Najvyšší súd definitívne oslobodil hudobníka Reborna v kauze extrémizmu

  • Jaroslav Pagáč do väzenia nepôjde
  • Súd zamietol prokurátorovu žiadosť o odvolanie
Hudobník Reborn na súde
TASR/Ján Krošlák
  • Jaroslav Pagáč do väzenia nepôjde
  • Súd zamietol prokurátorovu žiadosť o odvolanie

Definitívny koniec kauzy extrémizmu pre hudobníka známeho pod umeleckým menom Reborn. Najvyšší súd SR dnes zamietol odvolanie prokurátora bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry a potvrdil tak oslobodzujúci rozsudok z mája tohto roka.

Jaroslav Pagáč, ako znie občianske meno interpreta, bol Špecializovaným trestným súdom v Banskej Bystrici zbavený obvinení. Hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová uviedla, že súd neakceptoval prokurátorovo odvolanie, pretože skutok nebol klasifikovaný ako trestný čin.

Jaroslava Pagáča v júni 2021 odsúdili na štyri roky nepodmienečne, trest si mal odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Bol totiž uznaný za vinného zo zločinu výroby, prechovávania a rozširovania extrémistického materiálu, ktorý spáchal ako člen extrémistickej skupiny.

Na základe odvolania obžalovaného však Najvyšší súd SR v septembri 2022 rozhodnutie zrušil a vrátil vec prvostupňovému súdu na ďalšie konanie.

Tvrdil, že symboly boli iba pohanské

Hudobníka obžalovali pre distribúciu predmetov s extrémistickou symbolikou. Pred súdom sa v pôvodnom konaní bránil, že ho od detstva priťahovala slovanská a germánska mytológia. Tvrdil, že symboly použité na vyrobených tričkách a iných predmetoch ako čierne slnko a kolovrat nie sú extrémistické symboly ale pohanské.

Predmety podľa jeho slov slúžili na propagáciu jeho folk-metalovej hudby. Spolu s Pagáčom súdili aj jeho manželku Silviu, ktorú nakoniec spod obžaloby oslobodili. Voči tomu sa odvolal prokurátor, najvyšší súd však jeho odvolanie zamietol ako nedôvodné.

Hudobníka spolu so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Š. a vtedajším predsedom Okresnej organizácie strany Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v Ružomberku Michalom Buchtom obvinili v máji 2018 pri operácii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) namierenej proti extrémistom.

V prípade Buchtu Špecializovaný trestný súd v októbri 2021 schválil dohodu o vine a treste. Súd ho uznal za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu tri roky.

Jakub Š. dostal v novembri 2023 podmienečný trest za výrobu extrémistických materiálov a prechovávanie extrémistických materiálov, voči ktorému sa odvolal.

Správu budeme aktualizovať. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá