NAKA zadržala ruského podnikateľa Alexandra Salmanova: V pozadí prípadu je viac než tona kokaínu
- NAKA v akcii KRONE 2 obvinila ruského podnikateľa Alexandra Salmanova
- Spolu s ním elitní policajti zadržali aj ďalších štyroch ľudí a celkovo obvinili až osem
- NAKA v akcii KRONE 2 obvinila ruského podnikateľa Alexandra Salmanova
- Spolu s ním elitní policajti zadržali aj ďalších štyroch ľudí a celkovo obvinili až osem
Syn neslávne známeho ruského podnikateľa na Slovensku Alexander Salmanov, ktorý si odpykal štyri roky väzenia pre podplácanie riaditeľky daňového úradu, je opäť v problémoch.
Elitní príslušníci Národnej kriminálnej agentúry ho zadržali a obvinili pre to, že mal v rámci organizovanej zločineckej skupiny obchodovať s drogami.
Pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov v štvrtom odseku. V ňom sa píše, že kto dovezie, vyvezie, prevezie alebo dá prepraviť, alebo kúpi, predá, vymení, zadováži, omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor, alebo kto takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov.
Spolu s Alexandrom Salmanovom elitní policajti zadržali aj ďalších štyroch ľudí a celkovo obvinili až osem.
Medzi nimi je napríklad aj Adorján György z Komárna, známy z kauzy „Turecký kamión“.
Reportéri Startitup zistili, že akcia NAKA má skutočne obrovské rozmery. Vyšetrovanie totiž podľa našich informácií siaha do Ekvádoru a Brazílie.
Zadržanie a obvinenie Alexandra Salmanova má súvisieť s vyšetrovaním organizovania dovozu 1,5 tony kokaínu z Ekvádoru, ktorý v roku 2020 v Ekvádore zaistili.
Meno známeho ruského podnikateľa či Adorjána Györgyho má tiež súvisieť aj s vyšetrovaním organizovania dovozu 400 kíl kokaínu z Brazílie z roku 2022.
Policajti akciu, pri ktorej zadržali aj syna známeho ruského podnikateľa, nazvali KRONE2. Podľa informácií z polície bola pokračovaním medzinárodnej akcie KRONE/JOKER z novembra 2022.
„V rámci akcie KRONE2 bolo obvinených 8 osôb, z ktorých jedna osoba je príslušníkom Finančnej správy SR. Vykonaných bolo 5 domových prehliadok, ako aj prehliadky iných priestorov a pozemkov, v rámci ktorých boli zaistené omamné a psychotropné látky (konkrétne kokaín a extáza). Taktiež bola zaistená finančná hotovosť vo výške viac ako 46 000 eur v rôznych menách, luxusné pánske náramkové hodinky rôznych značiek. Polícia zaistila aj zbrane a extrémistický materiál,“ prezradili policajti po zásahu.
Policajti už dali podľa informácií Startitup návrh na väzobné stíhanie piatich zadržaných z akcie KRONE 2. Špecializovaný trestný súd začne o ich väzbe rozhodovať dnes o 14. hodine.
Alexander Salmanov
Syn známeho podnikateľa Sergeja Salmanova bol v minulosti odsúdený na šesť rokov pre podplácanie riaditeľky daňového úradu. Alexander Salmanov si však odpykal iba dve tretiny trestu. Z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou ho prepustili v roku 2017 pre dobré správanie.
„Bola mu určená skúšobná lehota v trvaní 4 roky, zároveň bol nad ním nariadený probačný dohľad v trvaní 2 roky a bola mu uložená primeraná povinnosť spočívajúca v príkaze zamestnať sa v skúšobnej lehote alebo uchádzať sa preukázateľne o zamestnanie,“ informovala krátko po prepustení z výkonu trestu hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová.
Podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanovcov Najvyšší súd v apríli 2015 vinnými z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne. Sergej Salmanov si vypočul verdikt sedem rokov väzenia a jeho syn Alexander šesť rokov vo väznici s minimálnym stupňom stráženia.
Kauza Turecký kamión
Išlo o kauzu prevozu anhydridu kyseliny octovej do Turecka, v ktorej bolo obvinených spolu osem osôb. Anhydrid slúži ako východisková látka pre výrobu heroínu. Podľa prokuratúry mal na čiernom trhu hodnotu 300-tisíc eur. Anhydrid mal však smerovať do Afganistanu, kde by mal hodnotu viac ako dva milióny eur.
Slovenská polícia prepravu anhydridu kyseliny octovej koncom roka 2010 monitorovala s cieľom dostať sa k objednávateľovi. Na akcii spolupracovalo celkovo sedem krajín, tureckí policajti však kamión aj s vodičom predčasne zadržali.
Vodič českého kamióna, ktorý anhydrid do Turecka prevážal, však nemal o náklade žiadne informácie, napriek tomu strávil Vianoce v tureckom väzení. Slovenské ministerstvo vnútra ho neskôr odškodnilo sumou 25-tisíc eur.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality