Nakopni svoj mozog 5 potravinami. Chránia pred chorobami, nemali by chýbať v žiadnom jedálničku
- Mozog potrebuje pre svoje fungovanie dostatok kvalitných živín
- Toto sú niektoré z potravín, ktoré podporujú zdravie mozgu
- Mozog potrebuje pre svoje fungovanie dostatok kvalitných živín
- Toto sú niektoré z potravín, ktoré podporujú zdravie mozgu
Náš mozog, ktorý spotrebuje asi pätinu všetkých prijatých kalórií, potrebuje kvalitné živiny na zachovanie svojich energeticky náročných funkcií. Nekvalitná strava môže spôsobiť zvýšené uvoľňovanie zápalových cytokínov, ktoré prispievajú k tvorbe zápalov a poškodeniu mozgového tkaniva.
Zápal je prirodzená obranná reakcia organizmu, ktorá napomáha liečeniu zranení, avšak dlhodobý, chronický zápal môže mať negatívny dopad na fungovanie mozgu. Spája sa s rôznymi stavmi vrátane demencie, porúch kognitívnych funkcií alebo Alzheimerovej choroby.
Nižšie uvádzame niektoré potraviny, ktoré majú významnú úlohu v prevencii degeneratívnych ochorení, a ich prítomnosť v strave je kľúčová pre udržanie optimálneho zdravia mozgu a jeho funkcií.
Olivový olej
Ako uvádza Dr. Axe, extra panenský olivový olej je jednou z najlepších potravín pre mozog. Vďaka vysokému obsahu silných antioxidantov, známych aj ako polyfenoly a zdravých mononenasýtených tukov, pomáha chrániť pred oxidačným stresom a znižuje riziko kognitívneho poklesu.
Pravidelná konzumácia tohto oleja môže podporovať učenie a pamäť, ale aj obnoviť zmeny spojené so starnutím a degeneratívnymi chorobami. Okrem toho pomáha v boji proti ADDL proteínmi, ktoré poškodzujú mozog a sú spojené s vývojom Alzheimerovej choroby.
Pri používaní extra panenského olivového oleja je však dôležité pripomenúť, že to nie je dobrá voľba na varenie. Pri vysokých teplotách totiž dochádza k jeho hydrogenizácii a rozkladu. Lepšie sa hodí do studenej kuchyne, aby sa zachovali jeho zdravotné prínosy.
Bobuľové ovocie
Čučoriedky a iné bobule (ako jahody, černice, maliny, atď.) sú nielen chutné, ale aj mimoriadne prospešné pre naše zdravie, a preto sa odporúča ich konzumácia každý deň. Tieto malé, výživové bomby prispievajú k ochrane pred oxidatívnym stresom a podporujú celkovú vitalitu.
Čučoriedky sa radia medzi potraviny s najvyšším obsahom antioxidantov, ktoré poskytujú vitamín C, vitamín K a vlákninu. Vďaka vysokému obsahu kyseliny galovej sú čučoriedky obzvlášť prospešné pre ochranu mozgu pred degeneratívnymi zmenami, kognitívnym úpadkom a stresom.
Repa
Repa, jedna z najvýživnejších koreňových zelenín, je skvelou potravinou pre zdravie mozgu, keďže má silné protizápalové vlastnosti, je bohatá na antioxidanty, ktoré pôsobia proti rakovine, a prispieva k detoxikácii krvi.
Dusičnany obsiahnuté v repe prirodzene zlepšujú cirkuláciu krvi v mozgu, čo má pozitívny vplyv na duševnú výkonnosť a zlepšenie kognitívnych funkcií. Okrem toho dokáže zvýšiť energetickú úroveň a výkon počas intenzívnych tréningov, čo z nej robí vynikajúcu potravinu aj pre športovcov.
Tmavá čokoláda
Ako uvádza The Health Site, tmavá čokoláda je cenným zdrojom flavonoidov, ktoré majú výrazné antioxidačné a protizápalové účinky. Výskumy ukazujú, že kakao zlepšuje prekrvenie mozgu a okysličenie cerebrálnej krvi. Okrem toto podporuje aj zníženie krvného tlaku a redukciu oxidačného stresu v mozgu aj srdci.
Väčšina komerčne dostupnej čokolády však prechádza vysokým stupňom spracovania, čím sa znižuje jej nutričná hodnota a potenciálne prínosy pre naše zdravie. Pri výbere čokolády je preto dôležité uprednostniť tmavšie varianty, ktoré obsahujú vyššiu koncentráciu flavonoidov a ponúkajú tak viac zdravotných benefitov.
Vaječné žĺtka
Mnoho ľudí sa vyhýba vajciam kvôli obávam zo zvýšenia cholesterolu, avšak výskumy ukazujú, že v bežných prípadoch konzumácia vajec nemá zásadný dopad na jeho úroveň a môže dokonca prispieť k nárastu hodnôt HDL, teda „dobrého“ cholesterolu.
Vaječné žĺtky sú bohatým zdrojom cholínu, kľúčovej zložky podporujúcej vývoj mozgu plodu počas tehotenstva. Okrem toho podporujú metabolizmus látok, ktoré stimulujú produkciu hormónov spojených s pocitom šťastia a pohody.
Zdroje: The Health Site, Dr. Axe