Príbeh NAKA: Na svoje narodeniny vzali Haščáka. NAKAlendár sa opäť rozbehol. Najskôr sa im všetci smiali

  • Slovensko sa nestačí čudovať. 2020 si budeme pamätať ako rok, kedy sa zatýkali sudcovia, policajní velitelia i oligarchovia
  • Včera je to presne 8 rokov, odkedy NAKA vznikla. Ako darček si dopriala Jaroslava Haščáka
naka haščák
TASR/Martin Baumann, Jakub Kotian
  • Slovensko sa nestačí čudovať. 2020 si budeme pamätať ako rok, kedy sa zatýkali sudcovia, policajní velitelia i oligarchovia
  • Včera je to presne 8 rokov, odkedy NAKA vznikla. Ako darček si dopriala Jaroslava Haščáka

Dlhšie čelili kritike. Boli dokonca označovaní za pomerne zbytočných a slabých, ktorí nič veľké neodhalia. A keď niekam nabehli spraviť prehliadku, tak sa im verejne vysmievali, že nech pri zásahu, pri tom hranom divadle, aspoň dobre poupratujú.

Dnes je ich kritikov ale podstatne menej a v roku 2020 sa Slovensko nestačí čudovať, pre koho si už Národná kriminálna agentúra (NAKA) prišla a odviezla. Olepiť ich slovami „zbytoční“ či „nefungujúci“ sa zdá byť dnes prisilné aj od tých najväčších hejterov. Práve naopak.

Výsledky po reorganizácii NAKA sú podľa mňa veľmi priaznivé. Za pol rok sme mali 96 realizácií, čo sa nepodarilo za taký krátky čas v rámci fungovania NAKA. Kládol som vysoký dôraz na objasňovanie korupčných trestných činov, pretože najmä za korupciu sme dostávali kritiku verejnosti,“ zhodnotil prvý polrok 2020 riaditeľ NAKA Branislav Zurian.

Zo spomínaných 96 akcií sa až 26 týkalo protikorupčných zásahov, čoho výsledkom je viacero obvinených verejných činiteľov. Ďalších 22 akcií bolo zameraných na ekonomickú trestnú činnosť, 19 násilnú trestnú činnosť, 18 drogovú a 11 spadalo do ďalších kategórii.

A rozhodne NAKA nespí ani v tom druhom polroku. Zdá sa, že „to najlepšie“ akoby si odložila práve na koniec roka. „Národná kriminálna agentúra od 1. júla do 2.decembra vykonala 56 realizácií, teda policajných akcií,  odpovedal dnes na otázku Startitup hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

zdroj: TASR/Jakub Kotian. V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, už v minulosti zasahovali policajti. Na snímke uprostred podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.

Očistenie mena a vlastných radov

Očistec je podľa kresťanstva miesto, kde si duše odpykávajú trest za svoje hriechy, aby mohli ďalej pokračovať. Názov policajnej akcie, ktorá mala očistiť seba samú a napraviť tým svoje meno, je preto celkom trefný.

Zhruba pred mesiacom sa spustila akcia Očistec, kedy NAKA brala do väzby bývalých šéfov polície, ďalšie zatýkania pod názvom Akcia Judáš prebiehali aj dnes. V putách tak zrazu skončil napríklad bývalý prezident polície Tibor Gašpar, bývalý šéf NAKA Peter Hraško a viacero ďalších vysokopostavených policajných funkcionárov, viacerí pôsobili priamo v NAKA.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovic

Všetci sú podozriví z korupcie a organizovaného trestného zločinu, mali za úlohu napríklad mariť niektoré vyšetrovania, tým chrániť určitých ľudí či pomôcť pohľadať špinu na tých neželaných. A to všetko „v prospech politickej strany SMER-SD, ktorá takto získavala neoprávnené výhody,“ ako sa píše aj v samotnom uznesení o obvinení.

Kľúčovou osobou, cez ktorú sa policajní velitelia takto nehorázne ovládali, mal byť Norbert Bödör. V prípade, ako ďalším, kto mal dosah na policajných šéfov, sa objavil aj známy Marian Kočner. Obaja menovaní si takto spolu písali ešte po smrti novinára Jána Kuciaka o tom, ktorého policajného šéfa kde dosadia/premiestnia: „A pretlač kamoša za ministra, Hraška za prezidenta a Krajmera za šéfa NAKA.“

zdroj: TASR/ Jakub Kotian. Norbert Bödör a Jaroslav Haščák

Prípad Očistec naďalej šokuje Slovensko a vynára ďalšie informácie. Verejnosť začína lepšie vnímať, prečo NAKA predtým nefungovala vždy ako mala a prečo je zrazu akási iná.

