Najväčšia banka na Slovensku opäť znižuje úroky na hypotékach. Klesnú o desiatky percent (PREHĽAD)
- Slovenská sporiteľňa znova znižuje úrokové sadzby hypoték fixovaných na tri a päť rokov
- Zmena bude platiť od stredy 3. júla
- Slovenská sporiteľňa znova znižuje úrokové sadzby hypoték fixovaných na tri a päť rokov
- Zmena bude platiť od stredy 3. júla
Najväčšia banka na Slovensku, Slovenská sporiteľňa, po mesiaci znovu znižuje úrokové sadzby hypoték s fixáciou na tri a päť rokov, informuje TASR.
Zmena nadobudne platnosť v stredu 3. júla, pričom ostatné typy hypoték zostanú nezmenené, uviedla banka v pondelok.
Slovenská sporiteľňa znova zlacňuje fixácie hypoték
Slovenská sporiteľňa bude naďalej poskytovať hypotéky s 1-ročnou fixáciou s ročnou úrokovou sadzbou od 4,99 %. Minimálny úrok pri 3-ročnej fixácii klesne zo 4,59 % na 4,39 % a pri 5-ročnej fixácii zo 4,79 % na 4,49 %. Úročenie hypoték s 10-ročnou a 15-ročnou fixáciou zostane na súčasnej úrovni 5,39 %.
Na začiatku júna vykonala sporiteľňa podobný krok, ktorý odôvodnila stabilizáciou situácie na finančnom trhu. Vtedy znížila úrokovú sadzbu 3-ročnej fixácie z 4,99 % na 4,59 % a 5-ročnej fixácie z 4,99 % na 4,79 %. Naopak, minimálnu úrokovú sadzbu hypotéky s 1-ročnou fixáciou zvýšila z 4,79 % na 4,99 %.
Ako sme ťa informovali, ešte začiatkom roku zmenila úrokové sadzby hypoték aj aj 365.bank. Po viac než roku sa tak sadzby rozhýbali smerom nadol.
„Okrem poklesu záujmu o hypotekárne úvery, vplývajú pozitívne na obchodníkov správy, že ECB pripustila zníženie kľúčových sadzieb oveľa skôr, ako sa predpokladalo. Tento zásah podporuje nielen klesajúca inflácia, ale aj stále dobré čísla z pracovného trhu,“ uviedol výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš pre tvnoviny.sk.
Výpočet hypotéky
Ak plánuješ požiadať o hypotéku, tvoja celková zadlženosť nesmie presiahnuť osemnásobok tvojho čistého ročného príjmu. Do tohto limitu sa počítajú všetky úvery, vrátane spotrebiteľských a kreditných kariet.
Pri výpočte hypotéky banka zohľadňuje aj tvoju finančnú rezervu vo výške 40 % z čistej mzdy a životné minimum. Najprv od tvojho čistého príjmu odpočíta životné minimum, povinnú rezervu a splátky existujúcich úverov. Zvyšnú sumu potom vynásobí maximálnym počtom rokov splácania, aby určila, koľko peňazí ti môže požičať.
Splácanie hypotéky môže trvať od jedného do 30 rokov, niekedy až 40 rokov, v závislosti od banky a tvojho veku. Minimálny a maximálny vek pre získanie hypotéky nie je zákonom stanovený a líši sa podľa jednotlivých bánk.
Väčšina bánk však stanovuje hornú hranicu splácania do 65. roku života alebo do nároku na starobný dôchodok. S pribúdajúcim vekom sa znižuje počet rokov, počas ktorých môžeš hypotéku splácať, čo znamená vyššie mesačné splátky.
Refinancovanie nie je pre každého najvýhodnejšie
Niektorí ľudia však stále cítia obavy z možného zvyšovania úrokových sadzieb. Preto sa mnohí rozhodnú refinancovať svoj úver. Expert na dane a odvody Jozef Mihál na svojom Facebooku pred časom upozornil, že nie vždy musí ísť o takú výhodnú pomôcku.
„Dostal som od klienta, ktorý spláca hypotekárny úver (za ktorý si kúpil byt, v ktorom býva) a v týchto dňoch mu končí fixácia úrokov, otázku, či má zobrať ponuku od konkurenčnej banky, kde dostane nižší úrok ako úrok, ktorý ho v ,jeho‘ banke čaká po skončení fixácie. Ak si vezme hypotéku od konkurenčnej banky, splatí ňou pôvodnú hypotéku a jeho mesačné splátky budú o 50 eur nižšie ako splátky, ktorú mu po skončení fixácie určila jeho pôvodná banka,“ upozorňuje Mihál.
„Pri tzv. refinančnom úvere nebude mať nárok ani na daňový bonus na zaplatené úroky (ak splnil podmienku veku a príjmu), ani na nový príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Nárok na daňový bonus na zaplatené úroky mu pri pôvodnej hypotéke skončí po 60 mesiacoch splácania pôvodnej hypotéky,“ vysvetľuje expert.
„Nárok na príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie bude mať od mesiaca, v ktorom mu banka zvýši pôvodnú splátku a bude vo výške 75 % z navýšenia, max. 150 eur mesačne. A to za predpokladu, že za rok 2022 jeho priemerný mesačný (hrubý) príjem nepresiahol 2 086 eur. Preto by mal starostlivo zvážiť, čo bude pre neho výhodnejšie,“ dodáva Mihál.
Zdroje: TASR, Archív Startitup, TV Noviny, Archív Startitup, Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála