Puškárov advokát Ellinger: Skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa nedopustil
- V súčasnosti je zadržaný
- Vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony
- V súčasnosti je zadržaný
- Vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony
Obvinený Adam Puškár je zadržaný a po vykonaní procesných úkonov v piatok (24. 3.) vyšetrovateľ NAKA podal prokurátorovi podnet na jeho väzobné stíhanie. Okrem obvineného Puškára nie je zadržaná žiadna ďalšia osoba, v súvilosti s vraždou Daniela Tupého, informoval o tom v tlačovej správe vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Redaktor Staritup sa v tejto súvislosti obrátil na Michala Ellingera, advokáta obvineného Puškára. Ellinger uviedol, že jeho klient sa „žiadneho skutku, ktorý mu je kladený za vinu, nedopustil“. K ďalším detailom sa odmietol vyjadriť.
Polícia Slovenskej republiky vo večerných hodinách v štvrtok na sociálnej sieti informovala o tom, že z vraždy Daniela Tupého NAKA obvinila JUDr. Adama Puškára. V súčasnosti je zadržaný a vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony.
Počas štvrtka (23. marec) sme informovali o tom, že polícia podľa našich informácií robila v súvislosti s vraždou študenta aj prehliadku priestorov konkrétnej advokátskej kancelárie. Tá sa konala v stredu večer a policajti hľadali mobilný telefón. Reportér Startitup sa pokúšal zistiť viac informácií, no následne bol Adam Puškár nedostupný.
„Nebudem túto skutočnosť potvrdzovať ani vyvracať. Naozaj je to predčasné,“ reagoval šéf NAKA Ľubomír Daňko na otázku reportéra Startitup, či ide o spomínaného advokáta na tlačovej konferencii, ktorá sa konala vo štvrtok o 11.00 hod.
Štefan Hamran zdôraznil, že zadržaní sa mali na „110 percent“ nachádzať v čase vraždy na mieste činu. „Cítili sme potrebu vyslať jednoznačný signál, že prepustenie ôsmich osôb neznamená koniec vyšetrovania,“ podotkol s tým, že ďalšie informácie k postupu polície nebudú poskytovať. Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko doplnil, že časť skutkov je premlčaná.
Adam Puškár v minulosti zastupoval napríklad hudobníka Jaroslava Pagáča (vystupoval pod umeleckým menom REBORN) aj s jeho manželkou, ktorý bol obvinený z držby a z výroby extrémistických materiálov a to napr. staroslovanského symbolu slnka kolovrat.
Ďalej zastupoval aj Martina Fleischera, známeho z kauzy Očistec. Uzavrel dohodu o vine a treste a už je po odpykaní si trestu aktuálne na slobode. Ďalším z jeho klientov bol aj „fekálny fantóm 2“, Myzofil. Dušan, informoval Nový Čas.
Polícia je zjavne presvedčená, že v tragický deň v novembri 2005 bol Adam P. na mieste činu spolu s ďalšími ľuďmi z neonacistickej scény, informujú Aktuality. Vyšetrovateľ tvrdí, že to bol práve on, kto mladého 21-ročného študenta Tupého dobodal.
Podľa informácií portálu tvnoviny.sk, mal Adam Puškár v roku 2009 získať najvyššiu bezpečnostnú previerku, teda oprávnenie Národného bezpečnostného úradu na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre stupeň „prísne tajné“. Previerku získal len štyri roky po zločine, z ktorého ho mali obviniť.
Akcia KARMA
Len 21. marca sme ťa informovali o tom, že Národná kriminálna agentúra zadržala 8 osôb, pričom išlo o akciu Karma. Portál tvnoviny.sk zistil, že medzi zadržanými mužmi sú členovia neonacistického zoskupenia. Matej Bulík v červenej mikine a Marián „Tango“ Molnár.
Už vo štvrtok 23. marca však podozriví, ktorí strávili dve noci v celách, boli na slobode. Aktuálne sú už vonku a obvinení vraj nie sú, informoval web tvnoviny.sk.
Podľa informácií portálu Aktuality pochádza osem zadržaných z prostredia neonacistickej scény a nie sú medzi nimi piťovci. Jeden zo zadržaných je údajne synom bývalého policajta, pričom v čase vraždy a vyšetrovania bol jeho otec ešte stále policajtom.
Vražda, ktorá zasiahla celé Slovensko
Jeden z najzávažnejších trestných činov, aké sa na Slovensku stali, nebol dosiaľ objasnený a nik zaň nebol potrestaný. Skutok sa stal v piatok 4. novembra 2005 vo večerných hodinách.
V Bratislave v parku na Tyršovom nábreží pri petržalskom brehu Dunaja zaútočila na študentov skupina maskovaných mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov mal útok trvať asi minútu. Šiesti ľudia utrpeli zranenia, z toho jeden vážne. Vtedy len 21-ročný študent Daniel Tupý utrpel osem bodných rán, zraneniam podľahol.
Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Na bratislavské Hodžovo námestie si prišlo pripomenúť smrť Daniela Tupého a odmietnuť neonacizmus asi 5 000 ľudí. Pohreb Daniela Tupého sa konal 10. novembra v Žiline, odkiaľ študent pochádzal.
Vyšetrovanie ani po niekoľkých mesiacoch neprinieslo výsledky. Otec zavraždeného študenta 23. februára 2006 pred budovou Univerzity Komenského odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu zabitie jeho syna, píše TASR.
Podľa niektorých médií polícia pracovala aj s verziou, že vraždu mali mať na svedomí muži z podsvetia, ktorí si nacvičovali útok zblízka na náhodne vybraných osobách. Otec obete Daniel Tupý starší však 30. októbra 2006 uviedol, že vyšetrovanie vraždy jeho syna smeruje k záveru, že za zabitím stála skupina neonacistov.
Túto hypotézu potvrdil 4. novembra 2006, teda po roku od vraždy, aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). O rok neskôr, 23. októbra 2007, vytvoril špeciálny policajný tím pre vyšetrenie zločinu.
Vtedajší minister Kaliňák 27. februára 2008 potvrdil, že polícia obvinila v kauze jednu osobu z vraždy a tri osoby z ublíženia na zdraví. Povedal tiež, že svojím vzhľadom tieto osoby pripomínajú príslušnosť k extrémistickým hnutiam. Z vraždy bol obžalovaný Richard H., ktorému hrozil trest vo výške desať až 15 rokov.
Okresný súd Bratislava I oslobodil 16. júna 2009 obžalovaných v kauze vraždy Daniela Tupého – za vinného neuznal Richarda H. ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva.
Trestné stíhanie v prípade neobjasnenej vraždy Daniela Tupého bolo prerušené 24. augusta 2012. Po piatich rokoch, 6. novembra 2017, však policajný prezident Tibor Gašpar pripustil, že polícia preveruje nové informácie.
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku schválil 19. apríla 2017 dohodu o vine treste prokurátora s obvineným Richardom Hrotkom, ktorý bol v minulosti obžalovaný v prípade vraždy študenta Daniela Tupého.
V tomto prípade čelil Hrotko žalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny i z ublíženia na zdraví a podľa rozsudku mal za mrežami stráviť tri roky a štyri mesiace. Nevyriešeným prípadom vraždy sa inšpiroval režisér Teodor Kuhn, ktorý natočil film s názvom Ostrým nožom.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Polícia SR, tvnoviny.sk, tvnoviny.sk, Aktuality, AP Advokát, TASR, Aktuality, Nový Čas, tvnoviny.sk