Najväčší lockdown na svete. Čína kvôli koronavírusu postupne uzavrie celý Šanghaj

  • 25 miliónov obyvateľov sa ocitne v lockdowne
  • Čína plánuje uzavrieť celý Šanghaj, dôvodom je šírenie koronavírusu
  • Súčasná vlna je pre Čínu horšia ako tá prvá
čína koronavírus omikron
TASR/Chinatopix via AP
  • 25 miliónov obyvateľov sa ocitne v lockdowne
  • Čína plánuje uzavrieť celý Šanghaj, dôvodom je šírenie koronavírusu
  • Súčasná vlna je pre Čínu horšia ako tá prvá

Vedenie čínskeho mesta Šanghaj v nedeľu oznámilo, že v tomto meste zavedie postupný lockdown s cieľom zastaviť nárast prípadov ochorenie COVID-19 spôsobený variantom omikron. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. 

Toto najľudnatejšie čínske mesto s približne 25 miliónmi obyvateľov podľa vlády od pondelka (28. marca) na päť dní uzavrie svoju východnú polovicu. Podobný lockdown západnej polovice mesta sa začne v piatok 1. apríla.

Masové testovanie

Východná časť mesta, známa pod názvom Pchu-tung, kde sa nachádza hlavné medzinárodné letisko a finančné centrum, bude uzavretá od pondelka do piatku. Obyvateľov tejto časti mesta budú testovať. Od piatku takéto opatrenia postihnú západnú časť mesta Pchu-si.

Šanghaj je v období posledných dní hlavným ohniskom nákazy v Číne, kde sa počty prípadov začali prudko zvyšovať začiatkom marca, pripomína AFP.

Hoci sú tieto počty v celosvetovom kontexte aj naďalej zanedbateľné, v Číne predstavujú najvyššie hodnoty od začiatku pandémie, konštatuje agentúra. Prvé prípady koronavírusu zaznamenali na konci roka 2019 v čínskom meste Wuchan.

Lockdowny už pre nárast počtu prípadov zaviedli aj na ďalších miestach v krajine. Šanghaj sa však až doteraz úplnému lockdownu vyhýbal. Úrady uviedli, že je nevyhnutné, aby tento prístav a finančný uzol aj naďalej zostal v prevádzke.

Číňanom lockdowny idú na nervy

Podľa informácií CNN má v Číne až 95 % prípadov nakazenia ochorením Covid-19 ľahký priebeh, alebo sú úplne bez príznakov. Vláda však s uvoľnením opatrení stále otáľa a zavádza tvrdé lockdowny. V niektorých prípadoch skončili „pod kupolou“ celé mestá. Dostupné dáta hovoria o 25 miliónoch obyvateľov, ktorí majú momentálne zakázané čo i len opustiť svoje príbytky.

Toto nemôžete robiť. Potrebujeme platiť nájom, potrebujeme jesť,“ cituje jedného z protestujúcich CNN. Protesty by sa mali pritom hromadne diať v niekoľkých provinciách.

V niektorých prípadoch, ako napríklad v meste Guangzhou, sa situácia údajne úplne vymkla spod kontroly a ľudia sa po tisíckach snažili prekonať mestské hranice.

Podľa informácií CNN len prednedávnom na populárnej cenzurovanej sociálnej sieti Weibo cirkuloval hashtag: „Prečo Čína nemôže uvoľniť opatrenia rovnako ako ostatné krajiny?

O túto tému na sieti prejavilo záujem až 500 miliónov užívateľov. Hashtag neunikol ani pozornosti vlády, ktorej oficiálna odpoveď znela: „Musíme sa uistiť, že budeme pokračovať v stratégii, ktorá ochráni tých zraniteľných.

Táto relatívne pokojná a pragmatická odpoveď dosť kontrastuje s tým, ako sa čínska vláda vyrovnávala s otázkami podobného typu v minulosti. Len minulé leto sa čínsky odborník na infekčné choroby Zhang Wenhong stal obeťou agresívneho online útoku po tom, ako navrhol, že raz sa Čína bude musieť s Covidom naučiť žiť.

Prírastku nových prípadov sa nevyhol ani Hongkong, v ktorom ich zaznamenali takmer 30-tisíc. Počet úmrtí sa vyšplhal na 286, informuje portál ABC News.

Aj keď je počet prípadov podľa západných štandardov relatívne prijateľný, úmrtnosť v Hongkongu je najvyššou spomedzi rozvinutých krajín. Dôvodom je pravdepodobne nízka zaočkovanosť seniorov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá