Najväčším zabijakom planéty je činnosť, ktorú možno aj ty robíš každý deň
- Fajčenie zabije ročne 8 miliónov ľudí
- Je ale aj najväčší znečisťovateľ životného prostredia
- Fajčenie zabije ročne 8 miliónov ľudí
- Je ale aj najväčší znečisťovateľ životného prostredia
Už od detských rokov nám neustále všetci okolo nás hovoria, že fajčenie škodí zdraviu a napriek tomu tomuto zlozvyku prepadajú milióny ľudí po celom svete.
Deutsche Welle uvádza, že každý rok stojí tabakový priemysel na svete viac ako 8 miliónov ľudských životov, 600 miliónov stromov, čo predstavuje 5 % z globálneho odlesňovania, zatiaľ čo produkcia a pestovanie tabaku využíva 200 000 hektárov pôdy, 22 miliárd ton vody a emituje 84 miliónov ton CO2.
Symbolicky, pri príležitosti dnešného Svetového dňa bez tabaku, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala, podľa Rfi, správu Tobacco: poisoning our planet, ktorá skúma dopady celého cyklu, od pestovania rastlín po výrobu tabakových výrobkov, až po spotrebu a odpad.
Obrovské množstvo oxidu uhličitého
Deutsche Welle píše, že tabakové výrobky sú najviac rozhadzovanou položkou na planéte a obsahujú viac ako 7-tisíc toxických chemikálií, ktoré sa pri vyhodení prisajú do nášho životného prostredia. Používanie a výroba tabaku tiež významne prispieva k globálnym skleníkovým plynom a každoročne emituje okolo 84 miliónov ton oxidu uhličitého do atmosféry.
„Priemyselná uhlíková stopa z výroby, spracovania a prepravy tabaku zodpovedá jednej pätine oxidu uhličitého, ktorý každý rok vyrába komerčný letecký priemysel, čo ďalej prispieva k globálnemu otepľovaniu,“ píše sa v novej správe, ktorú cituje The Global Times.
Riaditeľ WHO pre propagáciu zdravia Ruediger Krech označil výsledky štúdie za „dosť devastujúce“ a označil tento priemysel za „jeden z najväčších znečisťovateľov, ktorý poznáme“.
https://twitter.com/WHO/status/1531533008586645505?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1531533008586645505%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.france24.com%2Fen%2Feurope%2F20220531-tobacco-industry-s-environmental-impact-is-devastating-who-says
4,5 milióna cigaretových ohorkov
France 24 podotýka, že každá z 4,5 bilióna odhodených cigariet, ktoré končia v našich oceánoch, riekach, chodníkoch a plážach, môžu každý rok znečistiť 100 litrov vody. Až štvrtina všetkých farmárov tabaku sa nakazí takzvanou chorobou zeleného tabaku alebo dostanú otravu z nikotínu, ktorý absorbujú cez pokožku.
Poľnohospodári, ktorí manipulujú s tabakom celé dni, konzumujú množstvo nikotínu zodpovedajúcemu 50 cigaretám denne. To je mimoriadne znepokojujúci fakt, keďže do pestovania tabaku je zapojené veľké množstvo detí. „Len si predstavte 12-ročné dieťa vystavené 50 cigaretám denne,“ cituje Krecha Asia News Day.
Global Times uvádza, že väčšina tabaku sa pestuje v chudobnejších krajinách, kde voda a poľnohospodárska pôda sú často nedostatkovým tovarom a kde sa tieto plodiny pestujú na úkor výroby životne dôležitých potravín.
Znečistenie plastami
Asia News Day dodáva, že podľa WHO výrobky ako cigarety, bezdymový tabak a elektronické cigarety tiež významne prispievajú k celosvetovému hromadeniu plastového znečistenia. Cigaretové filtre obsahujú mikroplasty, drobné úlomky, ktoré boli zistené v každom oceáne a dokonca aj na dne najhlbšej priekopy na svete. Správa WHO tiež spomína, že tvoria druhú najväčšiu formu plastového znečistenia na svete.
Napriek marketingu v tabakovom priemysle WHO zdôraznila, že neexistuje dôkaz, že filtre poskytujú nejaké preukázané zdravotné výhody v porovnaní s fajčením nefiltrovaných cigariet. Agentúra OSN v tejto súvislosti vyzvala tvorcov politiky na celom svete, aby s cigaretovými filtrami zaobchádzali ako s jednorazovými plastmi a zvážili ich zákaz.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Deutsche Welle, Rfi, Global Times, France 24, Asia News Day