Najznámejšie atentáty histórie: Reagan ušiel smrti len o chlp, japonského premiéra zabila podomácky vyrobená zbraň
- Azda najznámejším atentátom na politika je útok na Johna F. Kennedyho
- Zďaleka však nejde o jediný útok
- Azda najznámejším atentátom na politika je útok na Johna F. Kennedyho
- Zďaleka však nejde o jediný útok
Včera Slovenskom otriasol atentát spáchaný na Roberta Fica. Slovenský premiér však nie je prvým politikom, na ktorého bol spáchaný atentát.
Napriek tomu, že vysokopostavených štátnikov ochraňuje početná ochranka, nie vždy sa dá takému činu zabrániť. Niektorí politici kvôli činu atentátnikov prišli o život, iní boli ťažko zranení. Prinášame ti zoznam najznámejších atentátov na politikov.
Atentát na Kennedyho dodnes budí otázky
Najznámejšou obeťou atentátu je zrejme John Fitzgerald Kennedy, ktorý bol v tej dobe veľmi obľúbený politik. Jeho koniec nastal pri začiatku volebnej kampane, ktorú začal v štáte Texas, konkrétne v meste Dallas.
Prezidentovi ochrankári vyjadrili obavy z rozsiahleho davu, ktorý prišiel prezidenta privítať. Kennedy však trval na tom, že mestom pôjde v otvorenom aute. To sa mu napokon stalo osudným.
Kennedy bol zastrelený 22. novembra 1963 dvoma strelami z pušky. Jedna zasiahla prezidentov krk, ďalšia jeho hlavu, pričom spôsobila obrovskú ranu.
Zasiahnutý bol aj guvernér štátu John Connally, ktorý šiel v aute s prezidentom. Bol vážne poranený, ale streľbu prežil.
Údajným strelcom mal byť bývalý príslušník amerického námorníctva Lee Harvey Oswald, ktorý sympatizoval s komunizmom. Aj samotný útočník umrel o dva dni, keď ho zastrelil Jack Ruby, ktorý tvrdil, že tak chcel pomstiť prezidenta.
Kennedyho smrť, aj vzhľadom na smrť Oswalda, budí množstvo konšpiračných teórií. Niektorí hovoria, že za vraždou prezidenta bola americká Ústredná spravodajská služba (CIA), ďalší si myslia, že ho odstránil Sovietsky zväz, iní hovoria o politických konkurentoch.
Pochybnosti existujú aj o tom, či bol Oswald vôbec strelec a či tých strelcov nebolo viac.
Podobný osud čakal aj prezidentovho brata Roberta. Ten bol akurát na dobrej ceste získať demokratickú nomináciu, a tak zabojovať o Biely dom, keď jeho cestu prerušil atentát.
Útočníkom bol Palestínčan Sirhan Bishara Sirhan, ktorý na politika v hoteli Ambassador v Los Angeles vypálil z pištole. Kennedyho guľka zasiahla do hrude a aj napriek okamžitej lekárskej pomoci neskôr umrel.
Guľka sa zastavila 2,5 cm od Reaganovho srdca
Smrti len o vlások unikol aj prezident Ronald Reagan. Politik, ktorý je dodnes vzorom mnohých republikánov, takmer zahynul 30. marca 1981. Zastreliť sa ho pokúsil duševne chorý John Hinckley. Na prezidenta vypálil šesť rán. Prezidenta síce netrafil, no jedna guľka sa odrazila od limuzíny a prezidenta zasiahla do hrudníka, uvádza Daily Mail.
Prezident na pohotovosť došiel po svojich, potom však upadol do bezvedomia. Diagnóza znela: prestrelenie pľúcneho laloku, guľka sa zastavila len 2,5 cm od prezidentovho srdca. Nasledovala operácia, po ktorej sa Reagan zotavil.
Zranenia však utrpeli aj ďalší ľudia ako hovorca Bieleho domu James Brady, ktorý bol zasiahnutý do hlavy. Ďalším zraneným bol washingtonský policajt Thomas Delahanty, ktorý bol postrelený do chrbta. Posledným zraneným bol agent tajnej služby Timothy McCarthy.
Biely dom sa hneď po atentáte obával, že za činnom stojí Sovietsky zväz, ku ktorému bol Reagan nemilosrdný, no ukázalo sa, že útočník bol duševne chorý. Z tohto dôvodu bol omilostený.
Reagan tak bol druhým americkým prezidentom, ktorý pokus o atentát prežil, prvým sa stal Theodore Roosevelt.
Po jeho smrti sa Palestína a Izrael mieru nedočkali
Ďalšou prominentnou obeťou atentátu sa stal izraelský premiér Jicchak Rabin, ktorý bol držiteľom Nobelovej ceny za mier. Tento izraelský politik sa zaslúžil o vojenské víťazstva, bol tiež presvedčený, že Izrael a Palestína spolu dokážu nažívať v mieri.
