane
Taiwan, ostrov, ktorý sa nazýva aj Čínskou republikou, vzbudzuje napätie medzi svetovými veľmocami. Čína (Čínska ľudová republika) ho totiž ako samostatný štát neuznáva a tvrdí, že ide o jej odštiepenecké teritórium. V súčasnosti ho navštívila Predsedníčka snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová.
Ide o najvýznamnejšiu návštevu Taiwanu za posledných 25 rokov, keď ostrovný štát navštívil šéf Snemovne Newt Gingrich.
Čína proti návšteve protestovala. Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom už tak či tak nie sú zrovna najlepšie a Pelosiovej návšteva priliala olej do ohňa. Peloisová je v súčasnosti treťou najmocnejšou osobou v USA po prezidentovi a viceprezidentovi. Ako kritička Číny a jej správania voči Taiwanu Američanka v minulosti uviedla, že je dôležité, aby USA vyjadrili Tchaj-peju podporu.
Čínske autority teda návštevu odsudzujú a prisľúbili, že ak sa uskutoční, príjmu „rozhodné a rázne opatrenia“. „Ak USA budú trvať na svojom vlastnom kurze, čínska armáda nebude nikdy nečinne sedieť,“ uviedlo čínske ministerstvo obrany. Informuje o tom CNN.
Pelosiovej let sledovalo viac než 700-tisíc ľudí
Pelosiovej návšteva Taiwanu má byť súčasťou jej ázijského turné. Aktuálne však predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov pristála v Tchaj-peji (hlavnom meste Taiwanu). Podľa taiwanského predstaviteľa má v meste ostať aj cez noc.
Lietadlo Air Force One, na ktorom letela, sledovalo v čase pristátia v Tchaj-peji prostredníctvom webovej stránky Flightradar24 až 708-tisíc ľudí. Išlo tak o najsledovanejšie lietadlo na svete. Pelosiová letela z malajzijského hlavného mesta Kuala Lumpur a jej Boeing C-40C označený ako SPAR19 bezpečne pristál na letisku Songshan, kde sa nachádza aj vojenská základňa, uvádza Bloomberg.
https://twitter.com/flightradar24/status/1554478621653352448
„Návšteva delegácie Kongresu na Taiwane je poctou neochvejnému záväzku Ameriky podporovať pulzujúcu demokraciu na Taiwane. Solidarita Ameriky s 23 miliónmi obyvateľov Taiwanu je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, keďže svet stojí pred voľbou medzi autokraciou a demokraciou,“ uviedla Pelosiová vo vyhlásení krátko po pristátí, informuje Reuters.
Čína plánuje v reakcii na Pelosiovej návštevu Taiwanu spustiť vojenské operácie
Čína v utorok kritizovala „extrémne nebezpečné“ kroky Spojených štátov na Taiwane. Čínske ministerstvo obrany preto plánuje spustiť „cielené vojenské operácie“. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
„Spojené štáty… neustále prekrúcajú, zahmlievajú a vypúšťajú princíp ‚jednej Číny‘,“ uviedol čínsky rezort diplomacie po tom, ako Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej. „Tieto kroky sú mimoriadne nebezpečné, ako hra s ohňom. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, pri ňom zahynú,“ dodalo ministerstvo.
Čínsky rezort obrany v reakcii na návštevu uviedol, že spustí „cielené vojenské akcie“. „Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČĽOA) je v stave najvyššej pohotovosti a spustí sériu cielených vojenských operácií, aby bránila národnú suverenitu i územnú celistvosť (Číny) a zmarila vonkajšie zasahovanie a separatistické pokusy o ‚nezávislosť Taiwanu‘,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva obrany.
Zvýšená nestabilita vo svete
CNN uvádza, že ani Spojené štáty, ani Čína, zjavne netúžia po tom, aby medzi nimi došlo k otvorenému vojenskému stretu. Ich súperenie o status „superveľmoci“ však vyvoláva nestabilitu a práve momentálna návšteva Nancy Pelosiovej by mohla byť dôvodom začiatku konfliktu.
