Najväčšia štúdia o očkovaní: Vieme, o koľko percent znižuje vakcína úmrtnosť, hospitalizáciu a ťažký priebeh
- Vakcinácia má zmysel, hovorí najnovšia štúdia vykonaná vo Francúzsku
- Doteraz najväčšia štúdia svojho druhu na svete potvrdila to, čo vedci hovoria už dlhšie
- Očkovanie výrazne znižuje úmrtnosť, hospitalizáciu a ťažký priebeh
- Vakcinácia má zmysel, hovorí najnovšia štúdia vykonaná vo Francúzsku
- Doteraz najväčšia štúdia svojho druhu na svete potvrdila to, čo vedci hovoria už dlhšie
- Očkovanie výrazne znižuje úmrtnosť, hospitalizáciu a ťažký priebeh
To, že očkovanie znižuje pravdepodobnosť úmrtia na Covid-19 o 90 % dokazuje najväčšia štúdia svojho druhu vykonaná na 22,3 miliónoch ľudí vo veku nad 50 rokov.
Zo sledovanej skupiny bolo 11 miliónov ľudí plne očkovaných vakcínami od spoločností AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Moderna. Vakcíny od spoločnosti Johnson neboli do štúdie zahrnuté, pretože bol nimi vo Francúzsku očkovaný len malý počet obyvateľov.
Zastúpení boli občania oboch pohlaví, približne rovnakých vekových kategórii a žijúcich po celom území Francúzska. Očkovaných a neočkovaných vedci pozorovali od začiatku očkovacej kampane vo Francúzsku, a to od 27. decembra 2020 do 20. júla tohto roka.
Vakcíny účinne bojujú aj proti delte
Štúdia vykonaná francúzskym vedeckým tímom Epi-Phare prináša veľmi pozitívne správy.
„Znamená to, že u očkovaných je deväťkrát nižšie riziko hospitalizácie alebo úmrtia na Covid-19 než u tých, ktorí neboli očkovaní,“ povedal epidemiológ a vedúci výskumu Mahmoud Zureik pre agentúru Agence France-Presse, informuje The Guardian.
Autori štúdie tiež upozorňujú aj na to, čo sa v súvislosti s vakcináciou spomína už dlhšie. Očkovanie totiž nechráni človeka pred infekciou, ale ťažkým priebehom, hospitalizáciou a úmrtím.
Počas konania štúdie Francúzsko zasiahol aj variant delta. Podľa predbežných výsledkov vedci konštatujú, že vakcíny všetkých sledovaných firiem mali vysoký účinok aj na túto mutáciu.
Výsledky ukázali, že vakcíny znížili riziko závažných symptómov a smrti o 84 % u osôb starších ako 75 rokov a 92 % u osôb vo veku 50 až 74 rokov. Avšak, vedci upozorňujú, že delta variant musí podstúpiť ešte ďalšiemu testovaniu.
Za celých päť mesiacov však nezaznamenali znížený účinok žiadnej zo spomínaných vakcín. Podobné výsledky o účinnosti vakcín ukázali aj štúdie vykonané v Izraeli, Veľkej Británii či v USA.
Slovensko zaostáva
Aj analytik Martin Smatana na sociálnej sieti minulý mesiac dal do pozornosti štúdiu Public Health England, podľa ktorej vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna chránia ľudí pred hospitalizáciou na 95 až 99 % a AstraZeneca v rozpätí 90 až 99 %.
„Aj keď časom klesá efektivita voči symptomatickému prejavu, podľa dát z Anglicka ochrana pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom sa drží minimálne 5 mesiacov na viac menej nezmenenej úrovni,“ tvrdí analytik.
Priznal, že efektivita závisí od mnohých faktorov, ako je vek, pridružené ochorenia a mnohé iné faktory. Práve tieto aspekty jasne zachytávajú aj nasledujúce grafy z PHE.
Smatana poukazuje na skutočnosť, že očkovaní majú výrazne nižšiu šancu pred hospitalizáciou a úmrtím ako neočkovaní, a to naprieč všetkými skupinami.
„Aj keď nám rastie počet prípadov rekordným tempom, stále nie je neskoro na zaočkovanie. Neriskujte to.“
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je na Slovensku momentálne 2 471 274. Za predchádzajúci deň pribudlo 1 257 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 273 858 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 655 ľudí.
Slovensko ostáva naďalej na chvoste v rebríčku očkovanosti v porovnaní so zvyšnými štátmi Európskej únie.
Zdroje: Epi-Phare, The Guardian, FB/Martin Smatana, Public Health England