Najväčšieho zamestnávateľa na východe Slovenska drvia ceny energií, zvolil nečakaný krok
- Košický U. S. Steel sa rozhodol skrátiť pracovný týždeň
- Môže za to prepad na trhu a vysoké ceny energií
- Košický U. S. Steel sa rozhodol skrátiť pracovný týždeň
- Môže za to prepad na trhu a vysoké ceny energií
Košická fabrika U. S. Steel sa rozhodla pre skrátenie pracovného týždňa. Ide o súčasť úsporných opatrení, na ktorých sa dohodli odborári spoločne s vedením podniku.
Ako informuje portál Aktuality.sk, ide o dôsledok, ktorý spôsobili zlé hospodárske výsledky. Železiarne U. S. Steel Europe totižto v treťom kvartáli tohto roka vykázali stratu pred úrokmi a zdanením vo výške 32 miliónov dolárov.
Následky negatívnych podmienok
Úsporné opatrenia postupne zavádza firma už od tretieho štvrťroka 2022. Výbor Rady odborov schválil Dohodu, ktorej hlavným predmetom je vymedzenie vážnych prevádzkových dôvodov. Tie očakávajú už od polovice tohto mesiaca až do konca decembra.
Túto informáciu potvrdil pre portál Aktuality.sk aj predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga. „Platné to je od 15. novembra až do konca roka. Niektorých zamestnancov sa to však nemusí dotknúť, záležať bude od vyťaženosti,“ informoval Varga.
Podľa Vargu sa odborári dohodli spoločne so sociálnym partnerom, že zamestnanci si najskôr vyčerpajú zostávajúce náhradné voľno a dovolenky. Následne sa začne uplatňovať spomínaná dohoda, ktorá bola schválená.
K situácii sa vyjadrili aj odborári vo svojom informačnom spravodaji. „Zamestnancom bude patriť náhrada mzdy vo výške 60 percent z priemerného zárobku v zmysle Zákonníka práce, v čase, keď im nebude prideľovaná práca.“
Schválená dohoda sa v plnom rozsahu týka aj riadiacich zamestnancov, vrátane generálnych manažérov, riaditeľov, viceprezidentov či vedúcich oddelení jednotlivých útvarov firmy.
„Prečo sme s tým súhlasili? Jednoduchá odpoveď. Trh s oceľou a jeho správanie v dôsledku súbežnej energetickej krízy a následných negatívnych podmienok dodávateľského reťazca nevieme zásadne ovplyvniť. Prispôsobiť sa skutočnosti znamená zodpovedne reagovať a riešiť, aj keď tieto opatrenia nie sú príjemné ani populárne,“ ozrejmujú odborári.
Vplyv vojny a nákladov na energie
Aj keď boli výrobné kapacity spoločnosti využité na 75 %, ako sme už spomenuli vyššie, za 3. štvrťrok 2022 vykázal segment U. S. Steel Europe stratu pred úrokmi a zdanením vo výške 32 miliónov dolárov. Ide o výrazné zníženie, keďže v 3. štvrťroku 2021 dosiahol segment spoločnosti zisk pred úrokmi a zdanením vo výške až 394 miliónov dolárov.
Ako uviedol David B. Burritt, prezident a CEO USS, tieto výsledky boli ovplyvnené viacerými faktormi. „Výsledky U. S. Steel Europe boli tiež negatívne ovplyvnené eskaláciou nákladov na energie, ktoré očakávame, že zostanú vysoké,“ ozrejmil Burritt.
Vyššie náklady na suroviny mali ešte väčší dopad na spoločnosť, ako bolo obvyklé, pretože „pracovali so zásobami vytvorenými v reakcii na ukrajinský konflikt“.
Takto skrátený pracovný čas mali naposledy od mája 2019 až do októbra 2020. Hutníci najskôr pracovali štyri dni počas týždňa a v rámci jedného dňa voľna v tom čase získali 80 % mzdy. Následne takýto pracovný čas pokračoval pre situáciu na trhu s oceľou až do 31. augusta 2021.
Po istom čase už v inej podobe zaviedli kratší pracovný týždeň od novembra 2019 až do septembra 2020. Výška mzdy sa však postupne menila na 70 % a neskôr na 60 %, ako to je aj aktuálne. V súčasnosti pracuje v hutníckej fabrike približne 9 000 ľudí, pričom v roku 2019 ich bolo asi 12 000.
Zdroj: Aktuality