Najstrmšie „schody do neba“ zbúrajú. Zdrvený starosta viní turistov, ktorí nedokážu pochopiť, že nie, je nie
- Obľúbenú atrakciu odstránia
- Dôvodom je zlé správanie turistov
- „Schody do neba“ si už čoskoro nepozrieš
- Obľúbenú atrakciu odstránia
- Dôvodom je zlé správanie turistov
- „Schody do neba“ si už čoskoro nepozrieš
Havajské ostrovy sú nádherným súostrovím nachádzajúcim sa v Tichom oceáne, asi 3 700 kilometrov od pobrežia Kalifornie. Tvorí ich celkom 137 ostrovov, z ktorých osem je hlavnými ostrovmi. Na havajských ostrovoch sa môžeš pokochať úžasnou prírodou, tropickými plážami, sopkami či divokým životom koralových útesov.
Ostrovy majú tiež bohatú kultúru a históriu, ktorá zahŕňa tradície pôvodných obyvateľov Havajcov, ktorí prišli na ostrovy z iných polynézskych oblastí asi pred 1 500 rokmi.
Havajské ostrovy sú ale tiež obľúbenou turistickou destináciou, pričom milióny návštevníkov prichádzajú každý rok, aby si užili slnečné počasie, surfovanie, potápanie a ďalšie vonkajšie aktivity. Turisti môžu navštíviť aj historické miesta, ako je Pearl Harbor na Oahu, a preskúmať bohatú faunu a flóru ostrovov v národných parkoch a rezerváciách. A práve turisti môžu za to, že o jednu zo svojich dominánt Havaj príde, píše CNN.
Schody do neba
Ak si niekedy bol na Havaji, určite si si nenechal ujsť malebné schodisko vedúce k havajskému fotogenickému miestu. Miestnym úradom však nezostalo nič iné ako atrakciu zbúrať. Návštevníci totiž na miesto stále chodili aj napriek tomu, že išlo o zakázanú lokalitu. Schody Haiku, ktoré sa často nazývajú Stairway to Heaven, budú podľa tlačovej správy mestského úradu Honolulu od konca apríla odstránené. „Môžem vám prisahať, že to nebolo jednoduché rozhodnutie,“ uviedol vo vyhlásení starosta Rick Blangiardi.
Problémy so schodmi, ktoré postavilo počas druhej svetovej vojny americké námorníctvo, sú od roku 1987 oficiálne pre verejnosť uzavreté. Ich atraktivita sa ale v dobe sociálnych médií znásobila. Schody Haiku sa skladajú z 3 922 schodov.
Napriek nebezpečnému terénu mali youtuberi, TikTokeri, či iní vyhľadávači adrenalínu a ďalší turisti naďalej prístup ku schodom. „Vzhľadom na nekontrolovateľné nelegálne prekračovanie je Haiku Stairs zodpovednosťou a nákladom pre mesto a má vplyv na kvalitu života obyvateľov v okolí,“ povedala členka mestskej rady Honolulu Esther Kiaʻāina pre pobočku CNN Hawaii News Now.
Rada jednohlasne odhlasovala odstránenie schodov v roku 2021. Práce potrvajú najmenej šesť mesiacov a podľa kancelárie starostu to bude stáť 2,5 milióna dolárov. „Toto rozhodnutie bolo založené na našej úcte k ľuďom, ktorí žijú pri vstupe na schody a okolo nich, na našom rešpekte k našej krajine a moru. A na našom rešpekte k budúcnosti a minulosti kultúry komunity Haʻikū,“ dodal starosta Blangiardi.
Podľa správy ovplyvnilo rozhodnutie množstvo faktorov. Odstránenie schodiska uprednostňuje verejnú bezpečnosť a snaží sa zastaviť nelegálne vnikanie na schody. Susedia v okolí sa totiž po desaťročia vyrovnávajú s narušeniami a nepokojmi. Tiež to rieši významnú zodpovednosť za mesto, zachováva prírodné krásy a stav oblasti. CNN dodáva, že to zlepší kvalitu života pre obyvateľov okolia v tejto oblasti.
Problémy zažívajú aj v Európe
Turisti robia vrásky na čele aj európskym mestám. Napríklad v Amsterdame obmedzia počet ľudí, ktoré môžu kotviť v prístavoch. Miestne úrady chcú ich počet do piatich rokov znížiť takmer o polovicu. Informuje o tom TASR podľa stredajšej správy agentúry DPA. Podľa predstaveného plánu bude môcť v Amsterdame od roku 2028 kotviť maximálne 1 150 výletných riečnych lodí ročne. Vlani ich bolo 2 125 s približne 500-tisíc pasažiermi.
Holandskí predstavitelia tento týždeň tiež oznámili, že už nepovolia výstavbu nových hotelových budov, napísala agentúra Reuters. „Chceme, aby sa v meste žilo dobre obyvateľom aj návštevníkom. To znamená: žiadny nadmerný turizmus, žiadne nové hotely a maximálne 20 miliónov prenocovaní turistov v hoteloch ročne,“ uviedla tamojšia administratíva.
Nový hotel bude môcť byť v holandskej metropole postavený iba vtedy, ak sa zatvorí iný hotel a nezvýši sa počet lôžok. Opatrenie sa nevzťahuje na hotelové budovy, ktoré už získali stavebné povolenie.
Bojujú aj Benátky. Ako sme ťa informovali, ak budeš chcieť do mesta vstúpiť, budeš po novom potrebovať povolenie. Pre tých, ktorí sa v meste nezdržiavajú, to bude znamenať dodatočný poplatok päť eur. Turisti, ktorí toto povolenie mať nebudú, riskujú pokutu vo výške 300 eur, píše The Telegraph.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, ChatGPT, Telegraph, US News