Orbán blahoželal Trumpovi k historickému víťazstvu, Putin gratulovať nebude
- Maďarský premiér Viktor Orbán a rakúsky kancelár Karl Nehammer zablahoželali Trumpovi
- Orbán to označil za najväčší návrat v politických dejinách USA
- Maďarský premiér Viktor Orbán a rakúsky kancelár Karl Nehammer zablahoželali Trumpovi
- Orbán to označil za najväčší návrat v politických dejinách USA
Donald Trump znovu získa post amerického prezidenta. Vyhral kľúčové štáty ako Georgia, Severná Karolína a Pensylvánia. Celú noc sme sledovali sčítavanie hlasov v našom špeciálnom ONLINE prenose na tomto odkaze.
K výhre v kľúčových štátoch mu zablahoželal aj maďarský premiér Viktor Orbán, ale aj rakúsky kancelár Karl Nehammer. Ako informuje portál Denník N, Orbán to označil za najväčší návrat v politických dejinách USA.
Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a generálny tajomník NATO Mark Rutte zagratulovali Trumpovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Rutte sa podľa svojich slov teší na opätovnú spoluprácu, Zelenskyj tvrdí, že Trumpov záväzok k prístupu „mier prostredníctvom sily“ by mohol priblížiť Ukrajinu napadnutú Ruskom k „spravodlivému mieru“. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Ďalšie gratulácie
Ku gratuláciám sa pridal aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Redakcia Startitup obdržala jeho vyjadrenie. „Naše krajiny spájajú spoločné hodnoty slobody a demokracie. Potvrdzujem, že Slovensko zostáva spoľahlivým a zodpovedným spojencom v NATO, verím v pokračovanie našej spolupráce a verím, že vzťahy medzi USA a Slovenskom, ako aj celou Európou sa budú naďalej rozvíjať pozitívnym smerom.“
Aj český premiér Petr Fiala zablahoželal v stredu republikánovi Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Spoločným cieľom je podľa neho zabezpečiť, aby vzťahy medzi oboma krajinami zostali na najvyššej úrovni. Uviedol to na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Gratulujem Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. Naším spoločným cieľom je zaistiť, aby vzťahy medzi našimi krajinami zostali na najvyššej úrovni aj napriek zmenám v administratíve a aby sme ich naďalej rozvíjali v prospech našich občanov,“ uviedol predseda českej vlády.
Fiala v utorok vyhlásil, že Česko ráta s oboma variantmi a či už by vyhral Trump alebo demokratka Kamala Harrisová, Európa bude podľa neho musieť prijať oveľa väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť.
Český prezident Petr Pavel, ktorý je na trojdňovej návšteve Švajčiarska, v utorok uviedol, že bez ohľadu na víťazstvo Harrisovej alebo Trumpa si Spojené štáty uvedomujú, že Európa ako najväčšie spoločenstvo demokratických štátov na svete je pre nich najbližším partnerom a že ich systémový rival nie je v Európe, ale oveľa viac na východ.
„Blahoželám Donaldovi Trumpovi k znovuzvoleniu v slobodných demokratických voľbách. Je za ním veľký príbeh človeka, ktorý musel prekonať mnohé prekážky, vrátane atentátu. Spojené štáty americké sú významným spojencom Slovenska a verím, že v dobrých vzťahoch budeme pokračovať aj v ére prezidenta Donalda Trumpa,“ vyjadril sa aj podpredseda NR SR Peter Žiga.
Putin blahoželať nebude
Ruský prezident Vladimir Putin neplánuje pogratulovať Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách, uviedol jeho hovorca Dmitrij Peskov. Pripomenul, že Rusko považuje USA za nepriateľskú krajinu. Zároveň odmietol obvinenia, že Moskva do volieb zasahovala. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a TASS.
„Prezident Putin je pripravený na konštruktívny dialóg s USA,“ uviedol hovorca Kremľa s tým, vzťahy medzi USA a Ruska sú na rekordne zlej úrovni a prakticky sa už nemôžu zhoršiť. Vyjadril tiež presvedčenie, že budúcnosť vzťahov závisí od amerického vedenia.
Až v januári sa podľa Peskova ukáže, či Washington dokáže zmeniť svoj kurz v zahraničnej politike. Koncom januára sa uskutoční inaugurácia nového prezidenta USA. Moskva bude posudzovať prípadné pôsobenie Trumpa v tejto funkcii podľa „konkrétnych krokov a slov“ jeho administratívy, dodal Putinov hovorca.
Ako píše Reuters, Peskov ďalej poprel, že by Rusko stálo za falošnými bombovými hrozbami počas hlasovania v amerických voľbách. Odmietol aj tvrdenia o údajnom ruskom sprisahaní s cieľom umiestniť zápalné zariadenia do lietadiel smerujúcich do Spojených štátov.
Takéto bombové hrozby, z ktorých mnohé zrejme pochádzali z ruských e-mailových domén, boli podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) zamerané na volebné miestnosti v piatich kľúčových štátoch – Georgii, Michigane, Arizone, Wisconsine i Pensylvánii.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, TASR