Najväčší trik v daňovom priznaní, o ktorom Slováci netušia. Do nákladov si môžeš dať aj STK či internet
- Termín podania daňových priznaní sa blíži
- SZČO má dve možnosti uplatňovania výdavkov
- Termín podania daňových priznaní sa blíži
- SZČO má dve možnosti uplatňovania výdavkov
Výdavky na automobil
V mnohých prípadoch sú výdavky živnostníkov rovnaké. Asi najčastejším sú výdavky na automobil, ktorý má SZČO zaradený v obchodnom majetku, no aj taký automobil, ktorý v obchodnom majetku zaradený nie je. Tiež môže ísť o auto, ktoré má živnostník prenajaté od inej osoby.
Ak ide o súkromné auto, živnostník si môže uplatniť predovšetkým cestovné náhrady. Na tie má nárok napríklad počas pracovnej cesty.
Okrem toho si môže uplatniť aj iné výdavky súvisiace s výkonom pracovnej cesty. Ide napríklad o daň z motorových vozidiel, náhrady za spotrebované pohonné látky a iné výdavky súvisiace s výkonom pracovnej cesty, ako je napríklad poplatok za parkovanie alebo diaľničná známka.
V prípade, že vozidlo nebolo zaradené v obchodnom majetku ani v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, má živnostník nárok aj na základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy.
V prípade, že je vozidlo zaradené do obchodného majetku, SZČO si môže uplatniť:
- výdavky za technickú a emisnú kontrolu,
- kúpnu cenu auta vo forme odpisov,
- daň z motorových vozidiel,
- výdavky na servis a opravu auta,
- výdavky na pohonné látky,
- iné výdavky ako poplatky za parkovanie, diaľničnú známku alebo dokonca aj umývanie auta.
Byt alebo nájomné, no aj stravné
Nie je žiadnym prekvapením, že veľká časť SZČO pre svoje podnikanie využíva vlastné bývanie. Ak je to tak aj v tvojom prípade, skús pouvažovať nad zahrnutím týchto výdavkov medzi výdavky SZČO. Mysli však na plochy, ktoré na podnikanie používaš. Ak bývaš v prenájme, v ktorom aj podnikáš, do daňových výdavkov môžeš zahrnúť aj časť plateného nájomného.
Dobrou správou je, že do výdavkov sa dá zahrnúť aj stravné. Spôsob, akým sa to robí, sa zmenil v roku 2022, čiže ak si živnostník, ktorý si uplatňuje preukázateľné daňové výdavky, už nemusíš preukazovať výšku stravného.
Od roku 2022 sa mení spôsob, akým si živnostníci a SZČO zahrňujú stravné do daňových výdavkov. Živnostníci, ktorí uplatňujú preukázateľné daňové výdavky, už nemusia preukazovať výšku stravného.
Od 1. 1. 2023 je stravné vo výške 6,80 eur, takže za každý odpracovaný deň máš nárok uplatniť si 55 % z tejto sumy. To však platí iba v prípade, že ti nevznikol nárok na stravovanie v súvislosti so závislou činnosťou, prípadne si neuplatnil výdavky na stravovanie v súvislosti s pracovnou cestou.
Odvody a internet
So samostatne zárobkovou činnosťou sa spájajú aj povinnosti, ktoré mnohým podnikateľom nie sú po chuti. Ide o odvody do Sociálnej poisťovne, no i do tých zdravotných.
Už vyššie sme spomínali, že ak sa rozhodneš pre spôsob paušálnych výdavkov, tieto výdavky sa jednoducho paušalizovať nedajú. To znamená, že SZČO uplatňuje celú výšku preukázateľne zaplatených odvodov.
„K sume paušálnych výdavkov vypočítaných ako 60 % z príjmov, ale max. 20 000 eur/rok sa ešte pripočítajú odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne,“ uvádza Podnikajte.sk.
Na záver prichádzame s ešte jednou dobrou správou, a tou je to, že do daňových výdavkov môžu živnostníci uplatňovať aj výdavky za telefón, paušál alebo internet.
„Potom sa do daňových výdavkov zahrňujú výdavky na tento majetok v pomernej časti, čiže v časti, v akej sa majetok používa v súvislosti so zdaniteľnými príjmami.“