Mali chrániť nás, chránili vyvolených. Jeden z najväčších prípadov Slovenska, ktorý siaha až do najvyššej politiky

Narodeninová gorila a kto bude ďalší?

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vznikla 1. decembra 2012, spojením Úradu boja proti korupcii a Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Spojenie týchto dvoch úradov do jednej organizácie/agentúry malo uľahčiť a zefektívniť procesy a priebeh vyšetrovaní.

Celkom iróniou je, že o niekoľko rokov neskôr si samotná NAKA prišla pre osoby, ktoré stáli pri jej založení – ako napríklad bývalý prezident polície Tibor Gašpar.

zdroj: Ministerstvo vnútra. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a policajný prezident Tibor Gašpar takto napríklad zakladali v rámci NAKA Národnú jednotku boja proti terorizmu a extrémizmu. Vtedy Robertovi Ficovi ešte vadili kotlebovci a ich názory. Mariana Kotlebu podľa neho kedysi mohlo poraziť aj vrece zemiakov. Dnes sa o kotlebovcoch a ficovcoch hovorí často ako o spojencoch a prípadných partneroch v úspešných voľbách.

Včera NAKA, teda v deň svojich 8. narodenín, šokovala Slovensko. Darček si dopriala naozaj obrovský. Fotografie, ako policajti so samopalmi vchádzajú do budovy, kde sídli finančná skupina Penta a odvážajú jedného z najbohatších Slovákov Jaroslava Haščáka, sa s otvorenými ústami mnohých rozniesli okamžite po internete ako neuveriteľný virál.

Jaroslav Haščák, „môj kamarát“ – ako sa o ňom v rozhovoroch vyjadril Marian Kočner, s ktorým si aj zaujímavo dopisoval je podozrivý z korupcie a prania špinavých peňazí. Na meno Jaroslava Haščáka by sme narazili aj v iných kauzách, napríklad v spojitosti s Marianom Kočnerom, no pripomeňme si aspoň tú najznámejšiu kauzu, v ktorej bol, dá sa povedať, hlavnou hviezdou – kauzu Gorila.

Podľa nahrávok z bytu, kde sa mal Haščák stretnúť napríklad s ministrom hospodárstva či so samotným Robertom Ficom, je, jednoducho povedané, slovenská politika ovládaná niekoľkými oligarchami. Sám Haščák, ktorý sa od kauzy dištancuje ako môže, vymenoval podľa nahrávky konkrétne niekoľko oligarchov, ktorí stoja za stranou Smer-SD. Taktiež sa v rozhovoroch venoval niektorým veľkými privatizáciám Slovenska a ako z nich dačo vytrieskať.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Keď už sme spomenuli jeho prepojenie s Marianom Kočnerom i kauzu Gorila, zaujímavé bolo písanie oboch dotyčných o „od**baní čuráka“.

Jaroslav Haščák sa od kauzy Gorila stal akýmsi symbolom moci oligarchov na Slovensku, ktorí údajne cez politikov a vplyvných ľudí riadia tento štát. Symbol, ktorý sa zdal byť nepolapiteľný, a preto včera mnohí snáď neverili vlastným očiam, na akú osobu si to NAKA „trúfla“.

Jaroslav Haščák Penta NAKA
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Internet sa začal doslova zabávať, či má NAKA pre nás pripravený takýto adventný kalendár a každý deň či aspoň týždeň príde s novým „darčekom“. A zatýkanie veru pokračuje aj druhého decembra.

Dnes v rámci akcie Judáš zobrala NAKA do väzby 6 osôb, vrátane ďalšieho bývalého prezidenta polície Milana Lučanského, námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňa či nedávneho šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča, a ďalších.

Slovensko očakáva, kto bude ďalší. Na výsluchu je momentálne hneď niekoľko veľmi zaujímavých ľudí. Ešte z tohtoročných akcií Búrka a Víchrica pred políciou stále vypovedá napríklad bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, bývalá sudkyňa a kandidátka Smeru-SD Monika Jankovská.

Jazyk sa z časti rozviazal aj iným sudcom či policajným veliteľom, ku ktorým sa aktuálne pridávajú na výsluch ďalší. A k tomu veľká ryba Jaroslav Haščák. Čo sa ešte Slovensko dozvie?

 

Mnohí neskrývajú nádej či očakávania, že už by po mafiánoch, oligarchoch, vybavovačoch, policajtoch, sudcoch mohli prísť na rad konečne aj nejaké veľké politické mená. Z druhej strany sa začína hovoriť o politickej objednávke a divadle, ktoré majú zakryť neschopnosť vlády so súčasnou koronakrízou.

Každopádne, NAKA akosi ožila a Slovensko je dnes vo veľmi zaujímavých časoch, kedy sa o jeho predošlom fungovaní všeličo dozvedáme.

Najnovšie videá

Trendové videá