Najväčšie jazero sveta vysychá: Nestojí za tým len klimatická zmena, vedci poukazujú aj na Rusko

  • V jazerách je až 90 % povrchovej čerstvej vody
  • Vedci pripisujú viac ako polovicu straty vody v jazerách ľudskej aktivite a klimatickej zmene
kvíz
Klimatická zmena je len jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vysychaniu najväčších jazier sveta, upozorňujú odborníci Archív Canva
  • V jazerách je až 90 % povrchovej čerstvej vody
  • Vedci pripisujú viac ako polovicu straty vody v jazerách ľudskej aktivite a klimatickej zmene

V súvislosti s vodnými tokmi na našej planéte sa hovorí predovšetkým o moriach a oceánoch. Menšie vodné plochy, ako napríklad jazerá, sú skôr v úzadí. A pritom, ako upozorňuje CNN, jazerá síce pokrývajú len asi 3 % povrchu Zeme, avšak zadržiavajú takmer 90 % jej tekutej povrchovej sladkej vody a sú základnými zdrojmi pitnej vody, zavlažovania a energie, a poskytujú životne dôležité biotopy pre živočíchy a rastliny.

Práve preto je ich stav z hľadiska našej populácie a jej prežitia mimoriadne dôležitý. O to alarmujúcejšie sú zistenia štúdie, o ktorej informuje Euronews. Podľa nich viac ako polovica najväčších svetových jazier a nádrží vysychá pomerne rýchlym tempom. Faktory tohto nelichotivého stavu je podľa vedcov viacero, ale ľudská činnosť pri tom hrá podstatnú úlohu.

Opäť raz klimatická zmena  

Nejde pritom o fenomén posledných mesiacov či rokov. Vyššie teploty v dôsledku globálnej klimatickej zmeny a odklon spoločnosti od vody zmenšujú svetové jazerá už od začiatku 90. rokov minulého storočia o bilióny litrov vody ročne. Pri podrobnom skúmaní takmer 2 000 najväčších svetových jazier sa zistilo, že strácajú približne 21,5 bilióna litrov ročne.

V praxi to znamená, že od roku 1992 do roku 2020 svet stratil také množstvo vody, ktoré zodpovedá 17 jazerám Lake Meads, ktorá je najväčšia americká nádrž nachádzajúca sa v štáte Nevada. Približne ide o také množstvo vody, ktoré je ekvivalentom spotreby USA za celý kalendárny rok 2015.

Veľký problém s Kaspickým morom

Radio Free Europe v tejto súvislosti upriamuje našu pozornosť na tento problém u najväčšieho jazera sveta, ktorým je Kaspické more. Je nespochybniteľné, že Kaspické more, najväčšia uzavretá vodná plocha na svete, o ktorú sa delia Azerbajdžan, Irán, Kazachstan, Rusko a Turkménsko, sa zmenšuje.

A pretože kazašská časť Kaspického mora patrí medzi najplytšie, nie je prekvapením, že miestne úrady sa snažia vysporiadať s vážnymi následkami, ktoré už nie sú otázkou niekoľkých dekád, ale veľmi blízkej budúcnosti.

„Pred desiatimi rokmi sme preplávali asi 200 metrov, aby sme sa dostali k týmto skalám. Teraz na nich stojíme,“ povedal o situácii Azamat Sarsenbaev, aktivista z kazašského mesta Aktau pri Kaspickom mori. Začiatkom tohto leta predstavitelia mesta Aktau vyhlásili výnimočný stav v súvislosti s recesiou pobrežia, čoho cieľom bolo urýchlenie úsilia o zmiernenie, respektíve spomalenie zhoršujúcej sa situácie. 

Kazašská ministerka životného prostredia Zulfiya Suleimenovová uznala rozsah problému a uviedla „zmenu klímy ako exogénny faktor“ a „reguláciu“ riek, ktoré sa vlievajú do jazera, ako je Volga s ruským pôvodom a Ural, ako hlavné príčiny. Podstatne menej diplomatickejší bol spomínaný Sarsenbaev.

Hoci uznáva, že Kazachstan potrebuje využívať vodu efektívnejšie, tvrdí, že výstavba viacerých priehrad a iných priemyselných objektov pozdĺž ruských častí týchto dvoch riek spôsobuje Kazachstanu veľké problémy.

„Zastavia tok vody. A ak z riek bude prichádzať menej, Kaspické more sa bude stále zmenšovať,“ vysvetlil a zároveň odmietol myšlienku populárnu medzi mnohými obyvateľmi Aktau, že najnovší prepad je výsledkom dávnych tektonických posunov pod morským dnom.

The Caspian Sea is facing an Ecological Disaster!

Riaditeľ prístavu Aktau Abay Turikpenbaev uviedol, že plytké vody v blízkosti jeho prístavu už ovplyvnili prácu ropných tankerov, ktoré už nie je možné naplniť. Turikpenbaev poznamenal, že od 1. januára 2022 do 1. januára 2023 hladina vody v prístave klesla o 30 centimetrov, čo je výrazne viac ako priemer 5 – 10 centimetrov za posledné roky.

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroje: Euronews, Radio Free Europe, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá