Najúspešnejší ľudia vstávajú pred východom slnka. Toto je hlavný dôvod prečo
- Či si ranné vtáča, či posteľový povaľač, formuje tvoj život
- Títo úspešní ľudia vstávajú pred prvým slnečným lúčom a nedajú na to dopustiť
- Či si ranné vtáča, či posteľový povaľač, formuje tvoj život
- Títo úspešní ľudia vstávajú pred prvým slnečným lúčom a nedajú na to dopustiť
Dni prinášajú rôzne nálady a stavy, pre ktoré sa nie vždy máme chuť zobudiť na vyzváňajúci budík. Ak však vstávaš so znechuteným výrazom, pretože je to pre teba týranie a vravíš, že unavený nič nezmôžeš, prečítaj si rady najúspešnejších ľudí a aj to, prečo na skoré vstávanie nedajú dopustiť. Možno práve oni ti pomôžu na vec získať nový uhol pohľadu.
Tim Cook, CEO Apple
Denná rutina tohto úspešného muža začína, priznajme si, v noci. Každé ráno vstáva o 3:45, aby zasadol za počítač a odpovedal, resp. preletel cez stovky mailov. Denné obdrží aj 700-800 správ, na ktoré sa v túto skorú rannú hodinu snaží odpovedať, aby bol o 5:00 vo fitness centre, kde si spolu s Apple hodinkami večne pripnutými na jeho zápästí, odcvičí každodennú rutinu.
Následne ide do práce. Okrem toho, že je známe, a aj sám seba pokladá trochu za workoholika, často si nájde čas, aby sa naobedoval v jedálni s obyčajnými pracovníkmi, informuje Business Insider.
Tim stíha takmer všetko, za čo vďačí práve skorému vstávaniu, bez ktorého by jeho ranná rutina trvala do poludnia.
Zakladateľka Oxygen Media Gerry Laybourne
Podľa Tima je, pravdepodobne, v čase vstávania tejto dámy, už na dennú rutinu neskoro. Gerry však vstáva stále skôr, ako väčšina bohatých. Budík jej zazvoní už o 6:00 a o pol hodinu neskôr je na ceste do kancelárie, kde strávi väčšinu svojho dňa vedením spoločnosti.
Okrem toho však Gerry vstáva dvakrát do týždňa skôr a robí to s ušľachtilým zámerom. „Dvakrát týždenne vstanem skôr a idem na prechádzku s nejakým mladým človekom, ktorý odo mňa požaduje pomoc v podobe rád. Ak sa ktokoľvek potrebuje poradiť, nemôžem si kvôli tomu ukrajovať čas strávený v kancelárii, no môžem ho pozvať na rannú prechádzku či beh. Ak niekto vstáva skoro, znamená to, že berie život vážne, a to je, zároveň, môj filter,“ hovorí Gerry pre Business Insider.
Howard Schultz, CEO Starbucks
Bolo by prinajmenšom zvláštne, ak by si Howard ako šéf Starbucks nevytvoril ráno priestor na dobrú kávu. Jeho rutina začína už o 4:30 ráno, hneď po vstaní z postele ide venčiť svojich troch psov, a tak má priestor na ranný beh a čas pre samého seba, prípadne jazdu na bicykli so svojou ženou.
Okolo pol 5:30 je naspäť doma a pripravuje kávu pre seba a svoju ženu. Nakoľko si na to potrpí, základom a štartom jeho dňa je french press, ktorý ho naladí na nový pracovný deň, informuje Bloomberg.
Howard Schutlz vykonáva túto rutinu už 15 rokov, pričom každé ráno musí obsahovať nejakú fyzickú činnosť.
Mellody Hobson, CEO Ariel Investments
Už viac ako dve dekády vstáva Mellody medzi 4:00-5:00, aby skontrolovala urgentné maily a telefonáty. Následne si užije svoju rannú rutinu, ktorá pozostáva z viacerých činností. Prvou je beh, následne cvičenie a kúpeľ. Po kúpeli zje dve vajíčka na tvrdo s kávou, alebo čajom.
Takéto je jej ráno, po ktorom nasleduje deň plný pracovných povinností. „Ranný kúpeľ je čas pre mňa, unoľním sa a zrelaxujem. Keď bežím ráno počas chladných dní v Chicagu, na ceste naspäť zrýchlim a myslím na môj kúpeľ,“ hovorí Mellody pre CNBC.
Najbohatší, a predsa sa vymyká štandardu
Zatiľ čo väčšina známych úspešných ľudí vstáva skoro ráno, aby sa čím skôr mohli dostať do práce, a tak stihli všetko potrebné, Jeff Bezos nezačne svoj pracovný deň pred 10:00. Každé ráno vstáva v skorých hodinách, aby si doprial oddych, pomohol vlastnej hlave a telu zrelaxovať, trávil čas premýšľaním nad obyčajnými a možno aj malichernými vecami. Okrem toho je preňho prioritou čas strávený s rodinou, s deťmi, pred ich odchodom do školy, informuje Medium.
„Snažím sa zvládnuť najdôležitejšie stretnutia ráno, keď viem, že je môj mozog v najlepšej forme. To sú moje stretnutia o 10:00,“ hovorí Bezos. Okrem, oproti iným CEO, neskorším začiatkom, sa Bezos snaží vyhradiť čas aj na rozhodovanie, ktoré je, podľa jeho rád, najlepšie učiniť do 22:00.
Spoločné body rutiny
Napriek miernym rozdielom v pracovnom nastavení a rannej rutine, väčšina úspešných ľudí sa zhodne najmä v potrebe plánovania. Na základe ich rannej rutiny majú pocit komfortu, vedia sa dostatočne pripraviť na prácu, ktorá ich čaká a aj zmeny, ktoré so sebou deň môže priniesť.
Ranná rutina tvorí stabilnú časť každého rána a je možná iba pri vysokej disciplíne, bez ktorej, nech si nastavíš budík na akúkoľvek hodinu, bude tvoj deň vo výsledku iba dlhší, no nie efektívnejší. Taktiež je potrebné odhadnúť svoje vlastné možnosti, a tak prispôsobiť vedomú dennú záťaž, aby človek dokázal svoju rutinu dodržať, napriek rôznym vonkajším vplyvom. Okrem spomínaného odporúča väčšina úspešných ľudí vyhradiť si čas pre seba, vlastné vzdelávanie a v neposlednom rade relax.
A na záver, pokiaľ si dokážeš nastaviť budík o hodinu a pol skôr, dokážeš za rok ušetriť 547,5 hodín. Za jednu hodinu behu človek s váhou 63 kg spáli v rýchlosti 6km/hod. až 636 kalórií, informuje Very Well Fit, čo predstavuje až 361 000 kalórií ročne, čo je v prepočte až 240 kusov pizze.
Ak nie si fanúšikom fyzickej aktivity, predstav si, že ušetrený čas stráviš samoštúdiom alebo obyčajným relaxom. Priemerný človek prečíta za jednu minútu 200-250 slov, a teda za hodinu 12 000-15 000, resp. 30-37,5 strán.
Zdroje: CNBC, Bloomberg, Medium, Business Insider