Najšťastnejší človek na zemi prezradil, ako žiť ten najlepší život. Sám dokázal prekonať hrôzy koncentračných táborov
- Eddie Jaku bol Nemec a Žid, ktorého v roku 1938 nacisti zbili, zatkli a odvliekli do koncentračného tábora
- Mal však šťastie, prežil, a tak si slávnostne sľúbil, že sa bude každý deň usmievať
- Začal verejne rozprávať svoj príbeh, deliť sa o nadobudnutú múdrosť a žiť najlepšie, ako vie
- Vzdával tým hold všetkým obetiam holokaustu a veril, že je „najšťastnejším človekom na zemi“
- Eddie Jaku bol Nemec a Žid, ktorého v roku 1938 nacisti zbili, zatkli a odvliekli do koncentračného tábora
- Mal však šťastie, prežil, a tak si slávnostne sľúbil, že sa bude každý deň usmievať
- Začal verejne rozprávať svoj príbeh, deliť sa o nadobudnutú múdrosť a žiť najlepšie, ako vie
- Vzdával tým hold všetkým obetiam holokaustu a veril, že je „najšťastnejším človekom na zemi“
Eddie Jaku sa narodil ako Abraham Jakubowicz v nemeckom Lipsku v roku 1920. Žil v rodine, ktorá sa považovala „v prvom rade za Nemcov, až potom potom Židov“.
Ako tínedžera ho vyhodili zo školy, pretože bol Žid. Stredoškolské vzdelanie si preto dokončil v inom meste pod vymyslenou prezývkou. Začiatkom roku 1938 bol Jaku s jeho rodinou poslaní hneď do niekoľkých koncentračných táborov vrátane Buchenwaldu, Gurs a nakoniec Osvienčimu. Ide o miesta, ktoré neskôr opísal ako „peklo na Zemi“.
Keďže Jaku bol vyštudovaný inžinier, bol ušetrený plynovej komory a namiesto toho pracoval ako otrocký robotník. Jeho rodičia a ďalší rodinní príslušníci vojnu neprežili.
Aj Jaku bol poslaný na „pochod smrti“ a to počas evakuácie Osvienčimu v roku 1945. Mal šťastie, keďže sa mu úspešne podarilo oslobodiť. Povedal, že sa celé mesiace sám skrýval v lese a pokým ho nezachránila americká armáda, jedol slimáky.
Neskôr v tom istom roku sa vrátil do Belgicka, kde sa stretol a oženil so svojou 75-ročnou manželkou Flore. V roku 1950 sa presťahovali do Austrálie, Jaku sa venoval garážovým prácam v Sydney a Flore bola krajčírka.
Napriek tomu sa bezprostredne po vojne nepovažoval za šťastného muža. Jeho pohľad sa zmenil, až keď sa mu s manželkou narodil prvý syn, pripomenul Jaku vo svojom TED Talk v roku 2019.
„V tom čase sa moje srdce uzdravilo a do života sa mi vrátilo šťastie. Dal som sľub, že od toho dňa až do konca svojho života budem šťastný, budem sa usmievať a budem zdvorilý, nápomocný a láskavý. Tiež som sľúbil, že už nikdy nepoložím nohu na nemeckú pôdu.“
A tak sa aj stalo. Jak prisľúbil, že sa bude učiť a zdieľať šťastie s každým, koho stretne.
„Keď si spomeniem, že som mal zomrieť nešťastnou smrťou, ale namiesto toho žijem, tak sa snažím pomáhať ľuďom, ktorí sú na dne,“ povedal. „Bol som na dne jamy. Takže ak dokážem rozosmiať jedného nešťastného človeka, budem šťastný.“
Vo svojom prejave ponúkol niekoľko jednoduchých, ale múdrych rád, ako v živote spomaliť a vychutnať si každý deň. Každému odporúča pozvať milovanú osobu na večeru, ísť na prechádzku a oprieť sa o priateľov v dobrých aj zlých časoch.
„Osvienčim bol hroznou nočnou morou, miestom nepredstaviteľných hrôz. Všetko som však prežil, lebo som to dlžil kamarátovi Kurtovi. Keď máte aspoň jedného dobrého priateľa, svet dostane nový význam. Jeden dobrý priateľ môže byť celým tvojím svetom.“
Jaku tiež vyzval poslucháčov, aby urobili všetko, čo je v ich silách, aby urobili svet lepším miestom pre ostatných a zabezpečili, že sa hrozná tragédia holokaustu už nikdy nezopakuje, a zároveň sa na ňu nezabudne.
Napriek svojim skúsenostiam sa Jaku odmietol nechať pohltiť stratou blízkych alebo pocitom nenávisti. „Nie je nikto, koho by som nenávidel. Nenávisť je choroba, ktorá môže zničiť vášho nepriateľa, ale zároveň zničí aj vás,“ povedal Jaku.
Voľba láskavosti a tolerancie bola aj základom Jakuových spomienok Najšťastnejší muž na Zemi.
Eddieho biografia vyšla v roku 2020, keď jej autor dovŕšil sto rokov. Je to silná výpoveď plná bolesti, no v konečnom dôsledku aj nádeje. Je to príbeh o tom, ako možno nájsť šťastie aj v tých najtemnejších časoch.
Kniha Eddieho Jaku sa dostala aj do užšieho výberu nominácií v kategórii literatúra faktu na ocenenie Indie Book Awards 2021 pre výnimočné nezávisle vydané knihy.
Jaku bol tiež súčasťou skupiny preživších, ktorá v roku 1992 spoluzakladala Židovské múzeum v Sydney a podľa spomienok austrálskeho pokladníka Josha Frydenberga tam pôsobil ako dobrovoľník posledné tri desaťročia.
Jaku brával na prehliadky výstav v múzeu o holokauste školské skupiny a tak oživoval vyblednuté, čiernobiele obrázky pre tisíce mladých študentov.
Život je krásny, ak si ho takým urobíte. Máte to vo svojich rukách.
Múzeum vo svojom tweete napísalo, že Jakuov vplyv bude dôležitý „pre ďalšie generácie“ a jeho pamiatka a odkaz budú žiť ďalej: „Je našou povinnosťou, aby jeho príbeh poznali aj ďalšie generácie, pretože zažil to najhoršie, no videl to najlepšie v ľudstve.“
Eddie Jaku zomrel vo veku 101 rokov 12. októbra 2021 v Sydney.
Zdroje: The Happiest Man on Earth by Eddie Jaku, TedX, joshfrydenberg.com.au, panmacmillan.com, apnews.com, npr.org