Najväčšie startupové podujatie sa vracia na Slovensko. Oznámili, kedy ocenia najlepšie startupy

  • Slávnostný galavečer bude 21. novembra
  • Uskutoční sa v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava
  • Cieľ Startup Awards zostáva rovnaký
040-SASK2016_first-3
Ilustračná fotografia Startup Awards
  • Slávnostný galavečer bude 21. novembra
  • Uskutoční sa v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava
  • Cieľ Startup Awards zostáva rovnaký

Startup Awards sú späť. Jedinečné a zároveň najväčšie startupové podujatie sa opäť vracia na Slovensko. Na svojom prvom sprievodnom podujatí Startup Kick – off v Bratislave, ktoré sa uskutočnilo v stredu 22. mája, organizátori prezradili aj najdôležitejší dátum. 

Najlepšie startupy budú ocenené 21. novembra v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Spoluorganizátor Startup Awards Peter Kolesár zároveň deklaroval, že cieľ zostáva rovnaký – zviditeľniť najperspektívnejšie slovenské startupy, pomôcť startupom zorientovať sa vo svete biznisu a investícií a inšpirovať.

Startup Awards sú späť 

„Ešte pred niekoľkými mesiacmi by som si nebol povedal, že budem na pódiu oznamovať čokoľvek v súvislosti so Startup Awards, ale veci sa takto pozitívne vyvinuli a dnes chceme celej startupovej komunite, ale aj širokej verejnosti oznámiť, že Startup Awards sa opäť po niekoľkých rokoch budú konať,“ prihovoril sa na Startup Awards Kick – Off Peter Kolesár. Zastupuje spoločnosť Civitta a zároveň je spoluorganizátorom Startup Awards. 

Rok 2024 je teda 12. ročníkom výnimočného podujatia. Doposiaľ prešlo bootcampom Startup Awards viac ako 150 firiem. Tie získali investície v sume 350 miliónov eur. Celková hodnota firiem, ktoré sa Startup Awards zúčastnili, presahuje 1 miliardu eur.

Peter Kolesár tiež prezradil, že Startup Awards pokračuje vďaka trom hlavným dôvodom. Sú to: silný dopyt z komunity, partneri s rovnakou víziou a obetavosť predošlého organizátora. 

„Počas uplynulých rokov sme od mnohých startupov, investorov, zástupcov štátnej správy a ďalších aktérov dostávali otázky, kde sú Startup Awards a či sa opäť uskutočnia. Fyzické podujatia sú totiž pre budovanie akéhokoľvek ekosystému, vrátane startupového, kľúčové. Tieto eventy spájajú komunitu, vytvárajú platformu pre nadväzovanie kontaktov a podporujú rast startupov,“ hovorí Peter Kolesár. 

Zároveň hovorí, že našli silných partnerov, ktorí zdieľajú misiu rozvíjať Slovensko a podporovať mladých podnikateľov. Vďaka ich podpore, a to najmä Slovenskej sporiteľni ako hlavného partnera, sa podarilo oživiť Startup Awards.

„Spoločnosť HB Reavis, predchádzajúci organizátor Startup Awards, preukázala ochotu vrátiť tento event komunite a dať mu nový impulz. Vnímali sme v nich príležitosť a s radosťou sme túto zodpovednosť prevzali. Sme veľmi vďační za tieto tri faktory, vďaka ktorým sa Startup Awards vracajú na scénu. Veríme, že tento event bude opäť významným prínosom pre slovenskú startupovú komunitu,“ povedal Kolesár. 

Startup Awards
zdroj: Anna Zábojníková

Misia Startup Awards zostáva rovnaká 

Misia úspešného podujatia zostáva rovnaká. Cieľom je podľa organizátorov zviditeľniť najperspektívnejšie slovenské startupy, pomôcť startupom zorientovať sa vo svete biznisu a investícií a inšpirovať. A to nielen mladých, ale kohokoľvek k tomu, aby sa nebáli vrhnúť do ambicióznych projektov s globálnym potenciálom. Aby sa nebáli premýšľať nad problémami okolo seba, aby sa nebáli pretavovať myšlienky v akciu.

„Aby sme naplnili našu misiu, Startup Awards nemôžu byť len jednorazovou udalosťou. Musí to byť dynamický proces, ktorý sa odohráva počas celého roka. Začíname s dnešným (22. máj) hlavným eventom, ale chystáme aj regionálne podujatia po celom Slovensku,“ vysvetľuje Kolesár. 

Veľmi dôležitou súčasťou Startup Awards je Bootcamp, trojdňový mini akcelerátor, kde 30 investorov a mentorov dôkladne preverí 20 až 25 startupov. Z nich potom vyberú finalistov, ktorí sa zúčastnia televíznej časti Startup Awards. 

Startup Awards
zdroj: Anna Zábojníková

Pavol Čekan: Čím viac úspešných ľudí bude v našej spoločnosti, tým bude lepšia

Podujatia Startup Awards Kick Off, ktoré sa uskutočnilo v stredu 22. mája v priestoroch Slovenskej Sporiteľne sa zúčastnili aj tvorcovia úspešných startupov. O svojich projektoch porozprávali v panelovej diskusii Pavol Čekan, zakladateľ MultiplexDX a Martin Basila, zakladateľ Sensonea.  

Pavla Čekana sme oslovili s otázkou, kde by mal začať ktokoľvek, komu v hlave vŕta myšlienka založiť svoj vlastný startup a akými úspešnými startupmi sa môže na Slovensku inšpirovať. 

„Na Slovensku je to Eset alebo Pixel Federation či iné. Pre niekoho to môžeme byť aj my, Multiplex DX, a dôležité je čítať si o tých úspešných príbehoch. Pretože mnohí ľudia, ktorí sú úspešní alebo sú tvorcom úspešných príbehov, radi odovzdávajú ten svoj príbeh alebo skúsenosti ďalším. Najdôležitejšie je veriť v svoje idey a veriť v svoje myšlienky.“

Prezradil aj jeden návod, ktorý by mladým mohol pomôcť. 

„Keď niečo neviete, dá sa to naučiť. A keď nevládzete, vie sa vám podať pomocná ruka. Ak nemôžete, môžete požiadať o pomoc. Ale keď už nechcete, vtedy je koniec.

Pavol Čekan pre Startitup zdôraznil, že chcieť je to najdôležitejšie. 

„Ak chcete byť úspešní, chcete podnikať, mať vlastný startup, vytvárať hodnoty pre spoločnosť cez podnikanie a vytvárať nové pracovné miesta a ak naozaj veľmi chcete, všetko ostatné za to príde. 

Pavol Čekan priznáva, že tí, ktorí chcú začať, vyhľadávajú pomoc aj od neho. 

„Keď mi to moje časové možnosti umožňujú, rád pomôžem. Často pozývam ľudí k nám do Vedeckého parku, funguje to na týždňovej báze, niekedy na dňovej. Konzultujem veci s ostatnými a rád motivujem aj druhých a rád im pomáham. Som zástanca toho, že čím viac úspešných ľudí bude okolo mňa v našej spoločnosti, tým bude pre mňa lepšia,“ povedal Pavol Čekan pre Startitup. 

Zároveň dodáva, že je rád, ak sa druhým darí, keď sú šťastní a keď je celá spoločnosť veselšia, šťastnejšia a úspešnejšia. „Veľmi rád priložím ruku k dielu.“ 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá