Náklady na zamestnancov na Slovensku prudko stúpajú. Firmy musia prehodnotiť svoje stratégie
- Náklady na prácu na Slovensku rastú najrýchlejšie v regióne
- Prekonali sme Česko, Poľsko aj Maďarsko
- Zamestnávatelia platia 18,5 eura na hodinu

- Náklady na prácu na Slovensku rastú najrýchlejšie v regióne
- Prekonali sme Česko, Poľsko aj Maďarsko
- Zamestnávatelia platia 18,5 eura na hodinu
Vstupuješ do novej ekonomickej reality Slovenska. Náklady na zamestnávanie ľudí u nás postupne stúpajú a zaujímavo menia našu pozíciu v regióne. Už dnes platia slovenskí zamestnávatelia viac za svojich pracovníkov než firmy v susednom Česku, Maďarsku či Poľsku. Hodinové náklady práce, ktoré pravidelne sleduje Eurostat, jasne ukazujú túto zmenu.
Celkové hodinové náklady na prácu, teda všetko, čo zamestnávateľ zaplatí za svojho zamestnanca, vzrástli na Slovensku v minulom roku o takmer 8 percent na hodnotu 18,5 eura. V našom regióne sme sa tak posunuli medzi krajiny s vyššími pracovnými nákladmi, informuje o tom web openiazoch
Zaujímavý je najmä posun oproti Česku – ešte v roku 2023 sme boli lacnejší než naši západní susedia, ale údaje z minulého roka ukazujú, že sme ich predbehli. České firmy platia za hodinu práce svojich zamestnancov v priemere 18,2 eura.
Ako vyzeráme v porovnaní s regiónom
Keď sa pozrieš na ostatné krajiny v našom regióne, uvidíš, že slovenské firmy platia výrazne viac za prácu svojich zamestnancov. V Maďarsku stojí hodina práce len 14,1 eura, v Poľsku 17,3 eura a v Chorvátsku 16,5 eura. Ešte nižšie náklady majú zamestnávatelia v Rumunsku, kde platia 12,5 eura za hodinu, a v Bulharsku, kde je to iba 10,6 eura.
Zaujímavé je, že zo západných krajín má podobnú úroveň nákladov na zamestnancov ako Slovensko Portugalsko, kde firmy platia 18,2 eura za hodinu práce. To nás stavia do novej pozície – už nie sme jednoznačne najlacnejšou pracovnou silou, ako tomu bolo v minulosti.
Stále zaostávame za Západom
Napriek tomu, že náklady slovenských firiem na zamestnancov rastú, v porovnaní so západnou Európou máme stále výrazne nižšie hodnoty. Minulý rok dosiahli priemerné hodinové náklady práce v Európskej únii úroveň 33,5 eura a v krajinách eurozóny dokonca 37,3 eura. Tieto hodnoty medziročne stúpli o 5, respektíve o 4,5 percenta.
Eurostat ukazuje naozaj výrazné rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Najnižšie hodinové náklady práce zostávajú v už spomínanom Bulharsku (10,6 eura), nasledované Rumunskom (12,5 eura) a Maďarskom (14,1 eura).
Úplne odlišnú ekonomickú realitu zažívajú firmy v západnej Európe. Ak chceš vidieť skutočný rozdiel, pozri sa na Luxembursko, kde zamestnávatelia vynakladajú na svojich pracovníkov až 55,2 eura za hodinu práce. Nemecké spoločnosti platia 43,4 eura a francúzske firmy podobne 43,7 eura.
Čo to znamená pre budúcnosť Slovenska
Tieto čísla ukazujú, že napriek rastu nákladov pre slovenských zamestnávateľov, stále zostáva medzi nami a najrozvinutejšími ekonomikami EÚ výrazná priepasť. Pre našu ekonomiku to znamená postupnú stratu konkurenčnej výhody založenej na nízkych mzdách, ale súčasne možný posun k vyššej pridanej hodnote.
Rast nákladov na prácu prináša slovenským firmám nové výzvy. Musíš investovať do efektívnejších procesov a technológií, aby si udržal konkurencieschopnosť. Pre zamestnancov to však môže priniesť lepšie mzdové podmienky a vyššiu životnú úroveň.
Otázka zostáva, či bude tento trend pokračovať aj v budúcnosti. Mnohí ekonómovia predpokladajú, že áno, keďže slovenská ekonomika sa postupne približuje k vyspelejším krajinám. Pre firmy to znamená nutnosť prispôsobiť svoje podnikateľské modely – už nemôžeš stavať len na nízkych nákladoch na pracovnú silu.
Transformácia slovenskej ekonomiky
Pre teba ako spotrebiteľa alebo zamestnanca to môže v dlhodobom horizonte priniesť pozitívne zmeny. Vyššie mzdy často znamenajú aj väčšiu kúpnu silu a lepšiu kvalitu života. Pre firmy je to signál, že musia hľadať nové cesty, ako vytvárať hodnotu pre svojich zákazníkov.
Ekonomika Slovenska sa postupne mení z modelu založeného prevažne na lacnej pracovnej sile na vyspelejší model. Tu rozhodujú iné faktory – kvalita, inovácie a efektivita. Táto transformácia nebude jednoduchá, ale môže priniesť dlhodobé pozitívne výsledky pre celú spoločnosť.
Ak sledujeme vývoj nákladov na prácu v posledných rokoch, vidíme jednoznačný trend. Slovenské náklady rastú rýchlejšie než priemer EÚ. To naznačuje, že dobiehame rozvinutejšie ekonomiky, čo predstavuje prirodzený proces v rámci európskej integrácie.
Pre budúcnosť slovenského hospodárstva bude kľúčové, ako sa s touto zmenou vyrovnáme. Dokážeme zvýšiť produktivitu práce v súlade s rastúcimi nákladmi? Budeme schopní konkurovať nie cenou, ale kvalitou a inováciami? Od odpovedí na tieto otázky závisí ďalší vývoj našej ekonomiky.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Eurostat, openiazoch