Najstarší muž na svete sa narodil v čase potopenia Titanicu: Prekvapí ťa tajný recept na dlhý život, oslávil 112. narodeniny
- V mladosti veľa chodil, no či mu to pomohlo k vysokému veku, nevie
- Dlhoročný fanúšik futbalového FC Liverpoolu, pričom sa narodil len 20 rokov od jeho vzniku
- V mladosti veľa chodil, no či mu to pomohlo k vysokému veku, nevie
- Dlhoročný fanúšik futbalového FC Liverpoolu, pričom sa narodil len 20 rokov od jeho vzniku
Tých, ktorí na vlastnej koži zažili hrôzy 2. svetovej vojny, prípadne tí starší tej 1. svetovej vojny, je v roku 2024 už ako šafranu. Napriek tomu sa priemerná dĺžka života aj vďaka neuveriteľným pokrokom v medicíne neustále posúva a zároveň aj počet ľudí, ktorí sa dožívajú 100 a viac rokov, čo bolo ešte pred päťdesiatimi rokmi prakticky nemysliteľné.
Brit John Alfred Tinniswood medzi týchto šťastlivcov nielenže patrí, ale v pondelok, ako píše britský The Guardian, oslávil aj neuveriteľné 112. narodeniny a napriek tomuto obdivuhodnému veku si zachováva nielen komunikačné schopnosti, skromnosť, ale aj vitalitu. V čom podľa názoru tohto najstaršieho žijúceho muža na našej planéte spočíva recept na dlhovekosť?
Nie som ničím neobyčajný, tvrdí oslávenec
The Independent uvádza, že Tinniswood sa narodil v Liverpoole 26. augusta 1912, teda v roku, keď sa potopil slávny Titanic, a najstarším žijúcim mužom na svete sa stal v apríli, pretože 114-ročný Juan Vicente Pérez Mora vtedy zomrel. Usmievavý Tinniswood pokorne dodal, že tajomstvom jeho dlhovekosti je „len šťastie“.
Na otázku, ako sa cíti, keď má 112 rokov, pre zástupcov Guinessovej knihy rekordov (GWR) poznamenal: „Pri všetkej úprimnosti, nič iné. Necítim sa na ten vek, nevzrušuje ma to. Asi preto som sa k nemu prepracoval. Beriem to po svojom, ako čokoľvek iné, prečo žijem tak dlho, vôbec netuším. Neviem prísť na žiadne špeciálne tajomstvá, ktoré mám. V mladosti som bol dosť aktívny, veľa som chodil. Či to s tým má niečo spoločné, neviem. Ale podľa môjho názoru sa od nikoho neodlišujem. A to v žiadnom ohľade.“
Pri hlbšom zamyslení sa nad svojím dlhým životom, povedal, že kľúč možno spočíva v tom robiť všetko s mierou. „Jem to, čo mi dajú, rovnako ako všetci ostatní. Nemám špeciálnu diétu. Ak priveľa pijete alebo priveľa jete, alebo priveľa chodíte, ak čohokoľvek robíte extrémne veľa, nakoniec budete trpieť,“ zdôraznil pre The Guardian.
Renomovaná BBC dopĺňa, že Tinniswood sa narodil iba dvadsať rokov po založení jeho obľúbeného futbalového klubu FC Liverpool a okrem dvoch prežil všetky 66 najlepších trofejí The Reds, pričom mu takpovediac unikli len prvé dva ligové tituly v rokoch 1901 a 1906.
Na začiatku prvej svetovej vojny mal dva roky a pri vypuknutí druhej svetovej vojny práve oslavoval svoje 27. narodeniny.
Slúžil v administratívnej úlohe v armádnom výplatnom zbore, lokalizoval uviaznutých vojakov a organizoval zásoby potravín. The Independent poznamenáva, že pred odchodom do dôchodku v roku 1972 pracoval ako účtovník pre takých gigantov, akými sú Shell a BP. Mmomentálne je najstarším prežívajúcim mužským veteránom 2. svetovej vojny na svete. Svoju manželku Blodwen stretol pri tancovačke v Liverpoole a v roku 1942 sa vzali a pár si spolu užíval 44 rokov, kým pani Tinniswoodová v roku 1986 zomrela. Ich dcéra Susan sa narodila v roku 1943.
Dostával pozdravy od britskej kráľovny
Od dovŕšenia storočnice v roku 2012 dostával každý rok narodeninovú pohľadnicu od zosnulej kráľovnej Alžbety, ktorá bola od neho mladšia takmer o 14 rokov. Pre bežného človeka to asi znie neuveriteľne, ale 112-ročný Tinniswood stále žije svoj život väčšinou bez pomoci, sám si hospodári s financiami, sleduje správy v rádiu a každé ráno sám vstáva z postele.
Historicky najstarším mužom vôbec bol Jiroemon Kimura z Japonska, ktorý sa dožil veku 116 rokov a 54 dní a zomrel v roku 2013. Najstaršou žijúcou ženou na svete a zároveň najstarším žijúcim človekom je 116-ročná Japonka Tomiko Itooka.
Zdroje: The Independent, The Guardian, BBC