NAKA hrozí koniec. Minister vnútra avizoval zásadnú reorganizáciu zložiek
- Matúš Šutaj Eštok avizoval možné zrušenie Národnej kriminálnej agentúry
- Okrem NAKA sa má reorganizovať aj ďalší dôležitý úrad boja proti kriminalite
- Matúš Šutaj Eštok avizoval možné zrušenie Národnej kriminálnej agentúry
- Okrem NAKA sa má reorganizovať aj ďalší dôležitý úrad boja proti kriminalite
Plánovaná reorganizácia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Národnej centrály osobitných druhov kriminality (NCODK) vyvoláva vážne obavy týkajúce sa budúcnosti vyšetrovania korupcie a závažnej kriminality na Slovensku.
Po nedávnom zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry vláda teraz údajne zamýšľa ďalšie kroky, ktoré by mohli podkopávať boj proti korupcii.
Podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej to predstavuje zásadnú ranu pre čestných policajtov a prokurátorov, ktorí sa v minulosti usilovali o stíhanie korupcie na vysokých úrovniach.
Veľké zmeny v NAKA
Reorganizácia má začať už v máji po prezidentských voľbách. Podľa dostupných informácií má zahŕňať výrazné zníženie počtu pracovných pozícií v týchto útvaroch – z 1 300 na 500. To by najviac ovplyvnilo práve prácu Národnej kriminálnej agentúry. V súčasnosti má NAKA približne 600 policajtov, ale po reorganizácii by ich malo ostať len okolo 250.
Tento krok môže výrazne spomaliť prebiehajúce vyšetrovania. A to najmä vtedy, ak skúsení policajti, ktorí sa budú musieť presunúť na iné pozície, už nebudú môcť pokračovať vo svojej práci.
„Táto zmena môže spôsobiť prieťahy v konaniach, najmä vtedy, ak odídení policajti nebudú ďalej vykonávať vyšetrovanie a ťažké spisy po nich budú musieť naštudovať noví policajti. Sám som zvedavý, akí ľudia budú musieť odísť z NAKA. Obávam sa, že to budú najmä skúsení policajti, čo pracovali aj v pracovnej skupine ,Očistec‘. Ak to tak bude, budem to vnímať ako pomstu za ich odvedenú prácu,“ povedal Ľubomír Daňko z Nadácie, ktorý do decembra 2023 pôsobil ako riaditeľ NAKA.
Zánik NAKA a NCODK v súčasnej podobe avizoval v jednom z rozhovorov dávnejšie minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Ešte začiatkom roka povedal, že Národná kriminálna agentúra nebude ďalej fungovať v súčasnej podobe. Nevylúčil pritom ani možné zrušenie útvaru, primárne by však podľa neho malo ísť o reorganizáciu.
„Je to moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať,“ povedal podľa medializovaných informácií minister.
Obavy vznikli aj v súvislosti s tým, kto bude musieť NAKA opustiť. Existuje riziko, že odídu predovšetkým skúsení členovia, ktorí mali na starosti dôležité vyšetrovania. Takéto kroky by mohla slovenská verejnosť vnímať ako pomstu za ich predchádzajúce úsilie v boji proti korupcii.
Dotkne sa to aj NCODK
Reorganizácia sa týka aj NCODK. Tá sa zameriava na vyšetrovanie environmentálnej a počítačovej kriminality a zahŕňa aj oddelenie „lovci lebiek“, špecializované na pátranie po hľadaných páchateľoch. Zmeny v týchto útvaroch by mohli ohroziť schopnosť Slovenska plniť medzinárodné záväzky v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Startitup po obdržaní tejto informácie kontaktoval tlačové oddelenie rezortu vnútra, ako aj hovorkyňu Policajného prezídia Slovenskej republiky Denisu Bárdyovú. Odpoveď sme dostali zatiaľ len od komunikačného oddelenia Prezídia Policajného zboru.
„Dlhodobo avizovaná reorganizácia Policajného zboru je zatiaľ v štádiu prípravy v spolupráci aj so Sekciou európskych programov MV SR a Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou úradu vlády SR, nakoľko sú tieto procesy naviazané aj na plán obnovy. Samozrejme z procesu nevynechávame ani sociálneho partnera,“ odpísali nám.
Prvú fázu reorganizácie Policajného zboru, ktorá sa dotkne najmä NAKA a NCODK, plánujú podľa odpovede začať realizovať v máji tohto roka.
„Ako už bolo niekoľkokrát komunikované, cieľom je efektívnejšie rozdelenie agendy, pretože je neprehľadná a majú neprimerane veľké personálne obsadenie, kde sú možnosti efektívnejšieho využitia personálnych stavov týchto útvarov. Týka sa to približne polovice z celkového počtu 1 260 policajtov týchto útvarov.“
Výsledkom by malo byť posilnenie „vyšetrovania a operatívy najmä na krajských a okresných riaditeľstvách Policajného zboru. Prezidiálne útvary by sa tak venovali skutočne len tej najzávažnejšej trestnej činnosti, kriminalite s medzinárodným prvkom a tak, ako doposiaľ prípadom, kde je dôvod uplatnenia ich výberovej príslušnosti,“ doplnili.
Článok doplníme o odpovede rezortu vnútra.
Zdroj: TS Nádacie Zastavme Korupciu