Najvyššie položené smetisko sveta. Najnovšie zábery z hory Mount Everest sú mimoriadne smutné
- Najväčšia výzva pre horolezcov
- Na problémy s odpadkami sa upozorňuje už niekoľko rokov
- Najväčšia výzva pre horolezcov
- Na problémy s odpadkami sa upozorňuje už niekoľko rokov
Pre hercov, respektíve ľudí pohybujúcich sa vo filmovom priemysle, je najvyššou métou získanie Oscara či Zlatého glóbusu, hudobníci majú Grammy a športovci medaily na Olympijských hrách, ktoré sa konajú raz za štyri roky.
Aj horolezci, ktorí už len z podstaty svojho hobby či vášne vyhľadávajú výzvy a radi posúvajú svoje hranice, napríklad výstupom na najvyšší vrch sveta Mount Everest (8 848 m n. m.).
Zhodou okolností, práve pred pár dňami sme zaznamenali 70. výročie od výstupu Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaya, ktorí boli vôbec prví, ktorým sa tento himalájsky vrchol podarilo dosiahnuť, pripomína Al Jazeera.
Portál Ndtv podotýka, že možno aj preto sa v týchto dňoch na Twitteri objavilo video, ktoré sa stalo virálnym. Nanešťastie nie vďaka kráse a obdivu k najvyššej hore sveta, ale kvôli obrovským haldám odpadkov, opustených stanov a plastovému odpadu pohodenému v tábore na Mount Evereste.
Nové virálne video
„Je deprimujúce vidieť hromadenie odpadu v tábore IV na Mount Everest. Je najvyšší čas, aby sme tento problém riešili naliehavo a odhodlane. Požadujme prísnejšie predpisy, presadzovanie praktík čistého lezenia a efektívne stratégie odpadového hospodárstva,“ cituje z twitterového účtu Everest Today portál News18.
Na Twitteri sa tento klip stal rýchlo virálnym s viac ako 1,8 miliónmi videní, pričom väčšina ľudí vyjadrila zdesenie z toho, ako to v tábore pod Mount Everestom vyzerá.
Disheartening to see the accumulation of garbage at Camp IV on Mt #Everest (8848.86 m). It’s high time we address this issue with urgency and commitment. Let’s demand stricter regulations, enforcement of clean climbing practices, and effective waste management strategies. Video… pic.twitter.com/KGMlRmUuZk
— Everest Today (@EverestToday) May 28, 2023
„Toto je dosť nechutné. Myslím si, že lezecká komunita má na viac, ale asi sa mýlim,“ napísal jeden z používateľov tejto sociálnej siete. V podobnom duchu sa niesli aj ďalšie komentáre.
„Ak ste finančne a fyzicky schopní podniknúť takúto elitnú horskú túru, musíte byť tiež schopní odniesť odpadky späť do údolia,“ napísal ďalší rozhorčený používateľ Twitteru.
Doterajšie opatrenia sa ukazujú ako neúčinné
Renomovaná agentúra Reuters informovala o tom, že na závažnosť situácie upozornil aj mimoriadne skúsený horolezec, 44-ročný Garrett Madison, ktorý najvyššiu horu sveta dosiahol minulý týždeň už trinásty raz.
„Musíme nájsť lepšie spôsoby, ako znížiť objem odpadu. Potrebujeme lepšie pravidlá, aby sme skontrolovali, či každý tím znáša svoj odpad,“ dodal.
Madison pritom narážal na to, že pre horolezcov je povinné zniesť svoj odpad z hory a požiadať vládu o vrátenie zálohy na odpad vo výške takmer 3 750 eur.
Organizátori expedícií a turistickí predstavitelia však tvrdia, že monitorovacie tábory vysoké takmer 8 000 metrov sú náročné a neúčinné. Nepálske úrady totiž v priebehu tohto roka, teda ešte iba piatich mesiacov, vyzbierali z Everestu a neďalekého vrchu Lhotse v rámci kampane na udržanie čistoty v horách 13 ton odpadu.
Za vzniknutú situáciu môže najmä skutočnosť, že v posledných rokoch sa z výstupu na Mount Everest stala skôr komerčná záležitosť a na túto neľahkú métu sa odhodlávajú aj ľudia, ktorí na to nemajú fyzické predpoklady.
Práve amatérski horolezci cestou z vrcholu hory odhadzujú všetko, čo už nepotrebujú. Na trasách tak zostávajú obaly od potravín, príbory, variče, ale aj spacáky či celé stany. Horolezci tak ignorujú základné pravidlo: Čo si na hory prinesieš, to si aj odnes.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Nature, Ndtv, India Times, US Today, News 18, Reuters, Al Jazeera