„My, ktorí sme bojovali proti vám Palestínčanom, vám dnes hovoríme hlasno a jasne: Už bolo dosť krvi a sĺz. Dosť!“ uviedol.
Takáto politika sa nie každému páčila, čo prispelo k jeho násilnej smrti z rúk židovského náboženského fanatika.
Izraelské obyvateľstvo bolo mierovými snahami polarizované, pričom ho odmietali hlavne ortodoxní židia. Tí tvrdili, že Izrael ustupuje Palestíne a považovali to za zradu.
Židovský pravicový extrémista Jigal Amir bol rovnakého názoru, a tak si na Rabina počkal počas mierového pochodu.
Za tento čin bol útočník odsúdený na doživotie. Okrem toho dostal aj ďalších 14 rokov väzenia za prípravu vraždy premiéra za priťažujúcich okolností a za zranenie Rabinovho ochrankára Jorama Rubina.
Amir je doteraz vo väzení a izraelské spravodajské služby ho považujú za bezpečnostnú hrozbu, pretože útočník má doteraz v krajine množstvo stúpencov.
Čo sa týka Rabina, zvykne sa hovoriť, že mier medzi Palestínou a Izraelom umrel s ním. Nevyzerá, že by sa v nasledujúcich rokoch niečo zmenilo.
Významného politika zabil, lebo mal patriť k cirkvi
Nebolo tak tak dávno, čo svetom otriasol atentát na významného japonského politika Šinzóa Abeho. Ten sa do histórie Japonska zapísal ako najdlhšie slúžiaci premiér krajiny a zároveň ako človek, ktorý zmenil pacifistickú ústavu.
Zaslúžil sa tiež o mnohé ekonomické reformy a mal povesť konzervatívca až nacionalistu. Vo voľbách zvíťazil celkovo šesťkrát.
Jeho koniec nastal paradoxne potom, čo už nevykonával vrcholovú funkciu v politike. Udialo sa tak v piatok 8. júla 2022 okolo 11.30 h, keď naňho počas prejavu na volebnom mítingu v meste Nara dvakrát vystrelil atentátnik Jamagami Tecuja.
Expremiéra zasiahli rany do krku a hrudníka. Nasledoval prevoz do nemocnice, kde ho po niekoľkých hodinách vyhlásili za mŕtveho.
Útočníkom bol bývalý námorník Jamagami Tecuja, ktorý útočil podomácky vyrobenou zbraňou. Atentátnik krátko po činne priznal, že jeho terčom bol expremiér.
„Podozrivý uviedol, že nenávidel konkrétnu organizáciu a že spáchal tento zločin, pretože veril, že bývalý premiér Abe bol na túto organizáciu napojený,“ uviedla japonská polícia.
Podľa všetkého malo ísť o cirkevnú skupinu. V dome atentátnika okrem toho našli aj výbušniny.
Páchateľovi atentátu hrozí trest smrti.
Abe ale nie je jediný premiér Japonska, na ktorého bol spáchaný atentát. Obeťou sa mal stať aj premiér Fumio Kišida, na ktorého v roku 2003 hodili výbušninu. Našťastie, Kišido neutrpel žiadne zranenie.
Zabili ho počas charitatívnej zbierky
Jeden atentát sa stal aj u našich severných susedov – v Poľsku. O život tam prišiel obľúbený starosta mesta Gdansk Paweł Adamowicz.
Politik zastával tento úrad celých desať rokov, pričom najskôr zastupoval stranu Občianska platforma, neskôr kandidoval ako nezávislý. Ako starosta presadzoval rovnoprávnosť LGBT osôb a taktiež proimigrantskú politiku, pričom neskrýval, že je katolík.
Svoj koniec našiel na charitatívnej akcii, kde vystúpil s prejavom. V tom sa na pódium dostal Stefan Wilmont z mesta Gdansk, ktorý bol odsúdený napríklad za drobné krádeže.
Páchateľ bodol starostu trikrát, údery pritom zasiahli srdce, žalúdok aj ďalšie orgány. Adamowicz bol prevezený do nemocnice, kde na druhý deň umrel.
Atentátnik sa po čine zmocnil mikrofónu a vykrikoval heslá proti Občianskej platforme, ktorú vinil zo svojej predchádzajúcej väzby.
Neskôr vyšlo najavo, že páchateľ mal v minulosti trpieť psychickými chorobami, pričom sa hovorilo o paranoidnej schizofrénii a psychóze.
Súd atentátnika uznal vinným, pričom ako trest dostal doživotie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Daily Mail, TASR