Najväčšia banka na Slovensku testuje 4-dňový pracovný týždeň. Nechcú, aby ľudia makali od „nevidím do nevidím“

  • Slovenská sporiteľňa ide s dobou a sleduje trendy
  • Čoskoro vyskúša skrátiť pracovný týždeň na štyri dni
  • Výsledky vyhodnotia v zime
žena v práci, muž doma
Zamestnanci budú mať kratší týždeň Unsplash/Avi Naim, Daria Pimkina
  • Slovenská sporiteľňa ide s dobou a sleduje trendy
  • Čoskoro vyskúša skrátiť pracovný týždeň na štyri dni
  • Výsledky vyhodnotia v zime

Slovenská sporiteľňa, najväčšia banka na Slovensku, plánuje implementovať štvordňový pracovný týždeň v rámci pilotného programu, ktorý začne už v júni. Tento krok je reakciou na zmeny v pracovných vzorcoch, ktoré spôsobila pandémia, a na túžbu zamestnancov po lepšej rovnováhe medzi prácou a súkromným životom, upozornil portál Hospodárske noviny.

Cieľom tohto projektu je umožniť zamestnancom mať viac času na rodinu a záujmy mimo pracovnej doby. Pilotný program sa bude vyhodnocovať v decembri a na základe výsledkov sa rozhodne, či sa štvordňový pracovný týždeň stane trvalým opatrením pre zamestnancov banky.

Tento krok sa však môže prejaviť rôzne v jednotlivých odvetviach, pričom niektoré, ako napríklad automotive či strojárenský priemysel, môžu mať s takýmto režimom problémy.

Slovenská sporiteľňa kráča s dobou

Martin Čambor, riaditeľ HR Slovenskej sporiteľne, poskytol redakcii Startitup vyjadrenie ohľadom pilotného projektu.

„V najbližších mesiacoch pilotne spustíme v rôznych častiach banky štvordňový pracovný týždeň. Znamená to, že si ideme vyskúšať, či to bude fungovať a dávať zmysel. V decembri si tento pilot vyhodnotíme a padne definitívne rozhodnutie, či do toho pôjdeme naplno,“ vysvetľuje.

„Ak sa pre túto možnosť rozhodneme, začneme podľa nej fungovať od roka 2024. Podmienkou však je, aby sme sa nedelili na centrálu a na pobočky. Buď budú môcť robiť štyri dni všetci, alebo nikto. Našou cestou však nie je, aby zamestnanci tie štyri dni pracovali od ,nevidím do nevidím‘. Chceme priniesť model, ktorý bude rešpektovať, že naši ľudia majú kvalitne žiť aj svoj osobný život počas týždňa,“ upozorňuje riaditeľ HR Slovenskej sporiteľne.

Okrem toho hovorí, že „toto rozhodnutie nie je náhodné či intuitívne“.

„Práve naopak, pozeráme sa na pracovné návyky našich zamestnancov, formy a spôsob, kedy sú najkreatívnejší, či a ako čerpajú dni voľna, ktoré im už dnes poskytujeme navyše. Tiež sledujeme trendy v krátkodobej práceneschopnosti a veľa ostatných ukazovateľov. Pracujeme s predpokladom, že nám nepoklesne produktivita či chuť pracovať, a budeme môcť dať našim zamestnancom k víkendu každý týždeň jeden deň voľna navyše (ideálne piatok alebo pondelok),“ dodáva Martin Čambor na záver.

Mladí prahnú po kratšom pracovnom týždni

Menej stresu, lepšia rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, zlepšené zdravie a udržateľnosť boli hlavné výsledky experimentu so štvordňovým pracovným týždňom, ako si sa mohol dočítať v našom staršom článku.

Účastníci testu z rôznych odvetví uviedli, že počas štvordňového pracovného týždňa mali nižšiu úroveň vyhorenia, menej stresu a lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Spoločnosti tiež zaznamenali pokles dní práceneschopnosti a odchodov zamestnancov.

Spoločnosti tiež zaznamenali zníženie dní práceneschopnosti a odchodov zamestnancov. Očakáva sa, že štvordňový pracovný týždeň bude mať v budúcnosti väčšiu podporu, keďže prináša výhody zamestnancom aj spoločnostiam.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Hospodárske noviny, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá