Najviac miliardových startupov nájdeš v európskych mestách. Nesmú v nich však pracovať ženy
- Až 65 európskych miest má aspoň jedného technologického jednorožca, tzv. unicorn company.
- Pod týmto označením nájdeš startupy, ktorých hodnota už narástla na minimálne miliardu dolárov
- Podnikateľom sa darí odhaľovať medzery na trhu a prichádzajú neustále s novými nápadmi
- Až 65 európskych miest má aspoň jedného technologického jednorožca, tzv. unicorn company.
- Pod týmto označením nájdeš startupy, ktorých hodnota už narástla na minimálne miliardu dolárov
- Podnikateľom sa darí odhaľovať medzery na trhu a prichádzajú neustále s novými nápadmi
Európa je v popredí svetového technologického rozmachu. Až 65 európskych miest má aspoň jedného startupového jednorožca, teda spoločnosť, ktorej hodnota presahuje miliardu dolárov.
Ide o najvyšší podiel z celého sveta, podobné čísla nedosahujú ani USA či Ázia. Na všetkých kontinentoch dokopy existuje 170 takých miest, čo znamená, že EÚ výrazne vedie, informuje Euractiv.
Investuje sa omnoho viac, než minulý rok
Prísun peňazí do startupov v tomto roku prekonal rekordy. Investori naliali za prvý polrok tohto roka do existujúcich firiem približne 264 miliárd eur. Vyplýva to z výskumu organizácie Dealroom, ktorú podporila aj Európska komisia a Európsky parlament. Minulý rok toto číslo predstavovalo len 114 miliárd eur, čo je výrazne menej.
Zo štúdie je jasné aj to, že Európa je momentálne celosvetovo najrýchlejšie rastúcim regiónom pre investície. Len v priebehu tohto roka sem investori vliali 49 miliárd eur, čo samé o sebe presahuje Spojené štáty, Čínu aj zvyšok Ázie.
Dokonca, možno povedať, že na európske trhy prichádza oveľa viac peňazí ako kedykoľvek doteraz, aj priamo z „konkurečnej“Ázie a Spojených štátov.
Investori preferujú čisto mužské tímy, firmám sa darí
Zaujímavé je tiež zistenie, že väčšina investícií putuje do startupov, ktoré vedú muži. Ak sa medzi zakladateľmi spoločnosti nachádza aj ženské meno, je šanca, že prilákajú investora podstatne nižšia. Až 86 % kapitálu ide k „jednorožcom“, ktoré vedú čisto mužské tímy.
Startupom plným peňazí sa darí výrazne lepšie, než minulý rok. V roku 2021 sa každý deň zrodili aspoň dva technologické jednorožce, čo je dvakrát viac, než v roku 2020.
Investori považujú tech segment za jeden z najperspektívnejší. Podnikateľom sa darí odhaľovať medzery na trhu a prichádzajú stále s novými nápadmi, píše Euractiv.
Darí sa aj menším mestám
Väčšina z európskych techfiriem však nesídli v Európskej únii. Až 71 z nich nájdeš v pobrexitovom Londýne, v prvej päťke sa nachádza aj Oslo a Zürich. V Európskej únii si najlepšie vedie Paríž, kde je jednorožcov 21 a darí sa aj Kodani. Práve Dáni urobili v tejto oblasti za posledných päť rokov najväčší progres.
Za posledný rok sa začalo v Európe dariť aj menším mestám, aj napriek tomu sú však hlavné mestá stále v popredí. Proeurópsky portál spomína napríklad švédske Malmö, holandské mesto Venlo a nemecký Münster. Technologické startupy sa tu rodia rýchlejšie, než kdekoľvek inde. Rajom pre fintech je zas už dlhšie Estónsko či Litva.
USA stále z mapy nezmizli
Európania bezkonkurenčne vyhrávajú v počte miest, kde najúspešnejšie technologické firmy nájdeme, no najviac úspešných techfiriem celkovo je jednoznačne v Spojených štátoch amerických. Na svete totiž spolu 1 600 firiem, ktoré presiahli hodnotu miliardy dolárov a hneď 853 z nich sídli v USA. Nasleduje Čína, kde ich nájdeš 280 a v Európe je v súčasnosti 268 z nich.
Keď nerátame USA a Európu, najrýchlejšie rastúcimi krajinami s tech-jednorožcami sú Nigéria, Kolumbia a Mexiko.
V Európe takéto startupy vytvárajú približne jedno percento všetkých pracovných miest. Na porovnanie, v Spojených štátoch, kde investície do rizikového kapitálu fungujú omnoho dlhšie, vytvárajú tieto startupy až 10 % všetkých pracovných miest.
Pochopiteľne, reč bude aj o firmách ako Apple, Google, Facebook, Microsoft a Amazon. Tie zodpovedajú za polovicu výskumu a vývoja, ktorý sa v USA robí.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Euractiv