Najťažší deň roka je tu: Odborná farmaceutka radí, ako si užiješ Silvester bez ujmy

  • Silvestrovské ráno nie je pre každého bezbolestné
  • Farmaceutka prezradila, ako sa vysporiadať s „opicou“
ako sa zbaviť opice
Mojalekáreň.sk, Archív Canva
  • Silvestrovské ráno nie je pre každého bezbolestné
  • Farmaceutka prezradila, ako sa vysporiadať s „opicou“

Následky bujarých silvestrovských osláv pozná asi každý. Hoci ľudová múdrosť ponúka množstvo receptov na liečbu „opice“, málo ich skutočne funguje. Našťastie máme odborníkov, ktorí majú svoje rady aj vedecky podložené.

Intenzita nepríjemného ranného stavu závisí najmä od dvoch kľúčových faktorov – množstva alkoholu v krvi a schopnosti tela ho odbúravať. Čím lepšie dokáže tvoj organizmus spracovať alkohol, tým miernejšie následky môžeš očakávať. Toto je však úplne individuálne. 

Za väčšinu problémov je zodpovedný acetaldehyd, ako informuje Washington Post. Tento karcinogénny toxín vzniká pri rozklade alkoholu v pečeni a vyvoláva pocit vyčerpania. Zaujímavé je, že každý človek naň reaguje inak. Niekto jeho účinky zvláda lepšie, iný horšie.

Prečo máme „opice“?

Ďalším nepríjemným sprievodným javom je dehydratácia organizmu. Alkohol totiž potláča produkciu vazopreínu, hormónu zodpovedného za zadržiavanie tekutín v obličkách. To vedie k častejšiemu močeniu, nedostatku tekutín v tele a následným bolestiam hlavy či únave.

Ranné nevoľnosti a bolesti brucha majú pôvod v podráždení žalúdočnej sliznice. Vedci sa zhodujú, že najspoľahlivejšou prevenciou je abstinencia, no existujú aj alternatívne riešenia pre tých, ktorí ich hľadajú.

Možno to znie ako banálna fascinácia, no liečba následkov nadmerného pitia alkoholu skutočne podnietila vedcov skúmať rôzne metódy. V roku 2021 odborníci analyzovali 82 výživových doplnkov určených na zmiernenie týchto stavov. Výsledky však nepriniesli presvedčivé dôkazy o ich účinnosť. Mnohé z nich dokonca obsahovali až príliš vysoké dávky vitamínov.

Čo naozaj pomáha?

Mgr. Zdenka Morvai z online poradne MojaLekáreň.sk prináša cenné rady, ako zmierniť nepríjemné stavy po bujarej oslave. Kľúčové je najmä vyhnúť sa nevhodným liekom, ktoré by mohli situáciu ešte zhoršiť.

Pri bolestiach hlavy po konzumácii alkoholu určite nesiahaj po liekoch s obsahom paracetamolu, ako sú Paralen či Panadol, Odborníčka upozorňuje, že táto kombinácia môže výrazne zaťažiť pečeň a v niektorých prípadoch viesť až k jej poškodeniu. Namiesto toho odporúča lieky s obsahom ibuprofénu, napríklad Ibalgin alebo Nurofen.

Účinnou pomocou môže byť kyslíková terapia prostredníctvom domáceho prístroja. Treba však byť opatrný – nadmerná inhalácia kyslíka môže podráždiť dýchacie cesty. Lepšou alternatívou sú prechádzky na čerstvom vzduchu a dôkladné vyvetranie miestnosti.

Kľúčovú úlohu zohráva aj správna hydratácia. „Pravidelne dopĺňajte tekutiny bohaté na minerály, ako sodík a draslík,“ radí Morvai. Výborným zdrojom draslíka je pomarančový džús, ktorý zároveň poskytuje potrebné cukry pre regeneráciu organizmu.

Pre rýchlejšiu obnovu síl sú dôležité aj komplexné sacharidy. Tie nájdeš v ovsených vločkách, celozrnnom pečive či ovocí, ako sú banány alebo mango. Odborníčka zdôrazňuje, že na takúto výživnú stravu by sme mali myslieť nielen po oslave, ale aj pred ňou.

Dodržiavanie týchto odporúčaní môže výrazne zmierniť nepríjemné následky silvestrovských osláv a pomôcť telu rýchlejšie sa zotaviť. Najdôležitejšie je však pamätať na prevenciu a pristupovať k alkoholu zodpovedne.

Pozor na nárazové pitie

Centrum pre liečbu dr*gových závislostí (CPLDZ) Bratislava vyzýva na Silvester bez alkoholu a varuje pred rizikami nárazového pitia. Na Slovensku týmto spôsobom konzumuje alkohol až 47 percent ľudí. Centrum na to upozornilo na pondelkovej tlačovej konferencii.

„Dá sa predpokladať, že približne milión ľudí na Slovensku, alebo o niečo viac, sa na Silvestra opije takýmto spôsobom, že v relatívne krátkom čase vypijú chlapi viac ako šesť jednotiek objemového alkoholu, ženy viac ako štyri jednotky,“ uviedla vedúca CPLDZ Zuzana Kamendy. Na Silvestra je podľa nej najbezpečnejšie nepiť vôbec. Dodala, že bezpečná dávka alkoholu neexistuje.

Priblížila, že s ťažkým epizodickým pitím sa spájajú mnohé riziká. Ohrozenými skupinami sú podľa jej slov ľudia, ktorí pijú zriedkavo a nemajú vybudovanú toleranciu na alkohol. Doplnila, že najmä mladým ľuďom môže hroziť po vypití väčšieho množstva alkoholu za krátky čas silná intoxikácia organizmu.

Ako dodala Kamendy, s nárazovým požívaním alkoholu sa spájajú dopravné nehody, bitky, úrazy či pády. Riziká sú znásobené aj používaním zábavnej pyrotechniky. „Keď sa manipuluje s pyrotechnikou, tak to môže mať devastačné následky, celoživotné, nielen vo forme úrazov, ale aj vo forme úmrtia,“ upozornila.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Washington Post, TS/Mojalekáreň.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá