Najšťastnejšia krajina sveta je počtom obyvateľov veľká ako Bratislava. Jej tajomstvo nie je v majetku

  • Malá ázijská krajina, o ktorej si možno veľa nepočul, je najšťastnejšou na svete
  • Tvoria ju chrámové komplexy, budhizmus a každodenný život farmárov v horách
chrám v Bhutáne
Pixabay/jboots
  • Malá ázijská krajina, o ktorej si možno veľa nepočul, je najšťastnejšou na svete
  • Tvoria ju chrámové komplexy, budhizmus a každodenný život farmárov v horách

Každý rok zverejňujú rôzne spoločnosti rebríčky najšťastnejších krajín či národov sveta. V väčšine prípadov v týchto rebríčkoch dominujú krajiny ako Švajčiarsko, Nemecko a škandinávske krajiny. Sú známe pre vysoký životný štandard a silnú ekonomiku.

Avšak, občas sa v týchto rebríčkoch objaví krajina s pomerne vysokým indexom šťastia, o ktorej si možno ani nepočul a už vôbec nepredpokladáš, že by tu mohli žiť najšťastnejší ľudia.

Index vnútorného a vonkajšieho šťastia

Reč je o ázijskom kráľovstve v Himalájach menom Bhután. Táto krajina je menšia ako Slovensko, počet jej obyvateľov sa blíži počtu (aj neoficiálnych) obyvateľov Bratislavy. Nachádza sa uprostred južnej Ázie a je obklopená zo severu Čínou a z južnej strany Indiou. Sprvu nevyzerá ničím zaujímavá a pri pohľade na mapu pôsobí ako sivá myška medzi dvoma obrovskými krajinami.

Bhután sa považuje za jednu z najšťastnejších krajín sveta, aj keď sa na vrcholoch rebríčkov šťastia neumiestňuje. Roman Russo vo svojom článku pre Optimal Happiness píše, že index šťastia sa väčšinou meria na základe socio-ekonomických faktorov, akými sú bezpečnosť, platy či celková kvalita života. Inými slovami, v popredí sú vonkajšie aspekty, ktoré sú viditeľné takmer na prvý pohľad.

Russo vysvetľuje, že Bhután vedie práve vo vnútornom šťastí. Teda v tom, ktoré pramení z našich vnútorných reakcií na okolie a výzvy života. Základným meradlom prvého prístupu je viac-menej hrubý domáci produkt, zatiaľ čo v druhom prípade je meradlom tzv. hrubé domáce šťastie.

Faktory hrubého domáceho šťastia sú: ako často sa ľudia úprimne usmievajú a aké je ich celkové zdravie. Ďalším je tiež vôľa socializovať sa, miera samovrážd či psychické problémy, akými sú úzkosť, depresia alebo nadmerný stres.

Bhután stojí za to navštíviť a cestovatelia to vedia. Krajina preto vyberá denný poplatok 200 dolárov na deň od každého, kto ju navštívi. Teraz však poplatky znížila. Euronews informuje, že turisti, ktorí v Bhutáne zaplatili poplatok na 4 dni, môžu ostať 4 ďalšie dni bez poplatku. Tí, čo zaplatili za 12 dní, môžu zostať v krajine bez pPixabay/jbootsoplatku celý mesiac. Táto výhoda však platí len vtedy, ak platíš americkými dolármi.

Poplatok krajina vyberá najmä preto, aby podporila udržateľnosť turizmu. Ani poplatky totiž neodradia viac ako 300 000 návštevníkov každý rok. Keďže je veľká časť územia Bhutánu chránená, peniaze putujú najmä na zachovanie a obnovu prírody a pamiatok.

bhutan
zdroj: Unsplash/Gaurau Bagdi

Čím je Bhután výnimočný?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Optimal Happiness, Go Bhutan Tours, Truly Bhutan, Forbes, Earth Trekkers, Lonely Planet, Once in a lifetime journey, Tiger´s Nest, Holidify, Travel Triangle, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá