Najväčšia drzosť za posledné roky, tvrdí ružinovský starosta. Čiernu stavbu bývalej miss búrajú
- Ružinov začal s odstraňovaním čiernej stavby na Zlatých pieskoch
- K odstráneniu stavby pristúpili na základe platného exekučného príkazu
- Stavebníčka čiernej stavby sa dlhodobo bránila
- Ružinov začal s odstraňovaním čiernej stavby na Zlatých pieskoch
- K odstráneniu stavby pristúpili na základe platného exekučného príkazu
- Stavebníčka čiernej stavby sa dlhodobo bránila
Bratislavská mestská časť Ružinov začala vo štvrtok ráno prostredníctvom miestneho podniku verejnoprospešných služieb odstraňovať „mobilný bioprojekt“ na Zlatých pieskoch, ktorý je právoplatne potvrdenou čiernou stavbou.
K odstráneniu stavby pristúpili na základe platného exekučného príkazu.
Exekučný príkaz
Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Ružinova Martin Chren. K exekúcii v správnom konaní pristúpil stavený úrad po tom, ako stavebníčka dlhodobo nerešpektovala výzvu úradu na odstránenie stavby.
„Na základe exekučného príkazu vykonáva podnik náhradný výkon rozhodnutia – odstránenie čiernej stavby. Právoplatné rozhodnutie o odstránení platí už viac ako rok. Keďže stavebníčka nerešpektovala výzvu stavebného úradu, vydal stavebný úrad v správnom konaní exekučný príkaz,“ skonštatoval Chren.
Stavba na Zlatých pieskoch vyrástla koncom roka 2019, stavebný úrad sa ňou začal zaoberať v roku 2020, keď skonštatoval, že jej chýbajú potrebné povolenia.
Podľa zákona otvoril konanie o dodatočnom povolení alebo odstránení stavby. Keďže však neboli doložené žiadne potrebné doklady, ktoré by umožnili stavbu dodatočne zlegalizovať, stavebný úrad rozhodol o odstránení stavby.
„Po potvrdení rozhodnutia nadriadeným orgánom a po jeho preverení prokuratúrou nadobudlo rozhodnutie o odstránení právoplatnosť na jar 2021,“ poznamenal Chren.
Tvrdohlavá stavebníčka
Stavebníčka však výzvy stavebného úradu dlhodobo nerešpektovala a predmetnú stavbu v určenom čase neodstránila. Stavebný úrad preto pristúpil k exekúcii v správnom konaní, vydaný bol platný exekučný príkaz.
Čierna stavba bola podľa starostu najprv za asistencie mestskej i štátnej polície vyprataná, majetok zadokumentovaný a uložený do skladu. Následne sa pristúpilo k jej likvidácii. Náklady na odstránenie stavby a na ekologickú likvidáciu stavebného odpadu si bude mestská časť vymáhať od stavebníčky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Stavebníčka sa od začiatku označeniu jej projektu ako čiernej stavby dlhodobo bránila a tvrdila, že projekt je legálny a má povolenia. Nechala sa počuť, že stavebný úrad označil jej projekt ako čiernu stavbu bez akéhokoľvek znaleckého posúdenia, pričom sa nezaoberá neďalekou reálnou čiernou stavbou, avizovala preto aj podanie trestného oznámenia.
Starosta už v minulosti odmietol jej tvrdenia, že nejde o stavbu, ale o „mobilný bioprojekt“. Stavebný zákon podľa neho jasne definuje, čo stavba je.
„Ide preukázateľne o stavbu, aká si v danom území vyžaduje aj územné rozhodnutie a súhlas magistrátu. Nič z toho nedoložila a ani sa nepokúsila získať,“ poznamenal. Stavbu označil úrad za nebezpečnú pre ľudí a životné prostredie.
Tvrdý odkaz
Naša redakcia sa niekoľkokrát pokúsila kontaktovať spomínanú podnikateľku, no neúspešne. Ako však informuje portál Bratislavské noviny, Kralevich sa k situácii rýchlo vyjadrila na svojej sociálnej sieti. Svoje ďalšie odkazy nasmerovala priamo na adresu ružinovského starostu.
„Vážení, toto je podľa zakomplexovaného Chrena stavba na pevnom základe na súkromnom pozemku. Takže, až teraz začne predstavenie z mojej strany pán starosta,“ odkazuje Kralevich.
Kralevich ďalej uviedla, že pozemok kúpila v roku 2019 prostredníctvom realitnej kancelárie. „To znamená, že majitelia, ktorí ho predávali, ho najprv ponúkli magistrátu. Ten ho odmietol kúpiť a pozemok bol následne v predaji na inzercii.“
Podnikateľka tvrdí, že pozemok mal list vlastníctva a fungoval ako štandardný súkromný pozemok. Okrem pozemku Kralevich vlastnila aj 500 metrov vodnej plochy, ktorá bola súčasťou listu vlastníctva. „Pozemok bol môj,“ zdôraznila.
Zdroje: TASR, Bratislavské noviny