Najväčšie vesmírne tajomstvo odhalené: Deviata planéta naozaj existuje, dôkazy sa hromadia

  • Astronómovia približne 10 rokov hľadajú tajomnú planétu
  • Doposiaľ však nebola videná
Záhadná planéta na vonkajšej slnečnej sústave
Ilustračná fotografia Freepik
  • Astronómovia približne 10 rokov hľadajú tajomnú planétu
  • Doposiaľ však nebola videná

Vesmír je stále fascinujúce a neprebádané miesto, ktoré ľudstvo priťahuje už celé tisícročia. S každým novým poznatkom si uvedomujeme, aký je vesmír naozaj obrovský a ako málo o ňom skutočne vieme. 

Astronómovia a vedci približne desať rokov hľadajú tajomnú planétu, ktorá by sa mala nachádzať v Kuiperovom páse. Potenciálne má ísť o deviatu planétu, ale doposiaľ nebola priamo videná. Podľa tvrdení expertov však existujú predpoklady, že deviata planéta vo vesmíre naozaj je, informuje o tom portál CNN.

Deviata planéta

Ako je dobre známe, naša slnečná sústava mala kedysi deväť planét. Astronóma Mika Browna prezývajú aj „muž, ktorý zabil Pluto“. Vedec informoval, že kedysi dostával nenávistné správy alebo telefonáty o tretej ráno potom, ako povedal, že Pluto nie je planéta.

Avšak Brown, ktorý pôsobí aj ako profesor planetárnej astronómie na Caltechu, objavil v Kuiperovom páse ďalší malý svet, ktorý sa nazýva Eris. Mal by sa nachádzať za obežnou dráhou Neptúna a je susedom bývalej planéty Pluto.

Mike Brown spoločne s Konstantinom Batyginom v roku 2016 oznámili výskum, ktorý práve popisuje dôkaz o tom, že vo vonkajšej slnečnej sústave sa nachádza planéta. Od našej Zeme je približne 1,5-krát väčšia a jej hmotnosť je asi 5- až 10-krát väčšia. Existencia, ako sme už spomínali vyššie, ostáva momentálne len v teoretickej rovine.

Ako uvádza oficiálny portál NASA, úplný obeh okolo Slnka by trval 10 000 až 20 000 pozemských rokov. Ak naozaj existuje táto planéta, mohla by ponúknuť jedinečný pohľad na menšie objekty, ktoré sa nachádzajú na Kuiperovom páse.

Výskumníci Batygin a Brown prezývajú tento objekt ako „Planéta deväť“, avšak môžeme sa stretnúť aj s výrazom „Planéta X“. Na základe odlišných dôkazov bola táto planéta skúmaná aj v minulom storočí.

Výskum vzdialenej planéty

V prípade, že by sa táto planéta naozaj objavila, jej oficiálny názov by musela schváliť Medzinárodná astronomická únia. Planéty sa tradične pomenúvajú podľa mytologických rímskych alebo gréckych bohov.

Ako uvádza portál space.com, niektorí vedci sa domnievajú, že planéta by mohla byť objavená v najbližších rokoch. Mohlo by sa tak stať aj koncom roka 2025, kedy sa začne používať modernejšie observatórium Vera C. Rubin. Odborníci opisujú planétu ako temnú alebo ľadovú veľkú guľu, ktorá obieha okolo Slnka na vysoko eliptickej alebo natiahnutej obežnej dráhe.

Odborná asistentka Malena Rice povedala: „Ak nájdeme ďalšiu planétu, je to naozaj veľký problém. Mohlo by to úplne zmeniť naše chápanie slnečnej sústavy a iných planetárnych systémov a toho, ako zapadáme do tohto kontextu. Je to naozaj vzrušujúce. Existuje veľký potenciál naučiť sa obrovské množstvo o vesmíre.“

„Je to trochu sporná téma. Niektorí ľudia veľmi vášnivo cítia, že existuje, iní zase vášnivo cítia, že to tak nie je. Existuje veľa diskusií o tom, čo to je a či to tam je. Ale to je znak skutočne zaujímavej témy, pretože inak by na ňu ľudia nemali búrlivé názory,“ dodala Rice.

Existujú štúdie, ktoré sledujú ľadové telesá, ktoré sa na obežnú dráhu Neptúnu dostanú akýmsi výstrekom. Batygin povedal: „Ak sa pozriete na tieto telesá, ich životnosť je malá v porovnaní s vekom slnečnej sústavy. To znamená, že ich tam niečo kladie. A čo to teda môže byť?“

V článku, ktorý publikoval portál ScienceAlert, sa píše, že doposiaľ bola na vonkajšej slnečnej sústave nájdená len hviezda. 

„Najlepšou zhodou pre dnešnú vonkajšiu slnečnú sústavu, ktorú sme našli pomocou našich simulácií, je hviezda, ktorá bola o niečo ľahšia ako naše Slnko – približne 0,8 hmotnosti Slnka. Táto hviezda preletela okolo nášho Slnka vo vzdialenosti približne 16,5 miliardy kilometrov. To je asi 110-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom, o niečo menej ako štvornásobok vzdialenosti najvzdialenejšej planéty Neptún,“ vyjadril sa astrofyzik Amith Govind z Forschungszentrum Jülich.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNN, NASA, space.com, ScienceAlert

Najnovšie videá

Trendové videá