Najväčšie festivalové šialenstvo na Woodstocku. Legendárne dni poznačili fekálie a podpálený areál
- Počas celého víkendu boli teploty nad 40 stupňov
- Nedostatok vody či upchaté toalety boli realitou už po šiestich hodinách od začiatku
- Počas celého víkendu boli teploty nad 40 stupňov
- Nedostatok vody či upchaté toalety boli realitou už po šiestich hodinách od začiatku
Leto sa takmer vždy nesie v znamení festivalov, keď vynecháme kovidové roky. Pojem Woodstock odkazuje na podujatie, ktoré odštartovalo éru obrovských rockových koncertov pre masy divákov.
Prvý ročník festivalu sa odohrával pred 54 rokmi na východnom pobreží USA a zúčastnilo sa ho rekordných 400-tisíc divákov. Pôvodný Woodstock bol označovaný ako „tri dni mieru a lásky“, hoci poznávacím znakom bolo aj všadeprítomné blato.
HBO vydalo dokumentárny príbeh festivalu Woodstock 99. Tento ročník sa totiž organizátorom trochu vymkol spod kontroly. Pripravovali ho totiž pre 120-tisíc ľudí, realitou bol však viac ako trojnásobok návštevníkov, píše Aktualne.
Mýtus o láske a harmónii na prelome milénia
Na počesť prvého ročníka bol festival znova usporiadaný v rokoch 1979, 1989, 1994 a naposledy na jeho 30. výročie v roku 1999. „Zostavili sme lineup, ktorý bol veľmi podobný tomu z roku 1969. Vtedy ešte myšlienka lásky, harmónie a mieru bola stále aktuálna,“ povedal John Scher, jeden z promotérov Woodstocku 99 v dokumente.
Ako dokonalé miesto sa javila opustená letecká základňa v meste neďaleko New Yorku. Výhodou bola už existujúca infraštruktúra objektu, ktorú mohli využiť. Z festivalu boli nadšení aj obyvatelia okolitých oblastí, ktorí z udalosti chceli ekonomicky vyťažiť.
Niektorým novinárom ale pripadal výber miesta čudný. Predsa len, symbol lásky a mieru na americkej vojenskej základni, ktorá bola vybetónovaná?
Vlastne, ani ročník 1969 nebol práve bezchybný. „Bol to bordel. Ľudia sa búrili, armáda posielala zásoby helikoptérou. Niekoľko ľudí zomrelo. Bolo obrovské šťastie, že to nedopadlo omnoho horšie,“ uviedla Maureen Callahan, novinárka zo Spin Magazine pre dokument vydaný spoločnosťou HBO.
Woodstock 99 bol naplánovaný na koniec júla. Meteorológovia vydali varovanie pred vysokými teplotami, pocitová teplota mala dosiahnuť až 40 stupňov. Cesta do areálu festivalu bola upchatá autami na niekoľko hodín.
Návštevníkov mali prilákať hviezdy rockovej hudby ako boli Rage Against the Machine, Metallica a Korn, prípadne rapper DMX. Najväčším menom však bola skupina Limp Bizkit, ktorá bola na vrchole svojej slávy. Súčasťou programu bol aj filmový festival, politické diskusie, stánky neziskoviek. Hlavné pódia boli od seba vzdialené viac ako kilometer.
Peklo na betónovej platni
„Vystúpili sme z autobusu a boli veľmi prekvapení. Ľudia už po šiestich hodinách nadávali a boli naštvaní,“ rozpráva o svojom zážitku jeden z umelcov vystupujúcich na Woodstock 99, spevák Moby.
Čas plynul a návštevníci postupne odhadzovali nielen svoje oblečenie, ale aj vychovanie. Po príchode herečky Rosie Perez na pódium sa z publika ozvalo skandovanie: „Ukáž kozy!“
Rasizmus bol všadeprítomný. Pri snímaní koncertov pre veľkoplošné obrazovky sa kameramani zameriavali na čo najviac odhalené ženy. Niekedy to pôsobilo, ako keby boli nahé prsia hlavným bodom programu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo sa z Woodstocku stal chaos a násilie
- Aké spoločenské udalosti vyvolali agresiu na festivale
- Ako účastníci podpálili časť areálu a prečo nad nimi organizátori stratili kontrolu
- Na základe čoho vyhlásili televízie, že svojim reportérom nevedia zabezpečiť bezpečnosť počas festivalu
- Prečo násilné správanie organizátori popierajú
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity