Ak bývaš v Bratislave, tieto diela spoznáš na prvý pohľad. Pri druhom sa zamiluješ

  • Čerešne boli podľa dát z minulého roka najpredávanejším bývaním v Bratislave a túto pozíciu potvrdili aj v 3. kvartáli 2024
  • Developer projektu sa preto spýtal zabývaných obyvateľov, prečo sa rozhodli pre bývanie v projekte
  • Štyria známi umelci stvárnili najčastejšie odpovede v ankete do umeleckých diel
Ceresne (1)
Čerešne potvrdzujú pozíciu najpredávanejšieho rezidenčného projektu v Bratislave. ITB Development
  • Čerešne boli podľa dát z minulého roka najpredávanejším bývaním v Bratislave a túto pozíciu potvrdili aj v 3. kvartáli 2024
  • Developer projektu sa preto spýtal zabývaných obyvateľov, prečo sa rozhodli pre bývanie v projekte
  • Štyria známi umelci stvárnili najčastejšie odpovede v ankete do umeleckých diel

Dúbravka sa mení na čoraz modernejšiu mestskú štvrť – zásluhu na tom má aj projekt Čerešne, ktorý bol za minulý rok najžiadanejším bývaním v Bratislave. 

K výstavbe tretej etapy, ktorou Čerešne momentálne prechádzajú, sa pridá budúci rok ďalšia etapa Čerešne UP s unikátnym konceptom bývania vďaka zážitkovému rooftopu. V aktuálnych takmer 420 bytoch však už našlo svoje bývanie viac ako tisíc ľudí. 

To, že ide o najpredávanejšie bývanie, potvrdzujú aj dáta za tretí kvartál roku 2024. Záujem o toto bývanie stále rastie, preto sa developer teraz rozhodol osloviť obyvateľov s otázkou, prečo sú Čerešne takou žiadanou voľbou.

Okrem iného sa ich pýtal aj na najčastejšie dôvody, ktoré mali na výber bývania najväčší vplyv.

Odpovede priniesli nielen spätnú väzbu pre potenciálnych záujemcov o bývanie, ale aj štyri najčastejšie sa opakujúce dôvody, ktoré mali pri rozhodovaní najväčšiu váhu. Tie developer poskytol ako zadanie uznávaným umelcom ako základ pre ich umelecké diela

Čerešne Residence_tretia etapa
zdroj: ITB Development – Vizualizácia tretej etapy projektu Čerešne v Dúbravke.

Diela od umelcov budú zdobiť byty aj verejné priestory 

Do projektu, ktorý nazvali Očami umelcov, boli oslovení dvaja fotografi, jedna grafička a jedna maliarka. Každý z nich stvárnil svoju predstavu jedného z najčastejších dôvodov obyvateľov, pre ktorý si vybrali bývanie v lokalite. 

Výsledné diela budú počas mesiaca zdobiť aj verejný priestor v hlavnom meste – kubus pred Starou tržnicou a ako citylighty po meste. Zároveň si z limitovanej edície printov budú môcť vybrať aj budúci majitelia bývania v Čerešniach.

Najčastejšie dôvody, ktoré uviedli obyvatelia:

  • lokalita,
  • architektúra,
  • komunita,
  • dostupnosť.

„Rozhodli sme sa formou ankety zistiť, čo pozitívne vidia majitelia bytov na Čerešniach, a to sme zadali umelcom ako tému,“ povedal Tomáš Šebo, spoluautor projektu Čerešne. 

Cerene kampan vizual
zdroj: ITB Development – Umelci predstavili v svojich dielach svoj vlastný pohľad na dôvody obyvateľov.

Šebo spoločne s architektonickým ateliérom Architekti Šebo Lichý sú kľúčovými partnermi ITB Development, ktorí navrhovali celý projekt. 

Štyria mladí umelci, štyri originálne diela

1. Lokalitu stvárnila Hula

Tému lokality projektu Čerešne spracovala úspešná maliarka Mária Valenčíková, ktorá je známa ako Hula. Venuje sa abstraktnej a portrétovej maľbe. 

Hula tému podchytila v abstraktnom diele, ktoré zobrazuje spojenie prírody a hlavných architektonických znakov a tvarov.

„Pri spracovaní témy lokality som sa na to pozrela z vtáčej perspektívy. Ukázalo sa mi tak množstvo prírody, skvelá infraštruktúra, napojenie na mesto, a tak aj celé vnímanie lokality,“ uviedla maliarka. 

Z Čerešní ju najviac zaujala hravosť budov. „Hravosť som cítila z tvarov budov, ako aj z toho, že nie sú rovnaké a úplne súmerné. To na mňa pôsobilo veľmi pozitívne a odľahčene,“ vysvetlila.

2. Architektúra od Lousyho Aubera

Lousy Auber stojí napríklad za umeleckým streetartom na fasáde bývalého hotela Kyjev v Bratislave. Jeho neštandardné a kreatívne myslenie sa vsunulo aj do stvárnenia témy architektúra Čerešní. 

„V mojich umeleckých zásahoch aj vo fotografii sa venujem architektúre, keďže ma vždy fascinovala,“ povedal Lousy k jeho téme. 

V rámci projektu Čerešní ho najviac zaujalo to, že mali architekti podľa neho slobodu, vďaka čomu sa viac mohli venovať určitým detailom. 

