Najväčšia Slovenská univerzita otvára novú školu. Doktorandov čakajú veľké zmeny

  • Univerzita Komenského otvára školu pre doktorandov
  • Sľubujú špičkových učiteľov aj granty
Univerzita komenského
Univerzita komenského
  • Univerzita Komenského otvára školu pre doktorandov
  • Sľubujú špičkových učiteľov aj granty

Univerzita Komenského, najväčšia slovenská univerzita plánuje otvoriť novú školu. Slúžiť bude doktorandom z viacerých fakúlt a mala by im poskytovať celouniverzitné vzdelávanie. TASR o tom informoval rektor pre vedu a doktorandské štúdium UK Jozef Masarik. Spustiť ju plánujú od budúceho akademického roka.

„Cieľom doktorandskej školy je skvalitniť vzdelávanie doktorandov, zvýšiť multidisciplinárnosť výskumu a interakciu doktorandov z rôznych odborov medzi sebou,“ priblížil Masarik. Vytvorí sa tak podľa neho priestor, kde budú môcť doktorandi spoločne pracovať a vzájomne interagovať.

Avizoval, že doktorandská škola bude tiež poskytovať celouniverzitné vzdelávanie. Zahŕňať má aktivity potrebné pre doktorandov bez ohľadu na to, v akom odbore študujú. Ako príklad uviedol aktivity na rozvíjanie IT schopností, štatistické metódy či vzdelávanie v oblasti didaktiky a pedagogiky.

Zámerom je tiež zlepšiť podmienky na mobilitu doktorandov. „Budú tam špičkoví školitelia, ktorí určite majú medzinárodné kontakty, majú granty, bude to tvorené grantami, a tým pádom môžeme študentov aj viac vysielať do zahraničia,“ skonštatoval prorektor pre vedu a doktorandské štúdium.

Nedávny prieskum Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) realizovaný na slovenských vysokých školách ukázal, že stáž v zahraničí absolvoval len malý podiel doktorandov. „Bola to len jedna štvrtina doktorandov,“ upozornil predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer.

Slovenská technická univerzita tiež pre doktorandov plánuje zmeny

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave plánuje pre doktorandov zaviesť povinné absolvovanie stáže mimo domovskej univerzity. Trvať by mala minimálne jeden mesiac. Pre TASR to uviedol hovorca univerzity Juraj Rybanský.

„Aktuálne tvoria doktorandské stáže približne tretinu zo všetkých Erasmus+ stáží. Za zimný semester 2023/2024 absolvovalo stáž v zahraničí takmer 40 študentov tretieho stupňa štúdia,“ priblížil Rybanský s tým, že STU podporuje zahraničné stáže.

Univerzita má tiež podľa jeho slov akreditované spoločné doktorandské študijné programy so zahraničnými univerzitami, napríklad s Vysokou školou chemicko-technologickou v Prahe. Avizoval, že pri nich je priamo v študijnom programe podmienka strávenia jedného semestra u zahraničného partnera.

Ako skonštatoval, doktorandi majú v porovnaní s inými študentmi výhodu v tom, že si môžu vybrať, či sa chcú zúčastniť na krátkodobej doktorandskej stáži alebo na klasickej dlhodobej stáži. „Rozdiel medzi nimi je nielen v dĺžke trvania mobility, ale aj vo financovaní. Doktorandom STU ponúka nie mesačnú, ale dennú sadzbu, ak sa rozhodnú absolvovať krátkodobú doktorandskú mobilitu,“ poznamenal.

Práve tento variant mobilít pre doktorandov sa podľa jeho slov stáva čoraz populárnejší. „Pri programe Erasmus+ majú študenti k dispozícii grant, ktorý slúži na pokrytie pobytu. Takisto majú aj rôzne možnosti príspevkov individuálnej podpory,“ dodal hovorca univerzity.

Prieskum ukázal, že sa doktorandom venujeme málo

Z prieskumu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) tiež vyplynulo, že málo doktorandov absolvovalo stáž v zahraničí, čo by podľa SAAVŠ pri doktorandskom štúdiu ako výskumnej práci nemalo byť také výnimočné. „Bola to len jedna štvrtina doktorandov. Je to možno aj vplyv COVID-19, ale napriek tomu si myslím, že je to malé číslo a toto by sa malo zlepšovať,“ avizoval.

Ako pozitívny výsledok z prieskumu Redhammer vníma publikovanie výsledkov vedeckej práce doktorandov. „Z toho sme mali trošku obavu, ale vychádza, že 80 percent absolventov doktorandského štúdia už má publikovanú vlastnú prácu alebo vlastné práce vo vedeckých časopisoch,“ priblížil.

Tri štvrtiny z nich sú pritom podľa jeho slov indexované časopisy registrované vo svetových vedeckých databázach. Ako doplnil, ďalších deväť percent absolventov má vedeckú prácu rozpracovanú, má výsledky a mieni ich publikovať v ďalšom kroku. „Zhruba 90 percent absolventov doktorandského štúdia vykazuje také výsledky, ktoré očakávame na plnenie kvalifikačných rámcov,“ uviedol.

Celkovo spokojné alebo veľmi spokojné s doktorandským štúdium sú dve tretiny respondentov, ukázal prieskum. Vyslovene nespokojných je asi 13 percent, priblížil predseda výkonnej rady SAAVŠ.

Cieľom celoslovenského anonymného prieskumu bolo zistiť, ako vnímajú doktorandi kvalitu doktorandského štúdia na Slovensku. Mal slovenskú, anglickú i maďarskú verziu, takže SAAVŠ predpokladá, že pokryl aj zahraničných študentov.

Prieskum prebiehal v októbri a novembri minulého roka. Zúčastnilo sa na ňom 1 525 respondentov. SAAVŠ zverejnila prvú správu. Odpovede, ktoré doktorandi formulovali vlastnými slovami, by mali byť spracované v priebehu mesiaca až dvoch.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, SAAVŠ

Najnovšie videá

Trendové videá