Najzelenší mrakodrap na svete nesie 80 000 rastlín. Poskytuje dokonca úrodu
- Budovanie zelených plôch nie je iba aktom firemnej štedrosti, ide aj o požiadavku, ktorá vyplýva zo zákonov
- V Singapure riešia miesto pre zeleň kreatívne
- Budovanie zelených plôch nie je iba aktom firemnej štedrosti, ide aj o požiadavku, ktorá vyplýva zo zákonov
- V Singapure riešia miesto pre zeleň kreatívne
Zeleň sa z miest pomaly vytráca a je čoraz náročnejšie nájsť pre ňu miesto. V krajine, ktorá má takmer 6 miliónov ľudí na ploche menšej ako polovica veľkosti Londýna, nie je budovanie zelených plôch iba aktom firemnej štedrosti. V mnohých prípadoch ide o požiadavku, ktorá vyplýva zo zákonov.
Singapur však túto výzvu rieši naozaj zaujímavo. Parky totiž vysádza na vrcholy mrakodrapov.
Príkladom je len nedávno dokončená veža CapitaSpring, ktorej fasáda odhaľuje rastliny a stromy rastúce stovky metrov nad zemou.
Veža má 280 metrov, vďaka čomu sa radí medzi najvyššie budovy Singapuru a je na ňom 80 000 rastlín. Ako píše CNN, mrakodrap je vo vlastníctve realitných gigantov CapitaLand a Mitsubishi Estate, pričom medzi firemných nájomníkov patrí investičná banka J.P. Morgan. Okrem toho, že obchodná štvrť ponúka kancelárske plochy, developer otvoril niektoré upravené plochy veže aj pre verejnosť.
Návštevníci sa môžu poprechádzať napríklad po najvyššom podlaží veže, pričom tu na nich čaká farma. Tá poskytuje ovocie, zeleninu, bylinky a jedlé kvety do reštaurácií nachádzajúcich sa v budove. Jeden z miestnych farmárov odhadol, že farma mesačne vyprodukuje 70 až 100 kilogramov úrody.
Vo veži s 51 poschodiami sa nachádza viac ako 80 000 rastlín a stromov, pričom niektoré stromy sú súčasťou príjemného tienistého námestia.
Za mrakodrapom stojí dánska firma Bjarke Ingels Group, ktorá vežu navrhla v spolupráci s Carlo Ratti Associati. Pri výbere rastlín dbali obe spoločnosti na podnebie v Singapure.
Podľa architektov je budova biofilná, čo znamená, že spája integráciu dizajnu a prírody. Umiestnenie zelene tiež napodobňuje rastlinnú hierarchiu tropických dažďových pralesov a tie, ktoré vyžadujú najmenej priameho svetla, ležia pod „baldachýnom“ vyšších stromov.
Záhradné mesto
Ako uviedli sami autori veže, rozhodli sa urobiť z návrhu vertikálne skúmanie tropického urbanizmu. Vežu tak považujú za víziu budúcnosti, v ktorej môže spolunažívať mesto a vidiek a kultúra s prírodou.
CapitaSpring je jednou z niekoľkých pútavých biofilných budov, ktoré boli počas posledných rokov otvorené v singapurskej štvrti Downtown Core.
V blízkosti mrakodrapu možno nájsť hotel Parkroyal Collection Pickering, ktorý sa tiež pýši prívlastkom biofilný. Balkóny má totiž posiate zeleňou. Na zelený sa mení aj kedysi červený exteriér hotela Oasia. Jeho fasáda je totiž schovaná pod viac než 20 druhmi popínavých rastlín a viničom.
Singapurská vláda krajinu už dlhodobo propaguje ako takzvané záhradné mesto. Za týmto pojmom stojí tamojší bývalý premiér Lee Kuan Yew. Už desaťročia v Singapure funguje výsadba stromov rozsiahlych komplexoch verejného bývania.
Singapur tiež vyžaduje, aby súkromní developeri pri výstavbe nových výškových budov vyčlenili priestor na zeleň. V Downtown Core, kde sa CapitaSpring nachádza, sú napríklad povinní poskytnúť upravené zóny ekvivalentné hrubej ploche celého areálu.
V prípade CapitaSprinng je toto zákonom dané maximum prekročené približne o 40 %, čo zdôrazňujú aj architekti mrakodrapu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: CNN, Archello, Tatler Asia