Najväčšia slovenská nemocnica šokuje kontroverznými zmenami. Pacienti aj lekári sa obávajú
- Nemocnica chce znížiť počet lekárov v nočných službách
- Pacientske organizácie, odborári a aj lekári vyjadrujú obavy
- Nemocnica chce znížiť počet lekárov v nočných službách
- Pacientske organizácie, odborári a aj lekári vyjadrujú obavy
Bratislavská univerzitná nemocnica plánuje zredukovať počet lekárov na nočných zmenách. Snaží sa tým upraviť množstvo odpracovaných hodín lekárov na rôznych oddeleniach.
Pacientske organizácie, odbory a lekári sa boja, že najväčšia nemocnica v krajine nebude schopná zabezpečiť akútnu lekársku pomoc. Ako informuje portál Správy RTVS, vedenie nemocnice to popiera.
Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) chce znížiť náklady na nočné služby lekárov. Tvrdí, že má v noci nadbytok personálu. „Za UNB môžeme povedať, že toto opatrenie, bude viesť k zefektívneniu práce našich lekárov,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.
„Dôjde k tomu, že niektorí lekári, ktorí fyzicky boli v službe, sa preradia v rámci úderného zefektívnenia do príslužieb, čiže budú na telefóne doma,“ doplnil a objasnil lekársky odborár Miroslav Mendel.
Obavy z ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti
Pacientske organizácie tvrdia, že telefonická konzultácia s lekárom nemôže nahradiť fyzickú prítomnosť lekára v nemocnici. Vedenie nemocnice však nemá obavy z využívania tohto systému služieb.
„Pacienti sa nemusia báť. Bude im poskytnutá rovnako dobrá, kvalitná lekárska starostlivosť, ako tomu bolo doteraz,“ uviedla Kliská.
Asociácia na ochranu práv pacientov to však vidí inak. „Máme vážne obavy, že to môže ohroziť bezpečné poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je veľmi diskutabilné, či ten lekár, ktorý je v príslužbe, dokáže na diaľku napríklad zvládnuť to, čo by musel absolvovať, keď je v službe,“ uviedla Mária Lévyová z Asociácie na ochranu práv pacientov.
Lekárske odborové združenie (LOZ) zatiaľ netuší, či menej lekárov zvýši efektivitu práce, a nevedia ani, či je to v súlade so zákonom.
„Ako odborové združenie sme túto záležitosť neschválili. Oficiálne to nebolo s odbormi ani prerokované. V rámci prezentácie tejto novej stratégie ma zamrzelo, že sa to aplikuje veľmi rýchlo. Šije sa to horúcou ihlou a zhruba dva týždne sú od toho, kedy nám to prezentovali,“ uviedol Miroslav Mendel.
Podľa hovorkyne UNB boli ale zástupcovia LOZ informovaní už skôr a nemali žiadne námietky.
„Opatrenie, ktoré zavádzame, sa neuvádza v kolektívnej zmluve, že o ňom musia byť informovaní zástupcovia LOZ. Napriek tomu, my sme ich dokonca informovali, ako som už povedala, nemali s nimi žiadne námietky. Dokonca sa vyjadrili, že to malo byť urobené už dávno,“ pokračovala Kliská.
Nemocnica zmení model služieb od prvého júna. Napriek nesúhlasu lekárov neplánuje ustúpiť. Tvrdí, že súčasné finančné nastavenie je neudržateľné.
Zmeny na ambulantných pohotovostiach pre deti
Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti by sa mohli od 1. júla skrátiť z 22.00 h na 20.00 h. Zabezpečiť to má pozmeňujúci návrh zákona, ktorý predstavila ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD).
Zároveň sa v ňom navrhuje, aby boli pediatri v rámci svojich bežných ordinačných hodín v ambulanciách pacientom k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň ordinovali do 18.00 h.
„Ambulantná pohotovostná služba (APS) sa s účinnosťou od 1. júla 2024 bude skracovať z 22.00 h na 20.00 h s tým, že denná ambulantná starostlivosť o naše deti bude v ambulanciách zabezpečená počas 35 hodín týždenne tak, aby bola poskytovaná každý deň a z toho jeden deň do 18.00 h,“ uviedla ministerka.
Parlament napokon zmeny vo fungovaní detských ambulancií a ambulantných pohotovostných služieb schválil, no netýkali sa všeobecných lekárov. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR tak žiada riešenie situácie týkajúcej sa všeobecných lekárov pre dospelých. Vyplýva to z jej vyjadrenia na sociálnej sieti.
„Nielenže ordinačné hodiny ambulantnej pohotovosti pre dospelých neboli skrátené, ale v súvislosti so zmenami v primárnej pediatrii bola všeobecným lekárom pre dospelých ponechaná povinnosť dvakrát v týždni ,ambulovať‘ aj popoludní, pediatrom bola táto úprava zmenená na jedno popoludnie,“ skonštatovala asociácia.
Zmeny v pediatrii privítala, no upozornila na nerovný prístup. „Apelujeme preto na ministerku zdravotníctva a tiež hlavnú odborníčku pre všeobecné lekárstvo, aby pomohli lekárom zo všeobecných ambulancií pre dospelých rovnako ako primárnym pediatrom,“ uzavrela.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Správy RTVS, TASR