Najsmutnejší slovenský zámok ožíva: Prežil najtemnejší mečiarizmus a sériu záhadných požiarov

  • Zámok Kunerad otvára svoje brány
  • Spája sa s ním však temná história
  • Mečiarovo privatizovanie, požiare, poistky...
  • Našťastie ide o príbeh s happyendom
Rekonštrukcia zámku Kunerad a ľudia v rade pred zámkom.
Zámok Kunerad TASR/Pavol Ďurčo, Erika Ďučová
  • Zámok Kunerad otvára svoje brány
  • Spája sa s ním však temná história
  • Mečiarovo privatizovanie, požiare, poistky...
  • Našťastie ide o príbeh s happyendom

Počas prvého októbrového víkendu opäť sprístupnili interiér známeho Kuneradského zámku. Ako uvádza portál Žilinak, majitelia budovy sa tak rozhodli v rámci Dní architektúry. 

Najväčším prekvapením bol ale vzácny dar, ktorý pri bráne zámku zanechal neznámy starší pán. 

Veľkolepé otvorenie

Pred bránami zámku sa v nedeľu (1. októbra) zhromaždil v obci Kunerad obrovský dav zvedavcov a podporovateľov. Po prvýkrát totiž dostali ľudia možnosť pozrieť si takmer dokončenú strechu, akú na Slovensku nemá žiadny iný zámok.

„Rad ľudí pred bránou zámku, kam oko dovidí, viac ako sto áut na lúke pod ním, desiatky bicyklov opretých o jeho plot, rodiny a jednotlivci obdivujúci jeho útroby… Minulá nedeľa mohla byť jedným z najnavštevovanejších popoludní na zámku vôbec,“ uviedli majitelia Kuneradského zámku.

Doraziť malo takmer 600 návštevníkov. Niektorí na vstup do zámku museli čakať viac ako hodinu. Majitelia sa preto rozhodli všetkým poďakovať prostredníctvom sociálnej siete. Ich vďaka však smerovala predovšetkým neznámemu staršiemu pánovi.

„Zvlášť by sme sa chceli poďakovať neznámemu staršiemu pánovi, ktorý nám pri bráne nechal tri fotografie zámku z jeho súkromnej zbierky. Nešiel ani dovnútra, a kým sme si uvedomili, čo na nich je, a išli sa s ním porozprávať, odišiel,“ napísali majitelia zámku.

Vzácne staré snímky

Staré snímky, ktoré neznámy pán zanechal pri bráne, zachytávajú totiž budovu ešte pred prvou rekonštrukciou po druhej svetovej vojne.

Tým najdôležitejším detailom, ktorý na záberoch vidno, je fasáda, na ktorej sa vyníma erb rodiny grófa Balestréma.

„Že bol erb na fasáde zámku, sme z historických zdrojov vedeli, avšak neexistovala fotografia zblízka, ktorá by ho, ako aj iné prvky pôvodnej fasády, detailne zachytávala. Veľmi nám pomôže pri rekonštrukcii fasády, ktorú by sme radi začali už na budúci rok,“ doplnili majitelia zámku.

Klenot ležiaci pri Žiline

Tento historický skvost sa v pamätiach ľudí zapísal pod viacerými názvami – Kuneradský zámok, Kaštieľ Kunerad či jednoducho len Kunerad. Vo všetkých prípadoch hovoríme o bývalom loveckom kaštieli, ktorý sa nachádza v Žilinskom kraji. 

Jeho história sa začala písať ešte v roku 1916, keď ho dal postaviť gróf Balestrém, no má aj svoju poriadne temnú stránku. Napriek tomu, že o stavbe sa veľa nehovorí, určite si zaslúži viac pozornosti.

Príbeh zámku Kunerad veľmi výstižne popísala ministerka kultúry Natália Milanová na svojom webe: „Zámok v Kunerade je jeden z najsmutnejších prípadov ničenia nášho kultúrneho dedičstva.“

Celý tento príbeh sa viaže už od vyššie spomínaného roku 1916 k obci Kunerad, ktorá leží v okrese Žilina. Obec na juhovýchodnom okraji Rajeckej doliny, na úpätí Lúčanskej Fatry, nachádzajúca sa len 5 km od Rajeckých Teplíc a 20 km od Žiliny, by mohla byť skvelým lákadlom pre turistov. 

Žiaľ, to jediné, na čo sa turisti mohli v posledných rokoch pozerať, bol spustošený, vyhorený zámok. Stavba slúžila v minulosti počas SNP ako útočisko štábu druhej partizánskej brigády Milana Rastislava Štefánika.

Kunerad
zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Zámok vyhorel viackrát

Bohužiaľ sa dá povedať, že táto secesná stavba má doslova „ohnivú históriu“. Po prvýkrát bola totiž podpálená ešte 25. septembra 1944, keď ju vypálili nemeckí fašisti. Zámok bol následne zrenovovaný až v roku 1959, no napriek tomu zíval aj počas ďalších rokov prázdnotou.

V roku 1974 prešiel pod vlastníctvo štátnych kúpeľov v Rajeckých Tepliciach, dočkal sa ďalších rekonštrukcií a následne slúžil ako sanatórium pre ľudí s ochoreniami dýchacích ciest. 

V roku 1996 ale došlo k významnej zmene, keď prešli kúpele Rajecké Teplice a aj zámok v Kunerade do súkromného vlastníctva. Ako sa píše aj na jeho oficiálnom webe (už súčasných majiteľov, ktorí ho zachránili), od tohto momentu bol zámok využívaný len minimálne. Požiar v roku 1944 ale ani zďaleka nebol tým jediným. 

Požiar z roku 2010 je dodnes záhadou

Šiesti robotníci vykonávali 10. marca v roku 2010 na streche zámku rozsiahle práce, písali MY Žilina. Keď sa však vybrali na obednú prestávku, s tým, čo sa stalo, určite nerátali. Alebo…?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Wikipedia, Milanová, Vregione.sk, Samema s.r.o., My Žilina, Plus 7 Dní, Denník N, HN Online, SITA, Žilinak, FB/Zámok Kunerad, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá