Najväčšia kozmická explózia v histórii: Astronómovia odhalili tajomstvo supermasívnej čiernej diery (VIDEO)
- Supermasívna čierna diera pohltila obrovský oblak plynu
- Vyvolalo to kozmickú explóziu stokrát väčšiu, ako je slnečná sústava
- Ďalšia neznáma vesmíru odhalená
- Supermasívna čierna diera pohltila obrovský oblak plynu
- Vyvolalo to kozmickú explóziu stokrát väčšiu, ako je slnečná sústava
- Ďalšia neznáma vesmíru odhalená
Astronómovia objavili najväčšiu kozmickú explóziu, akej bolo ľudstvo kedy svedkom. Spôsobila ju údajne supermasívna čierna diera, ktorá pohltila obrovský oblak plynu, informuje The Guardian. Explózia s názvom AT2021lwx bola zistená zariadením Zwicky Transient Facility v Kalifornii v roku 2020 a je stokrát väčšia ako naša slnečná sústava.
Za posledné tri roky má oveľa viac energie ako predchádzajúci držiteľ rekordu, BOAT. Jednou z teórií výbuchu je masívny a jediný oblak plynu asi 5 000-krát väčší ako Slnko, ktorý pohlcuje supermasívna čierna diera.
Najenergickejšia explózia v histórii
AT2021lwx je viac ako desaťkrát jasnejšia ako ktorákoľvek známa supernova a doteraz vydržala viac ako tri roky, čo z nej robí najenergickejšiu explóziu v histórii, keďže AT2021lwx uvoľnila asi 100-krát viac energie ako slnko za 10 miliárd rokov svojho života, píše Science Alert.
Predpokladá sa, že explózia je výsledkom obrovského oblaku plynu, možno tisíckrát väčšieho ako naše Slnko, ktorý sa ponoril do neprehliadnuteľného ústia supermasívnej čiernej diery. Oblak plynu mohol pochádzať z veľkého prašného útvaru, ktorý zvyčajne obklopuje čierne diery, aj keď nie je jasné, čo ho mohlo zraziť z jeho obežnej dráhy.
AT2021lwx nie je najjasnejším javom, aký bol kedy zaznamenaný – minulý rok bol zaznamenaný jasnejší záblesk gama, známy ako GRB 221009A, ale táto udalosť trvala len niekoľko minút. Naopak, AT2021lwx je stále silný, čo znamená, že celkové uvoľňovanie energie je oveľa väčšie.
Dr. Philip Wiseman, astronóm zo Southamptonskej univerzity, ktorý viedol pozorovania, povedal, že explózia spočiatku nebola badateľná. Až keď následné pozorovania umožnili vypočítať jej vzdialenosť, astronómovia si uvedomili, že zachytili neuveriteľne vzácnu udalosť.
Explózia bola mimo pravdepodobný rozsah pre supernovu, a tak sa astronómovia obrátili na iný bežný scenár, ktorý spôsobuje jasné záblesky na nočnej oblohe, takzvanú udalosť narušenia prílivu a odlivu. Tieto udalosti zvyčajne zahŕňajú hviezdu, ktorá zablúdi príliš blízko k čiernej diere a je rozdrvená, pričom časť sa prehltne a zvyšok sa natiahne do víriaceho disku.
Je to prelomový objav
Supermasívne čierne diery sú zvyčajne obklopené obrovským množstvom plynu a prachu a autori výskumu špekulujú, že časť tohto materiálu mohla byť narušená, pravdepodobne zrážkou galaxií, a poslaná dovnútra. Keby sa materiál špirálovito približoval k horizontu udalostí čiernej diery (jej sférickej vonkajšej hranici), vydal by obrovské množstvo tepla a svetla, osvietilo by časť prachového útvaru a zahrialo ju na 12- až 13 000 °C.
AT2021lwx je neuveriteľný objav, ktorý vedcom pomôže lepšie pochopiť, ako supermasívne čierne diery spotrebúvajú hmotu a uvoľňujú obrovské množstvo energie. Tento objav takisto spochybňuje naše chápanie fungovania vesmíru.
Je to pripomienka toho, že o vesmíre ešte stále veľa nevieme a že stále existujú nové objavy, ktoré treba urobiť. Keďže naša technológia a znalosti neustále napredujú, možno očakávať, že budú odhalené ďalšie záhady a tajomstvá vesmíru.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Guardian, YouTube/Guardian News, Science Alert