Peking z návštevy zúril už počas jej plánovania a vyzýval, aby sa neuskutočnila. Washington však na to reagoval tým, že sa nenechá zastrašiť. Konflikt medzi Taiwanom a Čínou je pritom jeden z najcitlivejších geopolitických súbojov na svete a súčasná situácia dokazuje, že jeho vyriešenie môže znemožniť čo i len jedna návšteva. Tá však skutočne rozhorčila politikov oboch veľmocí.
Čínske varovania pre Američanov pripomenul minulý týždeň aj tamojší minister zahraničných vecí Wang I. V telefonáte s prezidentom USA Joeom Bidenom uviedol, že Washington by sa nemal „zahrávať s ohňom“. Prízvukoval tiež, že politika Pekingu ohľadom Taiwanu je jasná. Ide o takzvanú politiku „jednej Číny“.
Pelosiovej návšteva môže zomlieť mnoho vecí vo svete. Ide o najrizikovejší hraničný prechod na Taiwan za posledné desaťročia. Spôsobuje to jej vlastný pohľad na vec či nové podmienky, ktoré vytvára nacionalistická vláda prezidenta Si Ťin-pchinga.
Spojené štáty ale tvrdia, že ide o štandardnú návštevu a minulé návštevy vytvorili precedens. Ak Čína bude situáciu eskalovať, je to vina Číny.
„Takže, ak by sa Čína pokúsila premeniť to, čo je v historickej norme, na krízu alebo sa to pokúsila použiť ako zámienku na agresívne akcie okolo Taiwanu, je to na nich a oni by boli tí, ktorí by eskalovali. Spojené štáty nemajú záujem na eskalácii,“ uviedol poradca Bidena pre národnú bezpečnosť Jack Sullivan v relácii Today televízie NBC.
White House National Security Advisor Jake Sullivan tells @SavannahGuthrie he cannot confirm if Speaker Nancy Pelosi is visiting Taiwan: “The Speaker makes her own decisions about her travel.” pic.twitter.com/NjJZO3yGu1
— TODAY (@TODAYshow) August 2, 2022
„Nikto nemá záujem na eskalácii tejto situácie,“ zopakoval. „A Čína by si to mala veľmi dobre premyslieť, keď zvažuje svoje ďalšie kroky,“ povedal.
Dôvod návštevy
Zástancovia návštevy, medzi ktorými je nezvyčajne veľa republikánov, tvrdia, že je dôležité, aby Pelosiová prejavila podporu Taiwanu a zdôraznila, že Washington myslí vážne svoj právny záväzok ponúknuť ostrovu prostriedky na sebaobranu. Predsedníčka je sama o sebe symbolom demokracie, teda spôsobu života, ktorý sa Tchaj-pej zúfalo snaží zachovať pod autoritárskym tieňom Číny.
Američania sa však neboja, že pre Pelosiovej cestu vznikne medzi nimi a Pekingom kríza. John Kirby, hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť a bývalý hovorca Pentagónu, však uviedol, že to budú predsa len pozorne sledovať.
„Nie je dôvod, aby sa táto návšteva stala podnetom pre krízu alebo konflikt, alebo zámienkou, že by sa Číňania mohli pokúsiť vybičovať na nejaký druh vojenskej akcie,“ uviedol Kirby a dodal, že situácia medzi Čínou a Taiwanom je pre USA znepokojujúca.
„Samozrejme, že nás to znepokojuje, a preto je neoddeliteľnou súčasťou jej cesty opätovné potvrdenie záväzku Spojených štátov podľa zákona o vzťahoch s Taiwanom pomôcť Taiwanu s jeho sebaobranou,“ vysvetlil Kirby.
„Opäť nie je dôvod, aby to prepuklo do konfliktu. V našej politike sa nič nemení. Toto je s ňou absolútne v súlade. A my budeme len sledovať, ako sa veci vyvinú,“ dodal hovorca.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, CNN, Flightradar24, Twitter, Bloomberg, CNN, Reuters