„Môj nápad vznikol pri pohľade na rozkvitnutý strom čerešne – je to tmavá hnedá plocha, ktorá je vyplnená červenou farbou. V rámci budovy som si našiel určitý čistý moment. Tento záber som vyplnil postavou oblečenou v červenom a v postprodukcii sme montážou vytvorili efekt, že je tam znázornená veľakrát,“ priblížil svoje umelecké dielo. 

Untitled-1021
zdroj: Startitup – Lousy sa inšpiroval rozkvitnutou čerešňou.

Čerešne sú najobľúbenejším bývaním Bratislavčanov 

Podľa prieskumu nezávislého startupu BuiltMind, ktorý sledoval predaj bytov v Bratislave, bol v priebehu minulého roka každý ôsmy byt predaný práve v Čerešniach. 

Rovnaké výsledky dosiahli Čerešne aj v treťom kvartáli tohto roka. Developer projektu ITB Development sa vďaka minuloročným výsledkom stal najúspešnejším developerom roka 2023.

Čerešne momentálne spustili predaj bytov v štvrtej etape Čerešne UP a zároveň pracujú na dokončení tretej etapy, ktorou bude bytový dom Čerešne Residence.

Obyvatelia sa tešia z množstva benefitov, medzi ktoré patrí workoutové a petangové ihrisko, vodná lagúna, dostatok detských ihrísk, kočíkovacie dráhy či grilovacia zóna, ktorá pribudne v štvrtej fáze. 

Umenie, ktoré umelci vytvorili v projekte Očami umelcov, je ďalšou pridanou hodnotou, ktorú developer pripravil ako darček pre majiteľov nových bytov. 

Chcem vedieť o projekte Očami umelcov viac →

Welin_Lousy
zdroj: ITB Development – Lousy Auber a Welin Nagyová so svojimi dielami.

3. Komunita od Welin Nagyovej 

Ďalšou známou umelkyňou, ktorá vystupovala v projekte Očami umelcov, je fotografka Welin Nagyová. Welin má za sebou viac ako desaťročie fotografií miest, priestorov či ľudí. 

Téma života v komunite Čerešní ju dobre vystihla, vzhľadom na to, že podľa nej komunita stelesňuje aj jej esenciu bytia. „Pri prechádzke Čerešňami ma najviac oslovila lagúna – príde mi to ako symbol, kde sa ľudia spolu stretávajú a trávia čas,“ vysvetlila výber pre svoju tému. 

Fotografia lagúny s ľuďmi vznikla v spolupráci s kapelou Zvuky vedomia. „Zavolala som priateľov z kapely a vytvorili sme pre komunitu Čerešní malý pop-up music,“ upresnila.

Fotografiu zachytila z 15. poschodia, kedy čakala na ten správny moment. „Verím, že sa mi podarilo zachytiť ten život a farby, ktoré Čerešne ponúkajú,“ doplnila Welin. 

Untitled-1038
zdroj: Startitup – Výstava diel umelcov, ktoré maľovali pre projekt Čerešne.

4. Dostupnosť očami Michaely Chmelíčkovej

Poslednú tému, ktorou bola dostupnosť Čerešní, znázornila známa slovenská výtvarníčka a grafická dizajnérka Michaela Chmelíčková. Pre úspešnú absolventku VŠMU v odbore art director bola téma dostupnosti blízka. 

Svoju úlohu v tom zohral jej bicykel, na ktorom Michaela chodí takmer všade. „Používam ho stále, je to pre mňa forma relaxu aj dobrý pohyb počas dňa. Bicykel som využila aj pri návšteve Čerešní,“ priblížila. 

V jej grafickom diele sú dominantným prvkom čerešne, ktoré sú obklopené budovami so zastávkou a najrôznejšími možnosťami dopravy do Čerešní – od električky cez auto až po Michaelin obľúbený bicykel. 

V diele nesmú chýbať ani budovy, ktoré zobrazujú samotné Čerešne. „Vytvorila som tak akési fantazijné mestečko čerešní,“ uviedla autorka k svojmu dielu. 

Untitled-1034
zdroj: Startitup – V diele nechýbajú ani budovy, ktoré zobrazujú samotné Čerešne.

Umenie v Čerešniach pri projekte Očami umelcov nekončí 

Projekt Očami umelcov si nevybrali Čerešne náhodne. Autori projektu z ateliéru Architekti Šebo Lichý dbali na umenie už od samého začiatku projektu.

„Pre mnohých architektov je architektúra matkou umenia. Architektúra má teda k výtvarnému umeniu blízko, my sme mysleli na umenie od začiatku projektu,“ povedal Igor Lichý, architekt a spoluautor Čerešní. 

„Chceme, aby naše projekty neboli len racionálne, ale aby vyjadrovali aj pocit a emóciu. Naším cieľom je priblížiť toto umenie obyvateľom Čerešní,“ doplnil Tomáš Šebo. 

Umenie tak svojím spôsobom zaradili aj do architektúry s dôrazom na detail. Práve to dodáva tomuto projektu určitú jedinečnosť, v ktorej mienia pokračovať aj v nasledujúcich fázach. 

Čerešne sa tak budú ďalej rozvíjať. Plánované dokončenie plnohodnotnej mestskej štvrte je aktuálne určené minimálne na rok 2030. Plánovaný rozvoj štvrte pravdepodobne ešte zvyšuje záujem o byty, čoho dôkazom je aj to, že druhá etapa Čerešne Lake, ktorá je už pripravená k nasťahovaniu, je vypredaná.

Viac o Čerešniach → 

 

Najnovšie videá

Trendové videá