Najväčší a najdrahší žúr v histórii hostil svetové elity. Odštartoval koniec 2 500-ročnej ríše

  • Ako neďaleko historického mesta vznikla najpompéznejšia párty v histórii
  • Prípravy si vyžiadali letecký transport a celé kuchárske tímy
ShahanshahiIran2500YearsGuest16m
Neznámy autor/Wikipedia
  • Ako neďaleko historického mesta vznikla najpompéznejšia párty v histórii
  • Prípravy si vyžiadali letecký transport a celé kuchárske tímy

Keď sa dnes prejdeš ruinami starobylého Perzepolisu, kúsok za vstupom do tohto múzea pod holým nebom uvidíš podivné konštrukcie. Sú tu ako pripomienka na časy nedávno minulé, kedy sa tu vo veľkom hodovalo. A tiež ako pripomienka na režim panovníka, ktorého ľudia znenávideli. Práve táto žúrka klala oči mnohým, a tak dlhoročnú monarchiu vystriedal režim, ktorí mnohí Iránci takisto nenávidia a protestujú proti nemu.

V roku 1971 sa historické piesky iránskeho mesta Perzepolis premenili na veľkolepé epicentrum svetovej pozornosti, ktoré oslavovalo 2 500 rokov vznešenosti Perzskej ríše. Na tomto monumentálnom podujatí, ktoré bolo spojením starovekej slávy a moderného predstavenia, iránsky šáh hostil zhromaždenie svetovej elity.

Pod zlatou žiarou honosných stanov a za ozveny historickej nádhery sa králi, kráľovné, prezidenti a vodcovia zúčastnili na predstavení bezkonkurenčného prepychu, ktoré bolo významnou kapitolou v bohatej perzskej histórii.

Neďaleko Perzepolisu vzniklo dočasné mesto, ktoré hostí v luxusných stanoch udržalo ďaleko od bežného života. Tieto stavby, pripomínajúce skôr honosné komnaty, boli vyzdobené prepychovým nábytkom, bohatými kobercami a nádhernými dekoráciami.

Catering pomáhala organizovať jedna z najluxusnejších francúzskych reštaurácií, kuchyňu viedlo vyše 165 kuchárov, ktorí varili tie najpompéznejšie jedlá.

A to nie je všetko, samotná príprava by sa dala považovať ako jedna z najnáročnejších logistických operácií, pri ktorej museli asistovať nákladné lietadlá. Pod mestečkom bol dokonca vybudovaný tajný priestor pre cennosti, kde si elity schovávali tie najdrahšie šperky.

Cena celého tohto šialenstva? Závratná. Irán oficiálne uviedol výdavky vo výške 16,8 milióna dolárov, čo sa dnes rovná 112 miliónom dolárov. Odhad časopisu Time však dosiahol dychberúcich 100 miliónov dolárov, čo je po zohľadnení inflácie 635 miliónov dolárov.

Kto bol iránsky šáh?

Dramatickým zvratom historických a politických udalostí sa šáh Mohammed Reza Pahlaví, šahanšáh alebo „kráľ kráľov“, stal vodcom dynastie s koreňmi dlhými viac ako 2 500 rokov. Jeho vláda začala po operácii Ajax v roku 1953, keď prevzal úplnú kontrolu nad iránskou vládou.

Táto rozhodujúca zmena nastala po znárodnení iránskej ropy v roku 1951 vtedajšou demokraticky zvolenou iránskou vládou, čo viedlo k zorganizovaniu prevratu.

Mladý panovník sa usiloval o modernizáciu svojho národa v západnom štýle, pričom sa zameral na to, aby sa Irán stal sebestačnou ekonomickou silou, najmä vďaka svojmu ropnému bohatstvu. Od začiatku 60. rokov 20. storočia začal rozsiahle reformy v rôznych odvetviach, vrátane vzdelávania, práv žien a rozdelenia pôdy medzi roľníkov.

Tieto reformy čelili prudkej opozícii zo strany islamských duchovných, od konzervatívnych až po radikálnych, pričom na čele odporu stál vtedy pomerne neznámy Rúholláh Chomejní. Šáh bol však pri zavádzaní týchto zmien neústupný a využíval svoju obávanú spravodajskú agentúru Savak, aby navodil atmosféru strachu a represie.

Práve z tohto obdobia pochádzajú fotografie iránskych žien v minisukniach, dnes už ženu s nezahalenou hlavou na ulici nestretneš. Iránci si však užívali len zdanlivú slobodu. V tomto utlačovanom prostredí bolo masové zatýkanie a hrozné mučenie bežné. Napriek tomu sa šáh snažil pred medzinárodným spoločenstvom prezentovať Irán ako pokrokového, globálneho hráča, čo bolo podporené veľkolepou štátnou ceremóniou v roku 1971, ktorú vysielala široká televízia, píše Der Spiegel.

Príprava veľkolepej párty

S blížiacim sa dátumom veľkolepej udalosti sa šáh ocitol pod čoraz väčším drobnohľadom kvôli extravagantným výdavkom a pochybnému vkusu, ktoré sprevádzali prípravy. Obyvatelia okolitých dedín, hoci možno ohromení, neboli práve nadšení, keď sa dozvedeli o výdavkoch vlády vo výške 50 000 dolárov na 50 honosných uniforiem pre kráľovský dvor, z ktorých každá bola vyrobená firmou Lanvin a vyžadovala si míľu zlatých nití.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Time, Der Spiegel, Angelfire

Najnovšie videá

Trendové videá