Najväčšie prepadáky eurovolieb na Slovensku: Títo kandidáti dostali od voličov poriadny výprask
- Neoficiálne výsledky volieb do Europarlamentu ukazujú trendy v slovenskej politike
- Naznačujú viacerých víťazov a porazených
- Prinášame reakcie
- Neoficiálne výsledky volieb do Europarlamentu ukazujú trendy v slovenskej politike
- Naznačujú viacerých víťazov a porazených
- Prinášame reakcie
Ak sa potvrdia neoficiálne výsledky, medzi najväčších smoliarov tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu sa rozhodne zaradia Richard Sulík a Jaroslav Naď. SaS aj Demokrati mali totiž hranicu zvoliteľnosti skutočne na dosah, no od mandátu v Bruseli ich delili desatiny až stotiny percenta.
Ako sme ťa informovali, do Europarlamentu slovenskí voliči podľa neoficiálnych výsledkov posielajú zástupcov iba piatich strán. Šiesti vycestujú za PS, piati za Smer, dvaja za Republiku a po jednom mandáte získali Hlas a KDH. Ostatné kandidujúce strany nedosiahli potrebných päť percent.
Sulíkova SaS však potrebovala o 1 146 hlasov viac. Demokrati ešte 4 645 hlasov navyše. Zoznam neoficiálne zvolených kandidátov nájdeš v článku na tomto odkaze.
Smoliari eurovolieb
Richard Sulík prakticky ihneď po medializovaní neoficiálnych výsledkov oznámil, že ho neúspech SaS osobne mrzí a berie ho na seba.
„Podľa neoficiálnych výsledkov volieb od získania mandátu delila SaSku ani nie desatina percenta hlasov. Osobne ma mrzí, že nám chýbalo len pár hlasov. Výsledok beriem ako líder kandidátky na seba, keďže sa nám napriek plnej podpore strany nepodarilo získať mandát,“ napísal na Facebooku. Voličom poďakoval a novému predsedovi strany Branislavovi Gröhlingovi poprial veľa úspechov.
Silnou kandidátkou za SaS bola aj poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá však zatiaľ neposkytla oficiálne vyjadrenie.
Demokrati na svojom Facebooku poďakovali voličom a odkázali im, že výsledok stranu mrzí o to viac, „že podľa predbežných prepočtov, ak by Demokrati získali 5 %, Smer by mal o jeden mandát menej“.
„Takto 8 z 15 poslancov nie sú zaradení vo frakciách, a teda ich možnosť čokoľvek ovplyvniť v prospech Slovenska bude nulová,“ doplnila strana. Kandidát za Demokratov Jozef Mihál napísal, že tieto voľby vyhral Robert Fico. Odôvodnil to tým, že „8 mandátov získali strany súčasnej vládnej koalície a jedno im blízke hnutie“, čím odkazoval na Republiku.
Do Europarlamentu sa mal podľa viacerých prieskumov šancu dostať aj nitriansky župan Branislav Becík, ktorý kandidoval za Hlas. Strana však nakoniec prekvapivo získala iba jeden mandát a skončila za Republikou. Becíka mal prekrúžkovať štátny tajomník Branislav Ondruš, ktorý tak preberie kreslo v Bruseli. Becík zatiaľ na neoficiálne výsledky nereagoval.
Horšie výsledky
K nepriaznivému výsledku volieb sa na Facebooku vyjadril Igor Matovič líder hnutia Slovensko, ktoré vo voľbách získalo približne dve percentá. Kandidoval pritom aj sám Matovič z 15 miesta. Tvrdí, že voľby ukázali „nebezpečnú propagandu“ v duchu „PS musí poraziť Smer“.
„V parlamentných voľbách táto stratégia, kvôli prepadnutým hlasom Demokratov zabezpečila vládu mafie. V týchto voľbách rovno vypadnutie troch demokratických strán a tak menej demokratov v EP za Slovensko,“ uviedol Matovič.
Ešte o trošku ďalej za bránami parlamentu skončila SNS, ktorá získala 1,9 percenta. Jej poprednejší a favorizovanejší predstavitelia Andrej Danko či Martina Šimkovičová, ktorí obaja kandidovali, sa zatiaľ verejne nevyjadrili. Stanovisko v čase vydania článku neuverejnila ani strana.
Z kandidátov za SNS sa ale ozvala Romana Tabák, ktorá na svojom Instagrame uverejnila kontroverzný príspevok. Informovali sme ťa, že v ňom spomínala smrť Roberta Žitňanského, manžela bývalej europoslankyne Jany Žitňanskej, ktorého v Bruseli v roku 2017 tragicky zrazilo auto. Nemiestnu instagramovú reakciu Romany Tabák nájdeš v článku na tomto odkaze.
Hlboko pod hranicou zvoliteľnosti skončila aj strana Mariána Kotlebu ĽSNS, ktorá sa do Europarlamentu snažila dostať pomocou nesmierne kontroverzných bilbordov. Informovali sme ťa napríklad o kauze z Banskej Bystrice, kde strana v blízkosti troch základných škôl umiestnila reklamu s nápisom „Únia nás ničí, pošli ju do ****“. Vyjadrenie strany či jeho lídra v čase vydania článku nebolo uverejnené.