Najväčšia vertikálna farma na svete sa otvorí už tento rok, má predstavovať budúcnosť poľnohospodárstva
- Budúcnosť poľnohospodárstva majú predstavovať vertikálne farmy. Žiadna pôda a o 95 % menšia spotreba vody sú len jedny z faktorov, ktoré posunú svetové poľnohospodárstvo o veľký kus dopredu.
- Budúcnosť poľnohospodárstva majú predstavovať vertikálne farmy. Žiadna pôda a o 95 % menšia spotreba vody sú len jedny z faktorov, ktoré posunú svetové poľnohospodárstvo o veľký kus dopredu.
Najneskôr do konca tohto roku sa očakáva otvorenie vertikálnej farmy s rozlohou 21,031 m². Farma sa bude nachádzať v štáte New Jersey v Newarku. Každoročne by sa v nej malo vypestovať takmer milión kilogramov produktov a to bez použitia akýchkoľvek pesticídov.
Táto farma bude stáť na mieste bývalej oceliarne a má byť 75-krát produktívnejšia, ako bežné farmy podobnej rozlohy postavené na poliach. Výhodou je aj to, že náklady na jej postavenie sú menšie ako pri výstavbe bežných fariem.
O výstavbu sa postará americká spoločnosť AeroFarms. Tá je zameraná na vytváranie šetrnejších riešení pri poľnohospodárskej výrobe a na ochranu životného prostredia. Toto zariadenie nebude vyžadovať pôdu a bude potrebovať o 95% menej vody ako tradičné farmy. A keďže sa pri pestovaní nepoužívajú žiadne pesticídy, nebude znečisťovať životné prostredie škodlivými odtokmi a inými odpadmi.
Farma taktiež používa recyklovateľné materiály a systém osvetlenia , ktorý šetrí energiu tým, že zabezpečuje účinnejšiu fotosyntézu.
„Rastliny budú zakorenené v špeciálnych opakovane použiteľných handričkách s mikrovláknom. Ostrekovať sa budú s parou obsahujúcou živiny a osvetlené budú LED svetlami. Tie budú dodávať rastlinám konkrétne vlnové dĺžky svetla pre efektívnejšiu fotosyntézu a nižšiu spotrebu energie. Tieto LED diódy môžu byť umiestnené veľmi blízko k rastlinám. To šetrí miesto a farma sa stáva na 1m2 oveľa produktívnejšou.“ – vysvetluje Web Urbanist
Vo vertikálnej farme sa bude používať takzvaná aeroponická hmla alebo para, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, ktoré si rastlina inak čerpá z pôdy . Dodáva jej aj kyslík, takže rastliny nebudú trpieť tým, že sú po celú dobu vo vnútri. Na vstrebanie živín by mali rastliny spotrebovať menej energie, takže teória je taká, že bude možné vypestovať odolnejšie rastliny a to za kratší čas.
Podľa Dana Nosowitza zo spoločnosti AeroFarms by vypestovanie rastliny od zasadenia semienka až po koniec cyklu malo trvať približne 16 dní. Farma by sa mala otvoriť už tento rok a verejnosť bude pozorne sledovať, či sa jej podarilo splniť jej sľuby. Projekty, ako tento sú v 21. storočí priam nutnosťou. Tradičné farmárstvo sa stáva čoraz viac neudržateľným a zdroje sa míňajú stále rýchlejšie.
S veľmi dobrým „zeleným“ nápadom prišiel aj študent z univerzity v Peru. Ten skonštruoval billboard, ktorý zbiera vodu na pestovanie zeleniny v centre mesta. Voda sa následné čistí v systéme filtrov a putuje na malú farmu pod reklamou. Každý týždeň si môžu potom obyvatelia mesta Lima zadarmo vyzdvihnúť zeleninu od študentov, ktorí si aj takýmto hodnotným querilla marketingomm robia reklamu na ich udržateľnú mestskú farmu ale aj na ich univerzitu.
zdroj: sciencealert.com, zdroj obrázkov: aerofarms.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy